Zajímavostí je kombinace tribulusu a alkoholu. Selským rozumem bychom řekli, že bude negativní. Je to ale právě naopak. Pokud jste to večer a popíjením alkoholu přehnali, zkuste si ráno namísto šumivé tabletky uvařit čaj zkotvičníku. Uvidíte, jak vaši kocovinu zažene. A když ne zcela, tak ji alespoň velmi podstatně zmírní. Další variantou je prokládat přímo popíjení alkoholu právě tímto čajem.
V naší poradně s názvem KOTVIČNÍK NEŽÁDOUCÍ UČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Kotvičník zemní alias Tribulus terrestris stimuluje produkci testosteronu - mužského pohlavního hormonu. Pokud tedy nemáte v anamnéze karcinom prostaty, tak ho můžete užívat do konce života bez omezení. Štítná žláza není jeho účinkem dotčena.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Petr.
Po zahájení užívání čaje z kotvičníku se u mě zvýšila četnost a intenzita bolestí hlavy.
Je možné, že se jedná o nežádoucí účinek kotvičníku?
Děkuji za odpověď.
Kotvičník zemní u žen podstatně zvyšuje hladinu estrogenů. Pozitivní účinky na „pánevní oblast“ jsou spolehlivě doloženy evropskými vědeckými studiemi. Studie prokázaly, že účinné látky z kotvičníku u obou pohlaví podstatně zvyšují sexuální libido. U žen starších 40 let kotvičník zemní významně zvyšuje hladiny hormonu (FSH), estradiolu, zvyšuje sexuální libido, zmírňuje negativní klimakterické příznaky, potlačuje nespavost, napětí, deprese, návaly horka, proměnlivost nálad a podrážděnost, redukuje tělesný tuk.
Postup: 50 gramů kotvičníku zalijeme 250 ml 80% lihu (z lékárny), necháme stát 14 dní nebo více (klidně i rok). Líh se zabarví do zelena. Užívá se 15 kapek ráno a 15 kapek večer. Vzhledem k tomu, že má tinktura velmi silnou chuť, doporučuje se oněch 15 kapek nakapat kapátkem na kostku cukru. Na internetu se kotvičníková tinktura prodává cca za 400 Kč 50 kapek. Vy si můžete výše uvedeným postupem vyrobit až 1 litr kotvičníkové tinktury cca za 500 Kč (80% líh v lékárně stojí asi 400 Kč/1 litr). Navíc z ní lze připravit i sirup, a to tak, že 250 ml medu smícháte s 5 polévkovými lžícemi této kotvičníkové tinktury.
V naší poradně s názvem OTAZKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Nemoc dna je výsledkem onemocnění ledvin. Co se týče tribulusu, tedy kotvičníku zemního, tak nemá žádné prokázané negativní účinky na ledviny.
Z výzkumu na zvířatech se zdá, že plody tribulusu ledviny spíše chrání před oxidačními poškozeními a to již v poměrně nízkých dávkách. Rovněž se zdá, že kotvičník také působí proti stresu a dá se o něm hovořit jako o adaptogenu.
Jiným výzkumem bylo prokázáno, že tribulus snižuje vysoký krevní tlak. Vzhledem k tomu, že snížení krevního tlaku bylo spojeno se zvýšením močového výkonu, zdá se, že pozorované přínosy byly prospěšné i pro ledviny.
Z výživného hlediska nemá tribulus žádné nebezpečné množství purinů a je proro při dně povolen.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Amour.
Má někdo zkušenost s užíváním kotvičníku-bulharský Tribestan a Mumia ???
Na první pohled se kotvičník podobá mochně husí. Plod obsahující světle hnědá semena je poltivý, bradavičnatý, se špičatými ostny po stranách. Původní domovinou kotvičníku byly pravděpodobně písečné pláže Japonska a Číny, odkud se pak rozšířil do celého světa. Kotvičníku se dobře daří i v našich klimatických podmínkách. Volně v přírodě ho ale u nás nenajdete. Pro své léčivé účinky se pěstuje cíleně na plantážích, hlavně v Číně a Indii, odkud se pak sušený v žocích dováží do Evropy. Poté se zpracovává a balí do sáčků nebo se z něho vyrábějí tablety či tinktura.
