Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

CO JE TO SEDIMENTACE


Hodnota sedimentace u dětí

Běžná hodnota sedimentace u dětí je 2/8 v závislosti na věku. Zvýšené hodnoty mohou zůstávat i delší dobu po prodělaném zánětu a v žádném případě to neznamená, že pokud má zvýšenou sedimentaci, musí se léčit. Pokud dítě nemá teploty a jinak je relativně v pořádku, jednejte s ním jako se zdravým. Sezení doma mu rozhodně nepomůže. Imunitu pomůže zlepšit pestrá strava, vitamíny, sport, otužování atd. Pokud se sedimentace u dětí neprovádí úplně na lačno, jsou v krvi přítomny složky pocházející z potravy, které toto vyšetření ovlivní tak, že její rychlost bude vyšší.

Zdroj: Krevní sedimentace

Poradna

V naší poradně s názvem SEDIMENTACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel HANA.

Dobrý den ,rada bych se zeptala zda je sedimentace v hodnotě 70 vysoka.Děkuji Hana

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Sedimentace krve s hodnotou 70 je vysoká a svědčí o nějakém problému v těle. Je potřeba obrátit se na ošetřujícího lékaře, aby mohl provést další vyšetření odhalující pravou příčinu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: Příběh Sedimentace

Zvýšená hodnota

Zvýšená sedimentace je objektivním nálezem například při zánětlivých a infekčních onemocněních, při alergických reakcích a v horším případě značí i nádorová onemocnění. Důležité však je, že díky sedimentaci je možné určit dynamiku, tedy vývoj onemocnění. Proto se nedivte, pokud vás lékař pošle na vyšetření sedimentace opakovaně. Jedná se o nespecifické a pouze orientační vyšetření, které nám řekne, že v těle není něco v pořádku, avšak co je tou příčinou, již neozřejmí. V návaznosti na toto vyšetření se proto při zvýšených hodnotách dále zkoumá, proč je sedimentace zvýšena (pokud pacient nejeví zřejmé známky infekce nebo zánětu).

Zdroj: Krevní sedimentace

Poradna

V naší poradně s názvem SEDIMENTACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.

Sedimentace krve s hodnotou 70 je vysoká a svědčí o nějakém problému v těle. Je potřeba obrátit se na ošetřujícího lékaře, aby mohl provést další vyšetření odhalující pravou příčinu.

Zdraví Cempírek!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Mat.

Je to udaj udavaný v akých jednotkach ? 70 "čoho" ?

Zdroj: Příběh Sedimentace

Normální hodnota

Zvýšené hodnoty sedimentace nad standardní mez jsou fyziologické, například během těhotenství nebo menstruace.

Fyziologické hodnoty

  • Muži: 2,0 – 10,0 mm / 1 hod
  • Ženy: 3,0 – 21,0 mm / 1 hod
  • Muži: 4,0 – 27,0 mm / 2 hod (NESRÁŽLIVÁ KREV)
  • Ženy: 7,0 – 48,0 mm / 2 hod (NESRÁŽLIVÁ KREV)

Zdroj: Krevní sedimentace

Příběh

V příběhu SNÍŽENÍ KREATININU V KRVI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Manzel Oskar.

Jak co nejrychleji snizit kreatin v krvi, nyní je 429,9 sedimentace 60/102 mocovina 16,4 CRP 5,2 Také krev v moči. Děkuji za radu a pomoc.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Pavla.hrtonova.

posilam užitečné rady

Zdroj: Příběh Snížení kreatininu v krvi

Co to znamená když je vyšší sedimentace?

Zvýšená sedimentace je známkou toho, že máte onemocnění, které způsobuje zánět ve vašem těle.

