Pokud vám lékař zjistí zvýšenou hladinukyselinymočové v krvi, pravděpodobně se jedná o onemocnění, které se nazývá dna. Je velice nepříjemné a omezí vás hlavně v pohybu. Jde totiž o onemocnění kloubů, při kterém se právě krystalky kyselinymočové usazují na kloubech. Ve většině případů se onemocnění projevuje bolestí palce u nohy. Hladinukyselinymočové zvyšují především puriny obsažené v potravinách, jako je maso, uzeniny, vnitřnosti, luštěniny nebo některé mléčné výrobky. Náchylnější ke zvýšené hladině kyselinymočové v krvi jsou obézní lidé, diabetici nebo lidé se zvýšeným cholesterolem.
Ačkoli ledviny obvykle udržují hladinukyselinymočové ve zdravé úrovni, tak někdy nejsou schopny to udělat dostatečně a nadbytek kyselinymočové je pak zachován v krvi, kde dále koluje. Dvě z hlavních příčin vysoké hladiny kyselinymočové v krvi jsou:
Ledviny nepracují s plným potenciálem tak, aby byly schopny zpracovat a vyloučit kyselinu močovou dostatečně rychle.
V organismu je mnoho metabolizujících purin, což i u zdravých ledvin vrací kyselinu močovou zpět do oběhu a výsledkem je vysoké množství kyselinymočové v krvi.
V naší poradně s názvem JAK SI PORADIT SE DNOU A PURINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel P. Dohnalová.
Může hladovění ovlivnit a zvýšit hladinukyselinymočové?
Děkuji za vyjádření
PD
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Hladovění zvyšuje hladinukyselinymočové v krvi. Hladovění není zdravé i v mnoha dalších ohledech. Zmírnit tvorbu kyselinymočové při hladovění se dá pravidelným pitím jedné sklenice čisté vody každou hodinu po celou dobu, kdy jste vzhůru.
Má-li lékař podezření na vysokou koncentraci kyselinymočové, žádá vyšetření její hladiny v krvi. Někteří pacienti s vysokou hladinou kyselinymočové mají onemocnění zvané dna. Jde o vrozené onemocnění s poruchou odbourávání purinů. Pacienti s dnou trpí bolestmi kloubů, nejčastěji kloubu palce u nohy, ale i jiných kloubů. Vyšetření se obvykle požaduje i při sledování, zda hladina kyselinymočové při chemoterapii nebo ozařování není nebezpečně vysoká. Vyšetření se provádí i při selhávání funkce ledvin. Pacienti s vysokou hladinou kyselinymočové někdy dostávají léky, které pomáhají její hladinu snížit.
V naší poradně s názvem CO NEOBSAHUJE PURINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.
zdravím ,můzu sladit erythritolem a přidávat ho do jídla ,když mám zvýšenou hladinukyselinymočové,děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Erythritol je běžně používané přírodní polyolové sladidlo s minimálními účinky na markery lidského zdraví. Vysoké dávky (vyšší než 20 g) mohou mít za následek průjem a gastrointestinální příznaky. Celkově se zdá, že erythritol je neškodné, netoxické sladidlo bez negativních účinků na lidské zdraví.
Existují určité náznaky, že chronický příjem vysokých dávek erythritolu může být spojen s vyššími hladinami kyselinymočové a triglyceridů, ale studie na lidech ukázaly, že neexistuje žádný účinek při akutní, subchronické nebo chronické expozici erythritolu.
Sladidlo normálně používejte a zůstaňte v kontaktu s lékařem a nechte si pravidelně kontrolovat kyselinu močovou.