Tribulus terrestris, rostlina známá pod českým názvem kotvičník zemní, existuje již řadu tisíciletí. Kotvičník je poléhavá jednoletá bylina, nejhojněji se vyskytuje na indickém subkontinentu. Dnes však roste víceméně ve všech oblastech, nejhojněji pak v evropských částech Ruska. V mnoha zemích se pěstuje na farmaceutické účely. Tato rostlina byla objevena léčiteli ve staré Číně, Indii a Mezopotámii, vyráběli z ní odvary k detoxifikaci jater, ledvin a k povzbuzení sexuálního apetitu. Čínští léčitelé rozšířili účinnou aplikaci kotvičníku zemního i k léčbě nádorového a kardiovaskulárního onemocnění. V pozdějších letech bulharští vědci seznámili širokou veřejnost s terapeutickými a anabolickými účinky, které zvětší svalovou hmotu a sílu po užívání kotvičníku zemního. Vojenská lékařská akademie ve spolupráci s farmakologickou sekcí bulharské akademie věd začala s vlastní vědeckou prací, která přišla na pozitivní účinky fytosterolů obsažených ve zmíněné rostlině. Účinky fytosterolů se pozitivně uplatnily v léčbě onemocnění s indikací premenstruálního a postmenopauzálního syndromu u žen a andropauzálního syndromu u mužů. Výzkum byl rozšířen o zkoumání účinku u bulharských vzpěračů, kteří díky této rostlině byli schopni prokazatelně zvyšovat svůj sportovní výkon.
Ze své zkušenosti ale nedoporučuji při začínající menopauze kombinovat kotvičník a červený jetel. Pro odstranění negativních příznaků menopauzy jsem začala brát nejprve červený jetel, po kterém skutečně tyto příznaky odezněly. Poté jsem přidala užívání kotvičníku a pocení a návaly horka se vrátily. Takže doporučuji užívání buď jednoho, nebo druhého. Rozhodně ne kombinaci obou bylin. Co se týče jiných nežádoucích účinků na lidský organismus, laboratorními testy nebyly dosud žádné prokázány. Ani kontraindikace s jinými látkami a léčivy. S ohledem na obsah alkaloidů se ale užívání kotvičníku nedoporučuje osobám mladším 18 let, těhotným a kojícím ženám. Rovněž není vyloučeno, že se mohou vyskytnout vedlejší účinky u jednotlivců, které dosud nebyly zkoumány.
Tribulus je pro většinu populace neškodný, pokud je užíván perorálně a po krátkou dobu. Dlouhodobé účinky této rostliny na organismus nejsou známy.
Těhotenství a kojení: Užívání kotvičníku během těhotenství je potenciálně nebezpečné. Výzkumy na zvířatech ukazují, že by kotvičník mohl poškodit vývoj plodu. Není ani dostatek poznatků o bezpečnosti použití této byliny během kojení.
Problémy s prostatou nebo rakovinou prostaty: Výzkumy naznačují, že kotvičník může zvýšit hmotnost prostaty.
Diabetes: Při používání kotvičníku může dojít ke snížení hladiny cukru v krvi. Pokud užíváte léky na diabetes, měli byste informovat svého lékaře.
Chirurgie: Tribulus může mít vliv na hladinu cukru v krvi, což může mít vliv na celkové hodnoty glykemie. 2 týdny před plánovanou operací přestaňte kotvičník užívat.
V naší poradně s názvem KOTVIČNÍK ZEMNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.
Chtěla jsem se zeptat,za jak dlouho se začne (má začít) projevovat ten blahodárný účinek kotvičníku? Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Účinky saponinů se u každého jedince projevují jinak a v jiné míře. Obvykle období léčby po dobu jednoho měsíce bývá dostačující k projevení účinků. Účinky kotvičníku posílíte, když budete pravidelně poctivě trénovat a s chutí provozovat sexuální radovánky.
Kotvičník je rozšířen v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. Kotvičník zemní (Tribulus terrestris L.) je jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých. Pochází pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Je dobře znám v Indii, Číně a na Srí Lance. V zahraničí se pěstuje pro farmaceutické účely.