Některé stavy a léky mohou ovlivnit rychlost poklesu červených krvinek a mohou ovlivnit výsledky sedimentace krve. Patří sem:

  • Anémie,
  • Vyšší věk,
  • Problémy s ledvinami,
  • Onemocnění štítné žlázy,
  • Těhotenství nebo menstruace,
  • Obezita,
  • Léky: antikoncepční pilulky, methyldopa (Dopegyt), theofylin (Afonilum SR, Euphyllin CR N), vitamín A , kortizon a chinin.

Vysoké hodnoty sedimentace mohou být způsobeny zdravotním stavem, který způsobuje zánět, jako je:

  • Arteritida,
  • Artritida,
  • Systémová vaskulitida,
  • Polymyalgie revmatica,
  • Zánětlivé onemocnění střev,
  • Nemoc ledvin,
  • Infekce,
  • Revmatoidní artritida a další autoimunitní onemocnění,
  • Srdeční choroba,
  • Určité druhy rakoviny.

Zdroj: Sedlivost krve

Poradna

V naší poradně s názvem SEDIMENTACE U DCERY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.

Dobrý den, dcera (rok nar. 2006) má FW za 1hod 3 mm a FW za 2 hod 12 mm. V nálezu je uvedeno jako referenční mez 7-12 a 14-28. Jak si tyto její nízké hodnoty vysvětlit? Dcera je neustále unavená, je jí zima, padají jí vlasy, dělají modřiny, pořádně nic nejí, aby nepřibrala. U ostatních hodnot je uvedeno (-*-) , jen u Leukocytů je to (*--). Lékařka tvrdí, že je dcera zdravá a v pořádku. To, že pořádně nejí je prý dáno věkem a je to běžné. Mě však nepřijde normální, aby byla pořád unavená a byla jí pořád zima. Děkuji za odpověď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Problémy vaší dcery budou mít příčinu v nedostatečné stravě. Zřejmě trpí anemií. Zkuste koupit železo jako doplněk stravy a měsíc jí ho podávejte.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: Příběh Sedimentace

Sedimentace a její hodnoty

U zdravého člověka je sedimentace poměrně pomalá a stálá, červené krvinky se spojují jen v malé shluky. Za chorobných stavů bývá většinou zvýšena – červené krvinky vytvářejí větší a početnější agregáty, které rychleji klesají ke dnu. Její rychlost může být ovlivněna i změnou složení krevní plazmy. Sedimentace erytrocytů se využívá hlavně pro diagnostiku a monitorování zánětlivého nebo nádorového onemocnění.

Vyšetření FW neurčí přesnou příčinu zánětu, ale je vodítkem při mapování probíhajícího procesu v těle. Metoda je kombinována s dalšími testy. Diagnostický význam však má vysoká FW u nemocných s temporální arteriitidou (zánětlivé onemocnění spánkové tepny, jež je bolestivě zduřelá) a u nemocných s polymyalgií rheumatica (zánětlivé revmatické onemocnění charakterizované bolestivostí a slabostí svalů znemožňující nemocnému i běžnou denní činnost).

Zdroj: Krevní sedimentace

Poradna

V naší poradně s názvem SEDIMENTACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra Řezníčková.

Dobrý den
Už dlouhodobě mám zvýšenou sedimentaci , nyní 62/90
Jsem pod kontrolou alergologa , mám různá vyšetření- negativní.
DG: Asthma alerg.pers. pod kontrolou
alergickou rýmu
dermatitidu v obličeji (rosacea facieí)
recidivující záněty DC,GER
vertebrogenní potíže
hepatopatie

Moje závodní lékařka neřeší , prý chronická , nemám se tím zabývat.
Jsem pořád unavená , spavá .
Dá se něčím léčit , nebo aspoň nějakým přírodním preparátem snížit ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zkuste změnit lékaře. Najděte si odborníka na hematologii, popřípadě lékaře vnitřního lékařství a poraďte se s ním, co by u vás mohlo pomoci. Takhle přes internet těžko dostanete radu, která povede ke zlepšení, protože vaše problémy potřebují komplexní přístup. Rovněž si zkuste udělat test na přítomnost helicobacter pylori v žaludku. Test si uděláte sama doma, při vyprazdňování. Test je možné koupit tady: https://www.prozdravi.cz/im…
Další volbou, která by mohla zlepšit stav vaší růžovky jsou probiotika, které když nepomůžou, tak určitě neuškodí. Užívejte probiotika po dobu 30 dnů, koupit je můžete například tady: https://www.prozdravi.cz/om…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: Příběh Sedimentace

