Příznaky
Chronická bolest a ztuhlost v dolní části páteře. Často se objevuje v místě skloubení křížové kosti s pánví (sakroiliakální skloubení), odkud vyzařuje do hýždí nebo zadní strany stehna. Bolest je největší, pokud pacient zůstává v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě.
Páteř se postupně stává stále méně ohebnou, pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit. Rozvoj nemoci je postupný a trvá mnoho let, než dojde do konečného stadia, kdy má páteř charakter tuhé neohebné tyče. K tomu však dochází pouze u menší části pacientů.
Může se objevit i bolest hrudníku, zvláště při hlubokém dýchání.
Těžká chronická únava.
Zhruba 40 % případů Bechtěrevovy nemoci je spojeno se zánětem oční duhovky a řasnatého tělíska (tento zánět se odborně nazývá iridocyklitida). Zánět se projevuje bolestí oka a zvýšenou citlivostí na světlo (fotofobií).
Mezi méně časté příznaky patří zánět kloubů, plicní fibróza (zvýšená tvorba vaziva v plicích) nebo odlučování nehtů od nehtového lůžka (tzv. onycholýza).
V mladém věku může nemoc začínat jako otoky velkých kloubů na končetinách, především kolen. Postižení páteře přichází později.
Zdroj: Bechtěrevova choroba
Porovnání Loceryl versus Polinail
Léčba onychomykóz je vždy dlouhodobá, trvá cca 9–12 měsíců, u těžších postižení, starších a nemocných osob je často nutná i terapie kombinovaná. Léčbu pomocí perorálních antimykotik je nutné doplnit antimykotiky externími, ve formě krémů, roztoků, sprejů či laků, případně je vhodné doplnit i nekrvavou ablací postižené nehtové ploténky mastmi s čtyřicetiprocentním obsahem močoviny. V posledních letech prokazují studie vyšší efektivitu lokální terapie onychomykóz po předchozí úspěšné ablaci nehtové ploténky externy obsahujícími 40 % močoviny pod okluzivním obvazem. Léčebné laky jsou velmi oblíbené lokální antimykotické léky s jednoduchou aplikací. Nicméně terapie nehtů na rukou stále trvá 6 měsíců a nohou 9–12 měsíců.
Loceryl
Loceryl je 5% léčivý lak na nehty, který je vázán na recept. Účinnou látkou je amorolfin, což je derivát morfolinu s antimykotickou a fungistatickou aktivitou, který byl zaveden v roce 1981. Inhibuje syntézu ergosterolu na dvou úrovních: inhibicí delta 14 reduktázy a delta 7–8 izomerázy, která ovlivňuje syntézu patogenní membrány, vyčerpává ergosterol a zamezuje netypickým sférickým sterolům hromadit se v houbových cytoplazmatických membránách.
Amorolfin je účinný proti dermatofytům (Trichophyton spp. , Microsporum spp., Epidermophyton spp.), Kvasinkám (Candida spp., Cryptococcus spp., Malassezia spp.), některým plísním (Alternaria spp., Hendersonula spp., Scopulariopsis spp.) a jiným patogenním houbám (Cladosporium, Coccidioides, Histioplasma, Sporothrix), ale ne proti bakteriím s výjimkou Actinomyces.
Koncentrace amorolfinu se při odpaření rozpouštědla zvyšuje z 5 % na 27 %. Farmakokinetické vlastnosti umožňují dobrý průnik nehtem do nehtového lůžka a absorpce účinné látky do oběhu je velmi nízká. Amorolfin lze detekovat v nehtu po dobu asi 2 týdnů; přičemž většina druhů hub je citlivá na svou nízkou koncentraci. Léčba amorolfinem by měla pokračovat, dokud není dosaženo klinické a mykologické léčby. Doba léčby závisí na závažnosti a místě infekce a růstu nehtové ploténky, obvykle však trvá 6–12 měsíců. Hodnocení účinnosti léčby se doporučuje každé 3 měsíce.
Amorolfinový lak se nanáší jednou nebo dvakrát týdně na vyčištěnou nehtovou ploténku a nechá se 3–5 minut zaschnout. K odstranění přípravku by neměla být používána organická rozpouštědla. Mohou být pozorovány nežádoucí účinky, jako je erytém, pálení, změna barvy nehtů a onycholýza.