Pokud vám lékař zjistí zvýšenou hladinukyselinymočové v krvi, pravděpodobně se jedná o onemocnění, které se nazývá dna. Je velice nepříjemné a omezí vás hlavně v pohybu. Jde totiž o onemocnění kloubů, kdy se právě krystalky kyselinymočové usazují na kloubech. Ve většině případů se onemocnění projevuje bolestí palce u nohy. Hladinukyselinymočové zvyšují především puriny obsažené v potravinách, jako je maso, uzeniny, vnitřnosti, luštěniny nebo některé mléčné výrobky. Náchylnější ke zvýšené hladině kyselinymočové v krvi jsou obézní lidé, diabetici nebo lidé se zvýšeným cholesterolem. Ve většině případů se vyšší koncentrace kyselinymočové vyskytuje u mužů. Ženský organismus si s ní umí poradit lépe. Tato kyselina je špatně rozpustná ve vodě.
V naší poradně s názvem JAK SNÍŽIT KYSELINU MOČOVOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dáša.
Dobry den mám špatné rozbory kyselinymočové 346 je to hodne špatné? Je to uz na léčení? Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Hodnota 346 mikromol na litr krve je jen nepatrně překročená horní hranice kyselinymočové. Vypovídá o tom, že vaše ledviny nedokáží odfiltrovat všechnu kyselinu močovou z krve a ta se pak hromadí v těle. Určitě je namístě soustředit se na dietu a podpořit ledviny ve vylučování moči. Proto hodně pijte čistou vodu, urologické čaje a omezte příjem masa a potravin s vysokým obsahem purinů. Pravidelně choďte k lékaři a nechte si vždy zkontrolovat hladinukyselinymočové v krvi.
Mnohé léky mohou zvyšovat nebo snižovat koncentraci kyselinymočové v krvi. Zvláště diuretika thiazidového typu mohou zvýšit hladinukyselinymočové. Aspirin a jiné salicyláty mohou mít různý vliv na kyselinu močovou. Nízké a občasné dávky aspirinu mohou zvyšovat koncentraci kyselinymočové v krvi. Na druhou stranu vysoké dávky aspirinu (například takové, které se používají v léčbě revmatoidní artritidy) koncentraci kyselinymočové snižují. Lidé, kteří mají ledvinové kameny z kyselinymočové nebo trpí dnou, by neměli konzumovat jídla s vysokým obsahem purinů. Mezi taková jídla patří vnitřnosti (například játra nebo ledvinky), sardinky, ančovičky a další. Je třeba se vystříhat alkoholu, protože zpomaluje vylučování kyselinymočové. Lačnění, redukční diety a intenzivní cvičení mohou zvyšovat koncentraci kyselinymočové. Z hodnot kyselinymočové v krvi není možné definitivně stanovit diagnózu dny; stanovení solí kyselinymočové v kloubní (synoviální) tekutině je v tomto případě přínosnější.
Toto jsou tři z nejúčinnějších přírodních způsobů, jak lze snížit hladinukyselinymočové.
Pijte dostatečné množství vody, mezi 2 – 3 litry vody denně. Pijte pravidelně malé množství po celý den. Voda pomáhá ledvinám se proplachovat a lépe tak zpracovávat a odvádět kyselinu močovou z těla.
Konzumace jedlé sody, pomáhá rozpustit krystaly kyselinymočové a zvýšit její rozpustnost. Jedlá soda se v této souvislosti dá také zařadit mezi léky na dnu bez předpisu. Přidejte ½ čajové lžičky jedlé sody do ¼ litru vody a důkladně promíchejte a vypijte. Takových sklenic je možné vypít za den maximální 8. Jedna před spaním, jedna ráno, a jednou za 2-4 hodiny mezi jídly. Opakujte každý den, dokud nezmizí příznaky dny.
Purinová dieta také sníží hladinukyselinymočové v krvi přírodní cestou. Při purinové dietě musíte omezit mastné maso, červené maso, vnitřnosti, drůbež a mořské plody. Je důležité, aby se při této dietě zabránilo užívání alkoholu, zejména pivo. Pivo totiž patří mezi hlavní spouštěče onemocnění dnou. Naopak potravin, které tvoří nízkou purinovou stravu, jsou esenciální mastné kyseliny (tuňák, losos), nízkotučné mléčné výrobky, složené sacharidy (chléb, cereálie, těstoviny, rýže, zelenina, ovoce), ovoce, jako jsou třešně, jahody, borůvky, hroznové víno. Také čerstvě naklíčená vojtěška je účinnou zbraní při snížení kyselinymočové v krvi.