Krevní sedimentace u dětí

Vlastní technika odběru krve u dětí se neliší od dospělých (výjimkou jsou kojenci a malá batolata), ale jeden velmi podstatný rozdíl tkví v přístupu k dítěti jak ze strany zdravotnického personálu, tak ze strany rodičů. Zejména pro děti předškolního věku může být první odběr krve stresující záležitostí, proto je třeba dítě v dostatečném časovém předstihu na vše připravit. To znamená, že rodiče musí dítěti vysvětlit, jak vše bude probíhat.

Zdroj: Krevní sedimentace

Krevní sedimentace – miminko

Odběr venózní krve u kojenců se provádí z přístupných periferních žil. Možná místa vpichu: v. mediana, v. basilica, v. cephalica v loketní jamce, vény na předloktí, hřbetu ruky, nohy, v temenní a temporální oblasti. Důvodem odebírání krve pro sedimentaci jsou streptokokové infekce, které mohou v malých procentech způsobit tzv. sterilní následky infekce – revmatickou horečku, jež je v našich podmínkách spíše vzácná, nebo zánětlivé onemocnění ledvin projevující se kromě jiného i častou přítomností krve v moči. Při angíně je sedimentace zvýšena ve většině případů, s ústupem nemoci pak klesá, ne však tak rychle. Její kontrola má proto smysl minimálně v rozmezí jednoho týdne.

Zdroj: Krevní sedimentace

Co zvyšuje sedimentaci?

Test krevní sedimentace poskytuje podstatné informace o přítomnosti zánětu, ale přesnost výsledku může být ovlivněna určitými stavy, které také zvyšují sedimentaci, jako je těhotenství, stáří, onemocnění štítné žlázy, onemocnění ledvin a některé druhy rakoviny. Váš lékař proto může před žádostí o krevní test sedimentace přidat i další specifické krevní testy. Kromě toho mohou i některé léky také přispět ke zvýšené hodnotě sedimentace krve.

Sedimentační rychlost závisí hlavně na velikosti sedimentujících částic. Erytrocyty mají tendenci vytvářet válcovité shluky, tak zvané penízkovatění erytrocytů, které sedimentují rychleji než samostatné erytrocyty. Tvorbu shluků podporují některé bílkoviny, hlavně fibrinogen a gama-globuliny. Díky tomu se sedimentace krve zrychluje zejména při zánětech, infekčních chorobách, těhotenství apod. Rychlost sedimentace červených krvinek se také zvyšuje s věkem.

Zvýšená sedimentace je jakákoli hodnota nad 32 mm/h. To znamená rychlejší než normální rychlost sestupu červených krvinek, což naznačuje, že je v těle zánět. Příčina zánětu se může pohybovat od infekce, poranění, onemocnění ledvin a srdečního onemocnění až po autoimunitní poruchy, jako je revmatoidní artritida a vaskulitida.

Zdroj: Sedlivost krve

Poradna

V naší poradně s názvem LEDVINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.