Kotvičník lze dobře pěstovat a množit i v našich klimatických podmínkách. Daří se mu ve volné půdě, kde bezproblémově dozrávají semena, která v půdě přezimují a na jaře klíčí. Jednou možností je nechat rostlinu „zplanět“ a pěstovat ji ve volné půdě ze samovýsevů. Druhou možností je jarní předpěstování ze semen. Ta se několik dní máčí ve vodě, aby pak lépe a rovnoměrněji klíčila. Lodyha kotvičníku zemního je cca 10–60 dlouhá. Na lodyze vyrůstají krátce řapíkaté listy eliptického nebo podlouhle kopinatého tvaru. Květy kotvičníku zemního jsou pětičetné, žlutě zbarvené. Plody kotvičníku jsou vzhledově velmi zajímavé. Skládají se z pětice rozložených bradavičnatých tvrdých plůdků, které mají po stranách dva špičaté ostny. V plodech se ukrývají světle hnědá semena vejcovitého tvaru. Protože jsou mladé rostlinky poměrně citlivé na houbové choroby, je dobré výsevní substrát propařit a semena před vlastním výsevem namořit, případně celý výsev zalít roztokem Previcuru. Po výsadbě na trvalé stanoviště rostou sazenice dosti rychle, a když dosáhnou výhony délky okolo 5 cm, začínají vykvétat. Kotvičník pěstujte v čistém venkovském prostředí, pod širým nebem na slunci, bez použití syntetických hnojiv a pesticidů. Léčivé látky jsou obsaženy v kořenech i celé nadzemní části kotvičníku, ale největší síla je v jeho semenech, proto je důležité pěstovat kotvičník na sluníčku a zpřístupnit květy opylovačům. Po sklizni se kotvičník vypere v pitné vodě a okamžitě se suší v přirozených teplotách v proudícím vzduchu a temnu (řádově hodiny po sklizni), aby se zachovala co nejvyšší kvalita byliny. Takto usušená bylina si ponechá maximální množství účinných léčivých látek. Nať využíváme v průběhu celé vegetace a dozrávající plody sklízíme průběžně.
Vypěstovat si vlastní kotvičník ze semínek není nemožné ani v našich klimatických podmínkách. Kotvičník lze pěstovat ve volné půdě, ve skleníku i v květináčích. Pěstování ve volné půdě má oproti skleníku řadu výhod. Rostliny pěstované venku jsou mnohem silnější a odolnější, navíc je téměř nenapadají škůdci. Jediným rizikem pro pěstování venku je nepřízeň počasí. Kotvičník nemá rád příliš chladné a mokré počasí. Poničit ho mohou i přívalové deště a kroupy. Nemáte-li zahradu, kotvičník si můžete vypěstovat i v květináči na balkóně. Kotvičníku se nejlépe daří v lehčích, písčitých půdách. Slunné stanoviště je pro kotvičník zcela ideální. Pokud se rozhodnete kotvičník pěstovat ve skleníku, počítejte s nutností pravidelných kontrol, s denním zaléváním a nutností dobrého větrání. Ve vlhkých sklenících mohou kotvičník ohrozit plísně. Kotvičník zemní můžete pěstovat i v květináčích či v truhlících. Kotvičníky jsou úsporné na místo, takže nepotřebují příliš velké květináče a v truhlíku stačí jedné rostlině cca 10–15 cm prostoru.
Kotvičník se množí výsevem ze semen, takže prvním krokem k úspěchu je získání semen kotvičníku. Kvalitní semena kotvičníku zemního najdete například v e-shopu. Obal semen kotvičníku je velmi tvrdý, naštěstí to není při pěstování žádná překážka, protože se plod sadí do země celý a slupka se samovolně rozloží v půdě. Výsevní substrát nesmí nikdy vyschnout. Nejvhodnější období pro výsev je od března do května. Jestli výsev v tuto dobu zmeškáte, není nic ztraceno, ale musíte počítat s nižšími výnosy z jednotlivých rostlin. Plody kotvičníku vysévejte do misek naplněných kvalitním zahradnickým substrátem. Vyseté plody zasypte cca 0,5 cm silnou vrstvou substrátu. Po výsevu substrát zalijte, ale nepřemáčejte. Riziko plísní můžete snížit dezinfekcí půdy přípravkem Previcur přidaným do první zálivky. Po výsevu musí zůstat substrát neustále vlhký a je nutné hlídat, aby se na něm nevytvářely plísně. Vytvořit optimální vlhkost a teplotu pro klíčení kotvičníku vám pomůže speciální miniskleník s ventilací. Semínka kotvičníku potřebují pro klíčení teplo, proto čím vyšší teplota, tím rychleji semena vyklíčí. Právě vyklíčené rostlinky kotvičníku jsou velmi náchylné na padání klíčících rostlin, proto je co nejdříve po vzejití přepikýrujte do květináčku. Pikýrování neopomíjejte ani v případě, kdy vám přijde zcela zbytečné, protože v misce vyklíčilo zatím pouze pár semínek. Včasným přepikýrováním vyklíčených rostlinek výrazně eliminujete riziko jejich uhynutí. Po přepikýrovaní udržujte substrát i nadále stále mírně vlhký, dávejte pozor na přemočení. Mladé rostliny můžete přenést do skleníku nebo cca od poloviny května vysazovat na venkovní stanoviště. Rostliny určené pro pěstování na záhoně by měly být dobře vyvinuté. Po vysazení na záhon rostliny zalijte, v případě nepříznivého počasí můžete rostlinám kotvičníku postavit ochranný fóliovník, podobný jako pro rajčata.