Řapíkatý celer a matonka. Pojídání celerových řapíků a popíjení velkého množství matonky rozpouští krystalky kyselinymočové a uvolňuje od bolesti.
V naší poradně s názvem PURINY A KÁVA BEZ KOFEINU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zuzana.
Je možné pít kávu bez kofeinu při zvýšené kyselině močové ?
Nebo obsahuje stejně vysoké množství purinů jako běžná káva.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Kávu je možné pít bez problémů i při dně. Podle jedné americké studie, která probíhala na 14 tisících lidech, se zjistilo, že káva dokonce snižuje hladinukyselinymočové v krvi. Vysoké hladiny kyselinymočové způsobují dnu. Podle této studie byly účinky podobné pro kávu s i bez kofeinu. Bezpečné množství kávy při dně jsou 3 šálky za den.
Pijte čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy, hlavně šťávu z třešní, jahod, celeru – neutralizují kyselinu močovou.
Do svého jídelníčku zařaďte i zrniny, semena a ořechy.
Nejezte smažená jídla, pražené ořechy ani jiné poživatiny s obsahem oleje, který prošel varem. Oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou a žluklé tuky rychle ničí vitamin E, což má za následek zvýšenou tvorbu kyselinymočové.
Užívejte vitaminové doplňky – deficit některých živin může vyvolat záchvat dny. Nedostatek kyseliny pantothenové (vitaminu B5) může značně zvýšit hladinukyselinymočové. Podle studie provedené s využitím pokusných zvířat bylo prokázáno, že výživa chudá na vitamin A způsobuje vznik dny. Nedostatek vitaminu E způsobuje poškození buněčných jader, což má za následek vznik kyselinymočové.
Z bylinek používejte vojtěšku, kopřivu, lopuch – snižují hladinukyselinymočové.
Užívejte bromelin, omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje – mohou snižovat hladinu zánětlivých leukotrienů, které poškozují tkáň. Zánět zmírňuje také vitamin C a E.
V naší poradně s názvem JEDLÁ SODA JAKO LÉK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ernest.
Mám skušenosti že je jedinečná na dnu rozmíchat lze lžičku ve vodě a vypít místo léků a pak můžete pít klidně i pivo a nemusíte dávat peníze za chemikallie
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Když máte nově zjištěnou vyšší hladinukyselinymočové, tak budete muset udělat změny ve svém jídelníčku a upřednostnit potraviny, které ji nezvyšují. Zde máte přehled toho co jíst a nejíst při kyselině močové: https://www.ceskaordinace.c…
Jedlá soda neutralizuje překyselení, ale komplexní léčba kyselinymočové se nedá postavit jen na ní. Navíc i jedlá soda je chemie, která negativně ovlivňuje srdce podobně, jako kuchyňská sůl. Určitě naslouchejte lékaři a pokud vám doporučí nějaký lék na snížení kyselinymočové, tak ho poslechněte a užívejte ho. Jinak vás vytrestá záchvat dny, kdy při ukrutných bolestech budete litovat, že jste léky na kyselinu močovou neužívala.
Stanovení koncentrace kyselinymočové v krvi pomáhá získat informaci, zda v těle neprobíhá příliš rychlé a intenzivní odbourávání buněk nebo zda není sníženo vylučování kyselinymočové. Vyšetření se používá také při sledování hladiny kyselinymočové v krvi při chemoterapii nebo léčebném ozařování.
V naší poradně s názvem DENNÍ POTŘEBA PURINŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně zvýšené hladiny kyselinymočové.
Pokud má manžel zvýšenou hladinukyselinymočové, bere prášky - Dnu nemá.
Musí se řídit přísně podle diety na dnu ? Nebo je nutné hlídat pouze ty největší hodnoty purinu u potravin ? To právě děláme.