Dobrý den,jako malá jsem docházela na dětskou nefrologii -vysoká sedimentace,záněty.Věděla jsem,že nesmím zůstav v mokrém oblečení ani si sedat na studené.Věkem sem se naučila se sebou hospodařit.Posledních 5let v zaměstnání kdy nebyl čas nebo jsem nemohla odejít na toaletu,jsem zadržovala moč a mám dojem ,že se mi to dostalo do těla.Příznaky-otékání rukou,bolesti okolo ledvin až pichlavé-nárazové.Celkově mám dojem,že mám zavodněné tělo a mejdemi ani zhubnout.Pitný režim dodržuju,zkusila jsem čaj,ale účinek je jeden den,co nejvíc na mě funguje je pivo,ale přece nemohu každý den ho pít.
Pokud to pude poradit budu ráda a předem děkuji Hana Toulcová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Určitě byste měla znovu zajít na nefrologii, aby vám vyšetřili funkci ledvin. Ledviny totiž dlouho nebolí, ačkoliv již nemusí fungovat správně a až začnou bolet, tak je již pozdě něco dělat. Neodkládejte návštěvu lékaře nefrologa.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: Příběh Ledviny

Proč se dělá sedimentace?

Váš lékař může nařídit test sedimentace krve, pokud máte příznaky, jako jsou tyto:

  • Bolesti hlavy,
  • Nevysvětlitelná horečka,
  • Zimnice,
  • Ztuhlé, oteklé nebo bolestivé klouby,
  • Bolest v ramenou, krku nebo pánvi,
  • Ztráta chuti k jídlu,
  • Hubnutí bez příčiny.

Test sedimentace krve může být součástí procesu zjišťování, zda máte některý z těchto stavů:

  • Infekce (včetně kostí),
  • Rakovina,
  • Arteritida (zánět krevních cév),
  • Lupus (autoimunitní onemocnění, které poškozuje kůži, klouby a další části vašeho těla),
  • Polymyalgia rheumatica (způsobuje ztuhlé a bolestivé svaly),
  • Revmatoidní artritida (autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vaše klouby),
  • Systematická vaskulitida (zánět vašich krevních cév).

Tento test můžete také získat, jakmile začnete léčbu jednoho z těchto stavů. Rychlost sedlivosti krve může lékaři pomoci zjistit, jak dobře vaše tělo reaguje na léčbu.

Zdroj: Sedlivost krve

Příběh

V příběhu SEDIMENTACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel HANA.

Dobrý den ,rada bych se zeptala zda je sedimentace v hodnotě 70 vysoka.Děkuji Hana

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Sabina.

Syn 14 měsíců prodělal zánět kotníku a několik laringityd teď mu brali krev a FW měl 55/100 . Mám strach
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Zdroj: Příběh Sedimentace

Jaká je normální hladina sedimentace?

Po odběru žilní krve půjde vzorek do laboratoře. Výsledky byste měli mít za 1 nebo 2 hodiny.

Laboratorní technik umístí vaše červené krvinky do vysoké tenké zkumavky a zkontroluje, jak daleko klesnou za 1 hodinu. Když máte v těle zánět, abnormální proteiny ve vaší krvi způsobují, že červené krvinky tvoří shluky. Tyto shluky jsou těžké, takže padají na dno zkumavky rychleji než jednotlivé krvinky.

Čím rychleji krvinky klesají, tím větší zánět máte v těle.

Test sed rate udává v milimetrech (mm) vzdálenost mezi čirou tekutinou (plazmou) v horní části zkumavky a vašimi červenými krvinkami po 1 hodině. Muži a ženy mají odlišné hodnoty normální rychlosti sedimentace a výsledek se tak musí vždy přepočítat podle věku a pohlaví pacienta.

Normální hodnoty jsou:

  • 0 až 15 mm/hod u mužů mladších 50 let.
  • 0 až 20 mm/hod u mužů starších 50 let.
  • 0 až 20 mm/hod u žen mladších 50 let.
  • 0 až 30 mm/h u žen starších 50 let.

Protože sedimentace krve nemůže diagnostikovat konkrétní onemocnění, lékař může současně objednat další testy. Také je možné mít stav, který způsobuje zánět, a přesto mít normální výsledek krevní sedimentace. K získání více informací se běžně s krevní sedimentací provádí i test C-reaktivního proteinu (CRP) s ESR.

Zdroj: Sedlivost krve

Co je to krevní sedimentace?