Pokud dáváte přednost bylinkám, které si doma sami vypěstujete, můžete to zkusit i s kotvičníkem. Semínka nebo již malé sazeničky zakoupíte ve vybraných zahradnictvích. Semena se vysévají buď od konce března do truhlíků nebo na podzim či koncem dubna přímo do záhonu. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy, udržujte ji stále vlhkou (pravidelně mlžte) a zajistěte dobré větrání. Semena nejlépe klíčí při teplotě kolem 20 stupňů. Mladé, dostatečně silné rostlinky přepichujte do truhlíků nebo do záhonů. Už při dosažení 5 centimetrů vykvétají. Půda jim vyhovuje spíše sušší, pozor na přemokření. Kotvičníku se zavděčíte i pěstováním ve středně teplém skleníku. Nať můžeme sklízet po celou dobu vegetace, stejně tak plody, které postupně dozrávají. Před příchodem prvních mrazíků sklidíme pak celou rostlinu (nať, listy, květy, plody i kořeny). Kořeny důkladně omyjeme, vše pak nastříháme na cca 1,5 cm kousky a usušíme. Pro vaši představu, abyste pokryli roční spotřebu jednoho člověka, postačí vám k tomu 30 rostlin kotvičníku. Ty by měly dát cca 1 300 gramů usušené směsi. A proč vůbec kotvičník pěstovat?
Pokud máte onemocnění jater nebo vysoký krevní tlak, užívání kotvičníku by teoreticky mohlo zhoršit tato onemocnění. Lékaři doporučují užívat kotvičník po dobu tří týdnů, poté si dát pauzu jeden až tři týdny, aby Tribulus nezpůsoboval právě takové komplikace, jako je poškození jater nebo rakovina.
Brambory omyjte kartáčkem pod tekoucí vodou a nechte je ve slupce uvařit v osolené vodě. Cibuli nakrájejte na tenké proužky, které osmahněte na rozpáleném oleji. Takto připravenou cibulku osolte, opepřete, vmíchejte hořčici, ocet a zalijte vodou s rozpuštěnou kostkou zeleninového bujónu. Cibulku takto poduste ještě asi 5 minut. Dejte uvařit vejce na tvrdo. Teplé brambory podélně nakrájejte na osminky, zalijte vývarem s cibulí, přisypte nadrobno posekanou pažitku a vše dobře zamíchejte. Před servírováním ozdobte uvařenými vejci. Tento salát je vhodný například ke karbanátkům, ale je možné ho konzumovat i jako samotný pokrm. Pro jemnější chuť se mohou červené cibule nahradit pórkem nebo mladou naťovou cibulkou. Se sklenkou správně vychlazeného bílého vína tento salát nemá chybu.
Opravdu účinný a nejsilnější doplněk by měl obsahovat cca 40–60 % protodioscinu! Bohužel protodioscin si měří firmy samy a nikdo to neověřuje. Test je totiž drahý. Některé firmy si na své náklady nechaly provést test jednoho balení a staví na tom celý marketing. Pokud se nebude testovat každá šarže, tak nikdo neví, co je v dalších. Jiní majitele firem si myslí, že zákazníci nejsou tak hloupí a odmítají utratit peníze za test koupeného produktu.
Směs fytosterolu v kotvičníku patří k nejefektivnějším prorůstovým kombinacím, které byly zatím objeveny. Sušina plodů a kořene rostliny obsahují více než 45% směsi furostanolu, furostenedionu a protodioscinu, tedy „anabolik“ mezi fytosteroly.