Polinail
Polinail: Nová technologie ONY‑TEC zajišťuje rychlejší a vyšší průnik účinné látky do nehtu a jednoznačně zlepšuje účinnost léčby onychomykóz. Polinail se jednoduše aplikuje, nezapáchá, není viditelný a jako léčivo, které je k dostání na lékařský předpis, má i výhodnou cenu.
Dávkování spočívá v aplikaci léčiva jednou denně, konkrétně večer před spaním, a to po dobu 6 až 12 měsíců, přičemž jedno balení vydrží na 3 měsíce. Při smytí je nutné jej znovu natřít. Aplikuje se na celý nehet, okolní pokožku i pod nehet a nechává se 30 sekund zaschnout.
Vnímat však ciklopirox pouze jako antimykotikum by znamenalo značné podcenění jeho vlastností. Spektrum antimikrobního působení zahrnuje jak některé gramnegativní, například Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, tak grampozitivní bakterie, z nichž lze jmenovat kupříkladu Staphylococcus aureus, skupinu Streptococcus spp., Brevibacterium spp., Corynebacterium spp. nebo Propionibacterium acnes.
Amorolfin 5% a laky na nehty ciclopirox 8% se běžně používají při lokální léčbě onychomykózy. Tyto léčebné laky mohou být použity samotně nebo v kombinaci s perorálními fungicidními činidly. Amorolfin a ciklopirox jsou cennými terapeutickými možnostmi, jejich použití v monoterapii by však mělo být omezeno. Správná penetrace amorolfinu a ciklopiroxu nehtovou ploténkou je zajištěna transungualními systémy pro dodávání léčiv. Ačkoli amorolfin a ciklopirox mají odlišný způsob účinku, oba vykazují širokou antimykotickou aktivitu. Použití antifungálních laků na nehty v kombinaci s perorálními činidly, jako je terbinafin a itrakonazol, zvyšuje účinnost antimykotické terapie.
Zdroj: Polinail
Zvedání nehtu
Zvedání nehtu může být způsobeno onemocněním označovaným jako onycholýza, což znamená oddělení, uvolnění nehtové ploténky od nehtového lůžka.
Příčiny
Jedná se o patologický proces vyvolaný různými příčinami. Může být způsoben traumaticky, různými kožními chorobami, jako je psoriáza, onychomykóza, či některými celkovými nemocemi, například tyreotoxikózou. Zvláštním případem je fotoonycholýza.
Příznaky
Pokud máte onycholýzu, začnou se vám nehty „odlupovat“ nahoru od nehtové podložky a pravděpodobně uvidíte bílé zabarvení. Proces naštěstí není bolestivý.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadá zmiňované zvedání nehtu.
Zdroj: Nemoci nehtů na nohou
Nehty, které se zdají být nadzvednuté
Pokud se nehty oddělují od nehtového lůžka, což je vrstva kůže přímo pod nehtem, jedná se o takzvanou onycholýzu. Onycholýza se obvykle objevuje na čtvrtém nebo pátém nehtu, ale mohou být zasaženy i prsty. Nezávažnou příčinou mohou být například špinavé nehty, kdy se nečistoty nahromadí pod nehtem. Nadzvednuté nehty však mohou být symptomem onemocnění štítné žlázy. Toto onemocnění nám mohou potvrdit i jiné příznaky: únava, problémy se soustředěním, zvýšená chuť k jídlu, úbytek na váze, pocení, vypadávání vlasů, svědění a vystouplé oči. K nadměrnému růstu nehtů, a tím i k jejich deformaci může vést také hypertyreóza, která vyrábí hormon pro štítnou žlázu. Nadzvednuté nehty jsou častější u mladších pacientů.
Zdroj: Nemoci podle nehtů
Komplikace strženého nehtu
Jaké jsou komplikace strženého nebo odděleného nehtu?
Pokud dojde k poškození nehtové matrice, nově rostoucí nehtová ploténka bude obsahovat defekt. Menší poškození způsobí drobné defekty v nehtu. Výraznější defekty mohou mít za následek trvalou deformaci nehtu.
Poškození a zjizvení nehtového lůžka může způsobit bělavé změny na nehtu. To je pravděpodobně způsobeno nadzvednutím nehtové ploténky od nehtového lůžka (onycholýza). Někdy může drobný chirurgický zákrok na nehtovém lůžku zlepšit vzhled nehtu.
Pokud trauma, které způsobilo poškozený nehet, zahrnuje sousední struktury a dojde k infekci, bude to vyžadovat léčbu vhodnými antibiotiky a případně chirurgický zákrok.
Zdroj: Stržený nehet