Lidově sedlivost krve označuje sedimentaci červených krvinek či Fahraeusova-Westergreenova metoda (FW). Vyšetření je podroben vzorek krve odebraný ze žíly na paži (vyšetření nesrážlivé, plné krve). Tato metoda byla do praxe zavedena až ve 20. letech 20. století. U dospělých se normální hodnoty sedimentace pohybují přibližně do 15–20 mm/hod. Číslo závisí na věku, neboť s věkem dochází k jejímu urychlování. U žen je rychlejší než u mužů kvůli obvykle menšímu množství červených krvinek.

Krev člověka se skládá ze dvou složek – krevní plazmy, což je slámově zbarvená tekutina obsahující velké procento vody a množství organických a anorganických látek, a krevních buněk – erytrocytů (červené krvinky), leukocytů (bílé krvinky) a trombocytů (krevní destičky). Při krevní sedimentaci se hodnotí rychlost klesání erytrocytů ke dnu zkumavky, naopak krevní plazma se hromadí nad nimi. Toto rozložení je dáno rozdílnou velikostí a hmotností jednotlivých složek. Sedimentace erytrocytů se měří po jedné a dvou hodinách, kdy je vzorek ponechán v klidu v odběrové soustavě (od umístění krve do takzvané Westergrenovy pipety). Výsledek se proto uvádí ve formě zlomku obsahujícího dvě čísla. Rychlost klesání erytrocytů se měří v milimetrech za hodinu a liší se v závislosti na pohlaví – u žen jsou hodnoty normální sedimentace 5–12 mm/hod, u mužů 3–8 mm/hod. Značně ji urychluje přítomnost imunoglobulinů v krvi (protilátky, které se tvoří při imunitní reakci) a další plazmatické proteiny (fibrinogen, C-reaktivní protein). Rovněž je ovlivňována zvýšenou hladinou lipidů v krvi (proto se „na krev“ chodí na lačno) a v neposlední řadě počtem a velikostí erytrocytů. Při snížení jejich počtu se sedimentace urychluje. Zvýšená sedimentace bývá nejčastěji známkou zánětu, ovšem může se objevit i při bakteriálních infekcích, nižší naopak ohlašuje například srdeční nedostatečnost. Všechny zmíněné faktory mohou poukazovat na různé chorobné stavy organismu a jejich průběh, avšak nevýhodou tohoto vyšetření je, že nelze přesně určit, o jaké potíže se jedná.

Zdroj: Krevní sedimentace

Vyšetření sedimentace krve

Sedimentace krve pomáhá určit stupeň zánětu analýzou toho, jak rychle se vaše červené krvinky nebo erytrocyty usadí ve vertikální trubici. Tento test však není dostatečným nezávislým diagnostickým nástrojem. Sedimentační vyšetření totiž neposkytne přesné informace o typu nemoci, ale přidává další vodítko pro určení diagnózy. I když to pomáhá při analýze povahy zánětlivého stavu, budete potřebovat další testy k určení jeho příčiny. Proto se test krevní sedimentace již dnes postupně nahrazuje vyšetřením hodnoty CRP (C reaktivního proteinu). Krevní test na C-reaktivní protein (CRP) je laboratorním testem, který jde ruku v ruce s testem krevní sedimentace. Lépe detekuje akutní zánět a poranění tkáně a také monitoruje, zda léčba funguje.

Pro odběr krve se používá speciální černá zkumavka "Vacuette" obsahující pufrovaný roztok citrátu sodného.

Opatření před vyšetřením

K přípravě nemusíte dělat nic zvláštního. Je to jen základní krevní test. Před provedením testu informujte svého lékaře, jaké léky (a doplňky stravy) užíváte. Některé léky a vitamíny mohou ovlivnit výsledky. Také informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo máte menstruaci.