Ještě se zeptám - tuňák z konzervy, jak často může být v jídelníčku ? 1 x týdně stačí není problém jedna konzerva 100 g ?
Děkuji za odpověď a Váš čas.
Hana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Prášky na dnu, respektive léky na snížení kyselinymočové pomáhají organizmu snižovat produkci této kyseliny, takže je potom možné jíst i potraviny s vyšším obsahem purinů. V takovém případě je možné v omezené míře konzumovat i maso, třeba i maso z tuňáka. Když ho zařadíte do jídelníčku jednou za týden po 100 gramech bez piva, alkoholu a sladkých nápojů, ale s velkým množstvím citrónové vody, tak to bude v pořádku. Tuňáka můžete s úspěchem nahradit lososem, kterého si můžete dopřát i třikrát do týdne.
Kvůli zjištění zvýšené koncentrace kyselinymočové v krvi, která by mohla být příznakem dny. Dále kvůli sledování hladiny kyselinymočové při chemoterapii nebo léčebném ozařování.
V naší poradně s názvem PURINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.
Nejím nic od masa, od mléka jen podmáslí a přesto mám zvýšenou hladinukyselinymočové, prosím o sdělení zda suché drožďové lupínky, které používám místo sýra, mají také značný počet purinů jako čerstvé droždí, děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Puriny jsou výsledkem trávení a vznikají stále. Některé potraviny vyprodukují purinů více jiné méně. To, že máte zvýšenou kyselinu močovou, i když držíte dietu znamená, že Vaše ledviny velmi omezeně tuto kyselinu pouští ven prostřednictvím moči. Existují speciální léky, které zcela zabrání vzniku kyselinymočové při trávení. Zeptejte se na ně svého ošetřujícího lékaře. Droždí bohužel obsahuje obrovské množství purinů (až 300 mg na 100 gramů) a vyprodukuje mnoho kyselinymočové, proto nelze doporučit jeho používání pro nemocné dnou. A to platí i na výrobky, kde je droždí použito při výrobě.
To, zda budete muset brát léky, závisí na důvodech zvýšené koncentrace kyselinymočové. Pokud vás postihne prudký záchvat dny s vysokou hladinou kyselinymočové, bude vás lékař léčit kolchicinem a protizánětlivými léky typu aspirinu nebo ibuprofenu. Taková léčba je obvykle krátkodobá. Je však možné, že budete muset několik let užívat takzvanou udržovací léčbu, která udrží koncentraci vaší kyselinymočové pod kontrolou. Budou to buď léky, které zvýší vylučování kyselinymočové z vašeho organismu (například probenecid), nebo léky, které sníží tvorbu kyselinymočové (například alopurinol). Pokud jste léčeni ozařováním nebo cytostatiky, bude potřeba opakovaně vyšetřit koncentraci kyselinymočové v krvi a možná ji i léčebně ovlivnit.
Tradičním přírodním lékem jsou třešně, je jedno, jestli čerstvé nebo kompotové. Říká se, že 250 mg třešní udrží dnu v rozumných mezích. Podobně se využívají i jahody. Cenná je i jejich čerstvá nebo mražená šťáva. Nejvíce doporučovaným doplňkem při dně je bromelin. Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje rovněž snižují hladinu zánětlivých leukotrienů, které poškozují tkáň. Zánět zmírňuje vitamín C a E. Flavonoid kvercetin snižuje hladinukyselinymočové a lépe se vstřebává, užívá-li se zároveň s bromelinem. Z potravinových doplňků lze dále doporučit šťávu z celého listu aloe vera, lopuch a vojtěšku. Dále se doporučuje užívat listy kopřivy vnitřně (tobolky nebo čaj zbavují nadbytku kyselinymočové) i zevně (obklady tiší bolest zanícených kloubů). Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit.
Referenční hodnoty kyselinymočové v krvi by měly být v rozmezí 140–340 mikromolů na 1 litr u žen, u mužů může být hodnota kyselinymočové do 420 mikromolů na 1 litr.