Mnoho výrobců tvrdí, že bulharská odrůda kotvičníku je silnější než jiné odrůdy. Neexistují však žádné důkazy, které by tato tvrzení, pokud by byla pravdivá, potvrzovaly.
Na trhu naleznete celou řadu doplňků, které obsahují Tribulus terrestris. Je však třeba podotknout, že je zásadní rozdíl mezi jednotlivými typy i výrobci. Ne každá tableta obsahující výtažky z rostlin, jich obsahuje dostatečné množství. Doporučuje se sledovat množství saponinů (tj. účinných látek) na obalu a spolehnout se na známé a ověřené výrobce, kteří garantují kvalitu svých produktů.
Pokud si kotvičník pěstujete sami doma, nejjednodušší variantou přípravy je popíjení čaje ze sušené směsi. Můžete si ji samozřejmě zakoupit i v obchodech. Směs uchovávejte v uzavíratelné, nejlépe tmavé sklenici. Denní dávka pro přípravu čaje by se měla pohybovat v rozmezí 1 – 6 g sušené směsi (1 g odpovídá 1 čajové lžičce) podle toho, jestli potřebujete účinky posílit. Směs pak zalijte vroucí vodou a nechte cca 15 min. louhovat. Některé zdroje doporučují pro lepší vyluhování obsahových látek čaj 30 min. vařit. Již po 3 dnech až týdnu konzumace by se měly dostavit požadované účinky. Pokud tomu tak není, zkuste dávku zvýšit. Platí, že jednorázové povzbuzení = vyšší dávka. Lépe je ale užívat čaj pravidelně ve stejném množství.
Z kotvičníku zemního se dále vyrábějí tablety, tinktury, dokonce i jemný prášek, který se rozpouští ve sklenici vody. Výhodou tablet je hlavně jejich praktičnost při konzumaci. Stačí je jen zapít. K určité nevýhodě ale patří to, že se 100% jistotou nevíte, jak kvalitní rostlina byla k jejich výrobě použita. Musíte věřit údajům na obalu. Naopak tinkturu si můžete vyrobit z vámi vypěstovaného kotvičníku doma. Je to sice pracnější, ale víte, odkud se kotvičník vzal, kde jste ho pěstovali, sušili atd. Je to jen na vás, který přípravek vám bude vyhovovat a v jaké podobě budete tuto zázračnou rostlinku užívat.
Po zahájení užívání čaje z kotvičníku se u mě zvýšila četnost a intenzita bolestí hlavy.
Je možné, že se jedná o nežádoucí účinek kotvičníku?
Děkuji za odpověď.
Manžel přijde domů z nemocnice, kde má dietu č.4 , a já neznám přesné a vhodné recepty, co mu a jak správně uvařit, prosím, sdělte mně, kde to nadu, resp, kdo mně poradí, jak vařit, děkuji.
Dobrý den,
je možné psovi s mírně oslabenými ledvinami, kromě speciálních granulí a konzerv, občas uvařit z čerstvých surovin. Pokud ano, jaké suroviny použít?
Děkuji, Jiřina.
DOBRÝ DEN JSEM JITKA A MÁM STRAŠNEJ PROBLÉM JSEM UŽ ZOUFALÁ A I BREČÍM SVĚDÍ MĚ VAGÍNA A I MOČOVÝ MĚCHÝŘ A MŮŽU SI UVAŘIT BYLINKOVEJ ČAJ NA MOČOVÉ CESTY A ALE TO JE MÁLO A EXISTUJE PROSIM VÁS MASTIČKA NA TOTO SVĚDĚNÍ ? A MOC VÁM PŘEDEM DĚKUJU ZA ODPOVĚĎ A NADHLEDANOU A MĚJTE SE SUPER
Dobrý den. CHtěl jsem se zeptat, zda můžu k walfarnu mnou vyrobenou tinkturu z hlívy ustřičné a ještě tinkturu z hlohu. Mám i tinkturu z kotvičniku. Neberu to určitě najednou. Jen mě zajímá jestli to lze pužívat přii walfarinu.Předem děkuji za odpověd. Koolář
Dobrý den. Warfarin beru skoro měsíc. Rád bych věděl, jestli mohu při něm mohupoužívat tinkturu z hlohu, hlívy ústričné, kotvičníku. Bere se to po kapkách, za den co 1kg - 1kapka. Bral bych jen jednu bylinu. Přdem děkuji za odoved. Kolář Oldřích.