Sestra nebo jiný poskytovatel zdravotní péče vám odebere vzorek krve, obvykle ze žíly na paži. Nejprve vám kolem horní části paže uvážou pás, aby se vaše žíla naplnila krví a otekla. Poté oblast vyčistí antiseptikem a vloží jehlu do žíly. Vaše krev se nabere do lahvičky nebo zkumavky.

Proces by měl trvat jen několik minut. Poté dostanete kousek gázy a obvaz, abyste zastavili krvácení.

Při odběru krve můžete cítit lehké bodnutí. Poté můžete mít malou modřinu. Můžete pociťovat závrať a bolest a může dojít ke krvácení.

Zdroj: Sedlivost krve

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře a močových cest je vždy způsoben proniknutím infekce. Působcem zánětu mohou být různé bakterie nebo i viry a plísně. Zánět močového měchýře se projevuje nutkáním k častému močení. Většinou z měchýře vyjde jen pár kapek a celou proceduru provází nepříjemné pálení a řezání. Někdy se přidruží i bolesti v podbřišku.

Před léčbou provede lékař jednoduchý rozbor moči a předepíše antibiotika. Doporučí klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin (zejména vody nebo urologického čaje). Pokud léčba nezabere, je nutný kultivační rozbor moči, kde se zkoumá výskyt bakterií a účinnost případných léků. Provádí se sedimentace, někdy i celkový rozbor krve.

Pro více informací o zánětu močového měchýře klikněte.

Zdroj: Zánět

Odběry krve

Odběrové centrum je umístěno v přízemí budovy Fakultní polikliniky na Karlově náměstí. Při vstupu hlavním vchodem z Karlova náměstí je Odběrové centrum hned vpravo v hlavní budově. Běžné odběry krve se provádějí každý pracovní od 6:30 do 14:30. Ty speciální se obvykle musí objednávat předem.

Adresa je Karlovo náměstí 32, 128 08 Praha 2, budova C2, přízemí.

mapka

Telefon +420 224 966 669

WEB: https://www.vfn.cz/pacienti/odberove-centrum/provozni-doba/

Provozní doba

  • Dospělí (ambulantní pacienti) – běžný krevní odběr:
    Pondělí – Pátek 6:30 – 14:30
  • Sedimentace (FW):
    Pondělí – Pátek 6:30 – 13:30
  • Orální glukózový toleranční test (oGTT, glykemická křivka):
    Pondělí – Pátek 6:30 – 8:00
    pro ambulantní pacienty bez objednání
  • Vyšetření moče ve fázovém kontrastu:
    Pondělí – Pátek dle tel. dohody
    po telefonické dohodě na tel.: +420 224 966 670
    při příchodu se hlásit okamžitě v recepci Odběrového centra
  • Odběr na vyšetření kryoglobulinů:
    Pouze Čtvrtek dle tel. dohody
    po telefonické dohodě na tel.:+420 224 966 471
  • Odběr na vyšetření fagocytózy:
    Pondělí – Pátek 6:30 – 10:00
  • Odběr na vyšetření cytokinů, Quantiferonu TB Gold, testu aktivace bazofilů:
    Pondělí – Čtvrtek 6:30 – 10:00
    neprovádí se před dnem pracovního volna
  • Odběr na imunofenotypizaci lymfocytů:
    Pondělí – Čtvrtek 6.30 – 14:30
    Pátek 6:30 – 10:00

Zdroj: Poliklininka Karlovo náměstí odběry krve

Léky na angínu

Při podezření na spálovou angínu je nutná návštěva lékaře, který pacienta prohlédne a má-li podezření na bakteriální původ, udělá výtěr z krku. Potvrdí-li se podezření na výskyt streptokoka, pacient užívá antibiotika a léky na snížení horečky. Důležité je i dodržování pitného režimu a klidu na lůžku. Je-li původ virový, podávají se zpravidla jen léky na snížení teploty a zmírnění bolesti v krku.