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – je potřeba snížit spotřebu cukru. To je hlavní cesta, jak požadovaného stavu dosáhnout. Důležité je i snížit příjem škrobových sacharidů, které se v těle změní na cukr.
Organismus nemocného není schopen vyplavit ven z těla dusíkaté produkty metabolismu (puriny), které se vyznačují nadměrnou tvorbou kyselinymočové, a to v důsledku nedostatku trávicího enzymu urikázy (oxiduje kyselinu močovou) a většinou naprosto nevhodného jídelníčku a oslabené funkce vylučovacího ústrojí. Kyselina močová se pak zcela nevyloučí ven z organismu a část se v krystalické formě usazuje v kloubech a jiných málo prokrvených tkáních nebo se ukládá ve formě močových kamenů. V krvi se pak nachází velké množství kyselinymočové, postižený kloub nateče, zrudne a intenzivně bolí, nehledě na případné záchvaty. Naprosto nezbytná je úprava jídelníčku (bez masa, piva, vína a tvrdého alkoholu), úprava překyselení organismu, změna životního stylu, podpora vylučování, dodržování pitného režimu (litry pramenité vody) a průběžná detoxikace.
K tomu dobře poslouží například tinktury Fazol, Kukuřice, Plavuň a Tužebník, které snižují produkci kyselinymočové. Základem úspěchu je i pitná rašelina pro celkovou detoxikaci.
Potraviny, které byste měli jíst:
kurkumin – jde o silný protizánětlivý prostředek, který je důležitý při ochraně ledvin;
bromelain (v ananasu) – má analgetické a protizánětlivé účinky;
lněné semínko – pomáhá snížit hladinukyselinymočové v krvi.
Jaká onemocnění způsobuje vysoká hladina kyselinymočové v těle?
Vysoká hladina kyselinymočové v krvi, je onemocnění samo o sobě známé jako hyperurikémie. V průběhu času může
hyperurikémie
vést až k tvorbě krystalů z kyselinymočové, které se mohou usadit v kloubech, na šlachách a v okolních tkáních. Tyto krystaly mají tvar jehly a chovají se jako cizí předměty, takže způsobují typické reakce. Přirozené protizánětlivé procesy proti těmto krystalům způsobují zarudnutí, otok, teplotu, zánět, tuhnutí a velmi velké bolesti. To jsou všechno příznaky onemocnění zvané dna. Jinými slovy, vysoké hladiny kyselinymočové v těle vedou ke dně.
Kyselina močová vzniká při odbourávání purinů. Puriny jsou chemické sloučeniny, které jsou součástí nukleových kyselin (DNA). Do krevního oběhu se dostávají buď ze vstřebávané potravy, nebo při normálním rozpadu a obnově buněk těla. Většina kyselinymočové je z těla vyloučena ledvinami a močí; zbytek je vyloučen se stolicí. Tvoří-li se v těle příliš kyselinymočové nebo je jí vylučováno málo, může se v těle hromadit. Nadbytek kyselinymočové v těle může vyvolat onemocnění zvané dna – zánětlivé postižení kloubů, v jejichž kloubní tekutině se tvoří krystalky kyselinymočové. Nejčastější příčinou hromadění kyselinymočové v těle je vrozená porucha s tendencí její nadměrné tvorby nebo poškození funkce ledvin, které vede k jejímu sníženému vylučování.
Chcete-li snížit hladinu kyseliny močové, můžete ve stravě jíst méně purinů, přijímat více vitamínu C, omezit alkohol a slazené nápoje, pít více kávy a snažit se udržet si zdravou váhu. Pokud užíváte určité léky na jiné zdravotní stavy, jejich vysazení může také pomoci snížit hladinu kyseliny močové.
Z potravin, které snižují hladinu kyseliny močové, stojí za zmínku tyto:
Banány
Jablka
Třešně
Citrusové plody
Zelený čaj a káva
Hodnota 346 mikromol na litr krve je jen nepatrně překročená horní hranice kyseliny močové. Vypovídá o tom, že vaše ledviny nedokáží odfiltrovat všechnu kyselinu močovou z krve a ta se pak hromadí v těle. Určitě je namístě soustředit se na dietu a podpořit ledviny ve vylučování moči. Proto hodně pijte čistou vodu, urologické čaje a omezte příjem masa a potravin s vysokým obsahem purinů. Pravidelně choďte k lékaři a nechte si vždy zkontrolovat hladinu kyseliny močové v krvi.
Hladovění zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi. Hladovění není zdravé i v mnoha dalších ohledech. Zmírnit tvorbu kyseliny močové při hladovění se dá pravidelným pitím jedné sklenice čisté vody každou hodinu po celou dobu, kdy jste vzhůru.
Kávu je možné pít bez problémů i při dně. Podle jedné americké studie, která probíhala na 14 tisících lidech, se zjistilo, že káva dokonce snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Vysoké hladiny kyseliny močové způsobují dnu. Podle této studie byly účinky podobné pro kávu s i bez kofeinu. Bezpečné množství kávy při dně jsou 3 šálky za den.
Když máte nově zjištěnou vyšší hladinu kyseliny močové, tak budete muset udělat změny ve svém jídelníčku a upřednostnit potraviny, které ji nezvyšují. Zde máte přehled toho co jíst a nejíst při kyselině močové: https://www.ceskaordinace.c…
Jedlá soda neutralizuje překyselení, ale komplexní léčba kyseliny močové se nedá postavit jen na ní. Navíc i jedlá soda je chemie, která negativně ovlivňuje srdce podobně, jako kuchyňská sůl. Určitě naslouchejte lékaři a pokud vám doporučí nějaký lék na snížení kyseliny močové, tak ho poslechněte a užívejte ho. Jinak vás vytrestá záchvat dny, kdy při ukrutných bolestech budete litovat, že jste léky na kyselinu močovou neužívala.
obracím se na Vás s dotazem ohledně zvýšené hladiny kyseliny močové.
Pokud má manžel zvýšenou hladinu kyseliny močové, bere prášky - Dnu nemá.
Musí se řídit přísně podle diety na dnu ? Nebo je nutné hlídat pouze ty největší hodnoty purinu u potravin ? To právě děláme.
Ještě se zeptám - tuňák z konzervy, jak často může být v jídelníčku ? 1 x týdně stačí není problém jedna konzerva 100 g ?
Nejím nic od masa, od mléka jen podmáslí a přesto mám zvýšenou hladinu kyseliny močové, prosím o sdělení zda suché drožďové lupínky, které používám místo sýra, mají také značný počet purinů jako čerstvé droždí, děkuji
Vaše hodnota kyseliny močové je mírně zvýšená. Znamená to, že se krystalky kyseliny močové pohybují v krvi a mohou se usazovat v kloubech, kde pak bolí. Musíte dostat hodnoty pod uvedenou mez, jinak si zažijete muka.
Jak s pivem? Pivo, maso, sladkosti jsou hlavním spouštěčem zvýšené kyseliny močové. Takže pivo ne, pokud to myslíte s léčbou vážně.
Hodně pijte čistou vodu bez bublin a hlídejte si příjem masa ve stravě.
Mezní hodnoty kyseliny močové v krvi jsou pro muže 420 µmol/l a pro ženy 340 µmol/l. Hodnota kyseliny močové 530 µmol/l je vysoká a hrozí nebezpečí rozvinutí onemocnění dnou. Pokud jde o první zjištění takto zvýšené kyseliny, tak se dá snížit dietou zaměřenou na snížení příjmu purinů. Když by to nepomohlo, tak pak existují léky, které pomohou dostat přebytečnou kyselinu močovou ven z těla. Doporučuji zůstat v péči lékaře a pravidelně kontrolovat obsah kyseliny v krvi.
mám příznaky dny/zánět v lokti a kotníku /,při hledání rady jak snížit hladinu kys.močové na počitači,pak tato doporučení jsou z
mnoha dalších, nevíce reálné a věcné.Nevím proč jsem si je nemohl
vytisknout?Doufám,že budou stejně účinná.