Zajistěte, aby dítě pravidelně užívalo antibiotikum předepsané lékařem. Nepřerušujte léčbu předčasně, i když příznaky infekce ustoupí a dítě působí zdravým dojmem. Horečku zvládnete přikládáním studených zábalů na lýtka nebo lékařem doporučeným antipyretikem. Trpí-li dítě polykacími obtížemi, vařte mu tekutou nebo kašovitou stravu.

Nejvhodnějším lékem je obvykle penicilinové antibiotikum podávané po dobu 10 dní. Lékem volby je Penicilin V 100 000 IU/kg/d p. o. (obtíže by měly ustoupit po 24–48 hod.), při selhání léčby nebo alergii na penicilin se podávají cefalosporiny (5 dní) nebo amoxicilin s kyselinou klavulanovou, makrolidy. Po ukončení léčby je obvykle prováděno vyšetření moči pro ujištění, zda nedošlo k zánětu ledvin.

Spálovou angínu je nutné doléčit, jinak může později dojít ke značným problémům s klouby, srdečním potížím (šelest aj.), je známo i poškození šedé kůry mozkové. Každou, tedy i spálovou, angínu je nutné „vyležet“, což znamená být v klidu doma do té doby, než je sedimentace zase zcela normální. Člověk, který jde do práce bez lékařské kontroly jenom proto, že se už cítí dobře, hazarduje s vlastním zdravím.

Zdroj: Spálová angína

Syndrom PFAPA

Periodická horečka je charakterizována opakovanými záchvaty horečky, které jsou doprovázeny aftózní stomatitidou (tedy zánětem v ústech s aftami), faryngitidou (tedy zánětem hltanu; anglicky a latinsky pharyngitis) a adenitidou (zánětem či zvětšením krčních uzlin). Onemocnění má protrahovaný průběh, ale má tendenci se časem zlepšovat. Toto onemocnění bylo poprvé rozpoznáno v roce 1987 a označeno jako Marshallův syndrom. Nemoc se objevuje mezi 2. a 5. rokem dítěte a projevuje se opakujícími se horečkami, malátností, záněty krčních mandlí s povlaky a negativními kultivačními nálezy výtěrů krku, zvětšením krčních uzlin, aftózními vřídky v ústech a méně často bolestí hlavy, břicha či kloubů. Epizody trvají 4–6 dní a nereagují na antipyretika (léky proti horečce) ani antibiotika. Frekvence epizod bývá 8–12x za rok. Při lékařském vyšetření může být zjištěno mírné zvětšení jater anebo sleziny. V laboratorních nálezech bývají zvýšené zánětlivé markery, ke kterým patří sedimentace červených krvinek, bílé krvinky v krevním obraze a C-reaktivní protein (bílkovina v krvi, která se běžně označuje jako CRP). Frekvence a intenzita epizod se postupně snižují.

Přesná příčina není známa. V obdobích horečky je aktivován imunitní systém, což vede k zánětlivé reakci, při níž se kromě horečky objeví zánět nosohltanu a afty v ústech se zvětšením krčních uzlin. Tento stav má časově omezený průběh se spontánním odezněním. V různě dlouhém období mezi atakami je dítě zdravé. Infekční vyvolavatel není prokázán. Tuto nemoc nelze přenést z osoby na osobu, není tedy nakažlivá.

Zdroj: PFAPA

Autoři obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová


vysoká sedimentace
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
vysoká sedimentace příčiny
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
příběhy k tématu

Sedimentace

Cempírek

Sedimentace krve s hodnotou 70 je vysoká a svědčí o nějakém problému v těle. Je potřeba obrátit se na ošetřujícího lékaře, aby mohl provést další vyšetření odhalující pravou příčinu.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

HANA

Dobrý den ,rada bych se zeptala zda je sedimentace v hodnotě 70 vysoka.Děkuji Hana

Počet odpovědí: 6 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

mat

Je to udaj udavaný v akých jednotkach ? 70 "čoho" ?

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Snížení kreatininu v krvi

manzel Oskar

Jak co nejrychleji snizit kreatin v krvi, nyní je 429,9 sedimentace 60/102 mocovina 16,4 CRP 5,2 Také krev v moči. Děkuji za radu a pomoc.

Počet odpovědí: 4 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

Cempírek

Problémy vaší dcery budou mít příčinu v nedostatečné stravě. Zřejmě trpí anemií. Zkuste koupit železo jako doplněk stravy a měsíc jí ho podávejte.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

Věra Řezníčková

Dobrý den
Už dlouhodobě mám zvýšenou sedimentaci , nyní 62/90
Jsem pod kontrolou alergologa , mám různá vyšetření- negativní.
DG: Asthma alerg.pers. pod kontrolou
alergickou rýmu
dermatitidu v obličeji (rosacea facieí)
recidivující záněty DC,GER
vertebrogenní potíže
hepatopatie

Moje závodní lékařka neřeší , prý chronická , nemám se tím zabývat.
Jsem pořád unavená , spavá .
Dá se něčím léčit , nebo aspoň nějakým přírodním preparátem snížit ?

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

Petra

Dobrý den, dcera (rok nar. 2006) má FW za 1hod 3 mm a FW za 2 hod 12 mm. V nálezu je uvedeno jako referenční mez 7-12 a 14-28. Jak si tyto její nízké hodnoty vysvětlit? Dcera je neustále unavená, je jí zima, padají jí vlasy, dělají modřiny, pořádně nic nejí, aby nepřibrala. U ostatních hodnot je uvedeno (-*-) , jen u Leukocytů je to (*--). Lékařka tvrdí, že je dcera zdravá a v pořádku. To, že pořádně nejí je prý dáno věkem a je to běžné. Mě však nepřijde normální, aby byla pořád unavená a byla jí pořád zima. Děkuji za odpověď.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

Cempírek

Zkuste změnit lékaře. Najděte si odborníka na hematologii, popřípadě lékaře vnitřního lékařství a poraďte se s ním, co by u vás mohlo pomoci. Takhle přes internet těžko dostanete radu, která povede ke zlepšení, protože vaše problémy potřebují komplexní přístup. Rovněž si zkuste udělat test na přítomnost helicobacter pylori v žaludku. Test si uděláte sama doma, při vyprazdňování. Test je možné koupit tady: https://www.prozdravi.cz/im…
Další volbou, která by mohla zlepšit stav vaší růžovky jsou probiotika, které když nepomůžou, tak určitě neuškodí. Užívejte probiotika po dobu 30 dnů, koupit je můžete například tady: https://www.prozdravi.cz/om…

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Ledviny

Hana

Dobrý den,jako malá jsem docházela na dětskou nefrologii -vysoká sedimentace,záněty.Věděla jsem,že nesmím zůstav v mokrém oblečení ani si sedat na studené.Věkem sem se naučila se sebou hospodařit.Posledních 5let v zaměstnání kdy nebyl čas nebo jsem nemohla odejít na toaletu,jsem zadržovala moč a mám dojem ,že se mi to dostalo do těla.Příznaky-otékání rukou,bolesti okolo ledvin až pichlavé-nárazové.Celkově mám dojem,že mám zavodněné tělo a mejdemi ani zhubnout.Pitný režim dodržuju,zkusila jsem čaj,ale účinek je jeden den,co nejvíc na mě funguje je pivo,ale přece nemohu každý den ho pít.
Pokud to pude poradit budu ráda a předem děkuji Hana Toulcová

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

Sabina

Syn 14 měsíců prodělal zánět kotníku a několik laringityd teď mu brali krev a FW měl 55/100 . Mám strach

Přiložený obrázek | Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Sedimentace

Dana

Dobrý den,před měsícem jsem prodělala zánět divertiklu a včera jsem byla na sedimentaci a ta je 20/38,crp je 0,9 a leukocyty v pořádku,prý si nemám dělat starosti,ale mě to přidne divný,je to v pořádku?díííky a hezký den

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetosm.