Informace od zdravotní sestry

MENU

  

NEMOC DNA

  

HEMOROIDY

  

ODVODNĚNÍ ORGANISMU

  

LÁZNĚ

  
Téma

LÉKY NA ASTMA BRONCHIALE

OBSAH

Nevhodné potraviny při Astmatu

  1. mléčné výrobky,
  2. vejce,
  3. čokoláda,
  4. pšenice,
  5. citrusy,
  6. ryby.

Zdroj: Astma bronchiale

Poradna

V naší poradně s názvem ASTMA LÉČIT KYSLÍKEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pichler.

Dobrý den
mám astma bronchiale, pomůže mi léčba kyslíkem? Jestli jo, jaký přístroj mám koupit?
Předem děkuji za odpověď.
Pichler

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Léčba kyslíkem může pomoci při akutních stavech, kdy není možné naplno dýchat. Pro setrvalé používání kyslíku je třeba poradit se se svým plicním lékařem. Kyslík je silný oxidant a dlouhodobé používání nemusí být vždy ku prospěchu. Lékař vám rovněž pomůže s výběrem vhodného přístroje a zjistí podmínky úhrady od pojišťovny. Obraťte se proto na svého plicního lékaře.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Astma léčit kyslíkem

Diagnostika astmatu

Aby bylo možné astma úspěšně léčit, je v první řadě nutné ho odhalit, co nejdříve ho správně diagnostikovat. Pro diagnostiku astmatu se používá poznatku, že jestliže je v dýchacích cestách zánět, tak pak množství oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu stoupá. Diagnostika se provádí speciálním přístrojem, který ho dokáže zachytit. Lékařům pomáhá odhalit astma i tam, kde na něho ostatní příznaky neukazují.

Zdroj: Astma bronchiale

Poradna

V naší poradně s názvem LÉKY NA ODVODNĚNÍ NA PŘEDPIS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Šárka Čunátová.

Dobrý den.Chtěla bych se optat na furon na odvodnění,ale beru léky na deprese a mám astma,na něj beru také léky.Mohu brát tento lék ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lék Furon patří mezi nejúčinnější léky na odvodnění. Lék Furon zmírňuje otoky a může být také užíván při léčbě vysokého krevního tlaku. Jeho užívání ale sebou přináší mnoho rizik, která je třeba pravidelně kontrolovat. Proto je tento lék k dostání pouze na lékařský předpis, aby ošetřující lékař mohl sledovat účinky léku a zajistit vám bezpečnou léčbu. O tom, že užíváte lék Furon, musíte vyrozumět všechny své lékaře, na plicním i lékaře píšícího vám předpis na antidepresiva. Pokud jste jim o této léčbě neřekla, učiňte tak při další kontrole.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Furon lék na odvodnění .

Nové trendy v léčbě astmatu

Nová naděje pro astmatiky je podobná, jako pro revmatiky nebo pacienty se střevními záněty,a tou je biologická léčba. Při biologické léčbě se pacientům aplikují uměle vytvořené biologické protilátky, které zvládnou potlačit reakce, které vedou k astmatickému zánětu.

Zdroj: Astma bronchiale

Poradna

V naší poradně s názvem LEKY NA SKLIDNENI A NA SPANI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Maria Sulcova.

Mam problémy se spánkem. Pouzila jsem léky s medunky , čaj ,tak léky kde byla meduňka a hrozné me nadymalo.Tři dni sem mnela problémy ze zazivanim.Potrebovala bych poradit jestli existuje něco na spaní a uklidneni.mám astma zvětšené srdíčko lecim se na vysoký tlak a cholesterol.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Na spaní je nejlepší předchozí námaha a z ní pramenící únava. Když z nějakého důvodu nemůžete vykonat každý den trochu námahy (procházka, chůze do schodů, jízda na kole a podobně), tak vyzkoušejte užívání přípravku Melatonin. Melatonin je tělu vlastní hormon, který přirozeně navozuje spánek. Melatonin je možné běžně koupit tady: www.zbozi.cz/hledani…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Leky na sklidneni a na spani

Astma a současná léčba

Na silně znečištěné ovzduší reagují plíce neléčeného astmatika nepřiměřeně silným zánětem. Dnešní léky mu dokáží úspěšně předejít, a v tom to mají současní pacienti jednodušší, nežli to měla generace jejich rodičů.

Současná léčba tuto složitou chorobu sice stále zcela nevymýtí, ale neustále kvalitnější medikamenty, většinou kortikosteroidy, umí udržet astma pod kontrolou tak dobře, že nemocný člověk větší potíže ani nepociťuje. Díky novým inhalačním systémům se lék dostává nejen do průdušek, ale i do nejmenších částí dýchacích cest. Díky tomu se daří dávky kortikosteroidů neustále snižovat. Jejich dlouhodobé užívání ve větším množství totiž provázejí nežádoucí účinky: obezita, řídnutí kostí, cukrovka nebo špatné hojení ran. I když dnešní léky mají vedlejší účinky minimální, strach z nich u pacientů často převládne a léčbu vysadí. Pacienti propadnou optimistické myšlence, že vlastně léčbu nepotřebují, a proto léčbu spontánně vysadí. Pak je to ale velký problém pro jejich průdušky.

Zdroj: Astma bronchiale

Diskuze

V diskuzi OBLASTNÍ NEMOCNICE KOLÍN CELOSTNÍ MEDICÍNA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana Tomková.

Ročník 1945,potřebuji pravděpodobně vzájemně harmonizovat léky / chronická onemocnění/ Diabetes 1.typ,astma, hypertenze, Laydenský syndrom. Velmi děkuji

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Oblastní nemocnice Kolín celostní medicína

Diagnostika a léčba astmatu

Pokud máte podezření na astma, navštivte svého lékaře, který vás vyšetří a otestuje. Pokud bude astma diagnostikováno, existuje mnoho způsobů léčby, které dokážou zlepšit problémy zapříčiněné astmatem.

Zdroj: Co je astma?

Poradna

V naší poradně s názvem MEDROL,,ASTMA,, OSTEOPOROZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarmila.

DOBRÝ DEN, prosím o radu ,,užívám 5 let, Medrol 4mg--na astma-jaké mohu užívat ,,jiné doplnující léčiva--je možné REICHI-houbu,,???

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Léčba s Reishi může mít dobré účinky na astma. Užívání společně s Medrolem však bude vyžadovat časté návštěvy u plicního lékaře, protože se může stát, že bude možné snížit dávkování Medrolu. Obraťte se proto na svého lékaře a informujte ho o svém záměru užívat Reishi.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Medrol,,astma,, osteoporoza

Jak na astma bez léků

Co pomáhá na astma? U léčby astmatu je nutné si uvědomit, že každá léková skupina má jiný mechanismus působení, a proto taky od ní můžeme očekávat jiné projevy. Velmi často se užívají různé kombinace léků, jejichž účinky se vzájemně doplňují. U různých pacientů se může vyskytnout individuální odezva na podávané léky. Proto je třeba v některých případech vyzkoušet více druhů, třeba i z jedné lékové skupiny, než se najde optimální řešení. Pokud se to podaří, je důležité léčebný režim dodržovat dlouhodobě a přizpůsobovat ho momentálnímu stavu onemocnění.

Zdroj: Volně prodejné léky na astma

Poradna

V naší poradně s názvem ASTMA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel ALES RIHA.

dobry vecer nikdy jsem nemel problem s dychanim posledni dobou hlavne v noci spatne dycham hrozne tesce nevim jestli je to astma delam v zahranici odloucen od rdiny hodne nane myslym tak prej to muze bejt z nervu dekuji za radu hezky vecer

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ano, těžkost na plicích může souviset s úzkostnými stavy, které prožíváte díky odloučení od své rodiny. Zkuste si naplánovat delší cestu za nimi domů a nebo požádejte o pomoc psychologa, který vám může předepsat léky proti úzkosti.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Astma

Jablka na astma, ano, může za to Quercetin!

Jablka, respektive jejich kůra, obsahují užitečný flavonoid, který se jmenuje Quercetin. Další potraviny, které obsahují quercetin jsou cibule, bobuloviny, čaj z čajových lístků a také červené víno.Tento flavonoid chrání v jablečné slupce jablko před mikroby z okolního prostředí a stejně tak dobře funguje i v lidských buňkách. Quercetin má silné protizánětlivé účinky, také tlumí alergické reakce, bojuje s rakovinovými buňkami a pozitvně ovlivňuje imunitní systém. Quercetin tlumí vylučování histaminu, který je průvodním jevem alergií a způsobuje následky alergických reakcí. Jako lék na astma se quercetin podává společně s bromelinem. Bromelin je proteolytický enzym izolovaný z ananasu a má silné protizánětlivé účinky. Dále pak s vitaminem C, hořčíkem, vitamínem B6 a selenem.

Přesné dávkování ráno:

  • 100µg selenu,
  • 500 mg quercetinu,
  • 500 mg bromelinu,
  • 500 mg vitamínu C,
  • 100 mg vitamínu B6,
  • 300 mg magnésia.

Přesné dávkování v poledne:

  • 500 mg vitamínu C.

Přesné dávkování večer:

  • 100µg selenu,
  • 500 mg quercetinu,
  • 500 mg bromelinu,
  • 500 mg vitamín C,
  • 100 mg vitamínu B6,
  • 300 mg magnézia.

Vhodné je užívat raní a večerní mix na lačno. K této léčbě je také vhodné omezit potraviny, které obsahují hlavní alergeny způsobující astma.

Zdroj: Astma bronchiale

Diskuze

V diskuzi VOLNĚ PRODEJNÝ LÉK NA ASTMA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Cvejnová.

Dobrý den.Prosím dá se koupit volně v lékárně lék nebo nějaký přípravek na astma?Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zdeňka Weberová.

Jsem astmatik,chtěla bych vědět, zdali je nějaký volně prodejný lék na astma. Děkuji!

Zdroj: diskuze Volně prodejný lék na astma

Počátek astmatu u dospělých

Astma se může objevit v každém věku, ale častěji se objevuje u mladších jedinců (pod 40 let). U lidí s rodinnou anamnézou astmatu je riziko vzniku onemocnění větší. Alergie a astma se vyskytují společně. Kouření a astma jsou velmi nebezpečnou kombinací, která je naneštěstí velmi běžná. Pokud se u vás objeví příznaky astmatu, poraďte se se svým lékařem, ten vám doporučí léčbu pomocí inhalátorů a dalších antiastmatik zabraňujících dalším problémům s dýcháním.

Zdroj: Co je astma?

Diskuze

V diskuzi ASTMA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.

Nemáte prosím někdo radu jak alespoň trošku zmírnit astmatický záchvat?Je víkend a došel mi inhalátor.Děkuji za odpověď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Vladimír.

Bez vyřešení skutečné příčiny astma nepřináší aplikace kortikoidů ani různé inhalátory trvalé výsledky. Příčinou vzniku astma jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé autoimunitní reakce těla, které napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u astmatu to vede k nadprodukci histaminu a tvorbě bronchiálních spasmů. Používám testy, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit výživu, abyste si astma sami trvale odstranili. Kontakt 608 155 338.

Zdroj: diskuze Astma

Příčiny astmatu

Lidé s astmatem mají citlivé dýchací cesty reagující na mnoho různých věcí z oblasti životního prostředí (spouštěče astmatu). Kontakt s těmito příznaky zhoršuje astma. Níže jsou uvedeny nejčastější spouštěče:

  • infekce nebo zánět vedlejších nosních dutin, nachlazení a chřipka;
  • alergeny, jako jsou pyly, plísně, domácí zvířata a roztoči;
  • dráždivé látky, parfémy, čisticí prostředky a znečištění ovzduší;
  • tabákový kouř;
  • cvičení neboli námahou indukované astma;
  • počasí, změny teploty, vlhkost a studený vzduch;
  • silné emoce, úzkost, smích, pláč nebo stres;
  • léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové.

Zdroj: Co je astma?

Poradna

V naší poradně s názvem LÉK PRADAXA CENA PRO PACIENTA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Novotná.

Dobrý den,mám dotaz na lék Pradaxa.Nyni užívám Warfarin 3 mg (3xtydně 1,5 tbl a 1 tbl út.,čtvr
,sob.,neděle).Mám astma bronch.Chopn,Diabetes-Methormin 2x1000 mg.Na Astma užívám kortikoidy.Je možné užívat Pradaxu?Děkuji za odpověď.Zdravím Marie Novotná

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

To, zda-li můžete užívat lék Pradaxa na místo Warfarinu, musíte prodiskutovat s lékařem, od kterého máte recept na Warfarin. Lék Pradaxa je několikanásobně dražší než Warfarin a lékař musí mít pádný důvod k této změně, aby si ji obhájil před zdravotní pojišťovnou.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Lék pradaxa cena pro pacienta

Na co Erdomed pomáhá

Erdomed tablety jsou součástí farmakoterapeutické skupiny mukolytikum, expektorans, bronchoprotektivum. Účinnou látkou je erdostein, což je mukomodulační látka, která působí prostřednictvím svých aktivních metabolitů. Účinek přípravku se dostavuje asi po 3–4 dnech léčby.

Erdomed snižuje viskozitu bronchiálních sekretů a je indikován k léčbě akutních i chronických onemocnění horních a dolních dýchacích cest, jako jsou bronchitidy, rhinitidy, sinusitidy, laryngofaryngitidy, exacerbace chronické bronchitidy, CHOPN, hypersekreční astma bronchiale nebo bronchiektázie.

Působí také protektivně proti zhoršení onemocnění dýchacích cest a je indikován při stabilní chronické bronchitidě i u kuřáků k prevenci rekurentních infekčních epizod například v zimní sezoně a podobně.

Přípravek je rovněž indikován k adjuvantní léčbě s antibiotiky v případech exacerbace s bakteriální infekcí. A užívá se také k předcházení komplikací po chirurgickém zákroku, jako je zápal plic nebo nevzdušnost části plic.

Erdomed tvrdé tobolky jsou určeny k léčbě dospělých.

Zdroj: Erdomed tablety

Příznaky astmatu

Prvotními příznaky, či spíše projevy astma bronchiale jsou náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje klidný spánek. Prvním a také nejvýraznějším příznakem počínajícího astmatu často bývá neustálý kašel, který může být doprovázen i následnou dušností. Dušnost poznáme podle ztíženého výdechu a námahy, kterou nám dá snaha znova se nadechnout. Náš výdech je provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky. Tyto zvuky jsou zapříčiněny otokem sliznice, která tak získává tvar píšťaly a proudící vzduch při výdechu pak vyluzuje tyto zvuky (podobný princip jako pískání na píšťalku). S dušností se pojí také lapání po dechu a nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou. Tlak na prsou způsobuje astmatikovi nepříjemný pocit tíhy na hrudníku či jeho sevření. Tento tlak je způsobem tím, že se plíce astmatika při dušnosti potýkají s vysokým odporem, který musí zdolávat. Průběh a projevy astmatu se mohou u jednotlivých nemocných lišit, dokonce i jednotlivé záchvaty mohou u jednoho člověka probíhat různě. Při těžším záchvatu astmatu může působit obtíže i taková běžná věc, jakou je řeč. Akutní záchvat dušnosti může být doprovázen i úzkostí, až strachem z udušení a bohužel může, bez včasné lékařské pomoci, skončit i smrtí.

Zdroj: Babské rady na astma

Prevence astmatu

Základem úspěšné léčby je prevence. Spolu se správnou léčbou dokáže výrazně zlepšit kvalitu astmatikova života. Základní opatření by měla být učiněna už v nejmladším dětském věku, ba dokonce již před narozením dítěte. Tato opatření mohou ovlivnit vývoj imunitního systému dítěte a zabránit tak vzniku onemocnění. Mezi nejdůležitější zásady v těhotenství patří nekouřit a v posledních 3 měsících se snažit vyhýbat kontaktu s rizikovými faktory. Po narození by se dítě především nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem a mělo by se dbát, aby žilo v bezprašném a celkově vyhovujícím prostředí. Pokud je již astma bronchiale zjištěno, je důležité zaměřit se především na ovlivnění spouštěčů astmatu. Za úplný základ se považuje snaha vymýtit, či spíše omezit ty rizikové faktory, jež způsobují astmatikovi obtíže. Tedy ty faktory, které zapříčiňují záchvaty kašle a dušnosti. Je také třeba řídit se zásadami čistého a bezpečného domova a snažit se zamezit vlivu působení nejrůznějších alergenů. Měl by se dodržovat také tzv. protiprachový režim, který spočívá v odstranění takových věcí, které v domácnosti lapají prach. Mezi tzv. lapače prachu patří zejména závěsy, záclony, koberce a čalouněný nábytek. Jedním z nejdůležitějších opatření by měl být absolutní a přísný zákaz kouření v astmatikově domácnosti. Astma, když je pod kontrolou, nemá žádný nebo téměř žádný dopad na běžný život. Ale pravidla prevence je důležité dodržovat vždy a zejména tehdy, když se okolní podmínky nějak významně změní (například na dovolené, při dlouhodobé inverzi a podobně).

Zdroj: Babské rady na astma

Inhalátor na astma bez receptu

Volně k dispozici je možné si pořídit maximálně systémová antihistaminika (Zyrtec, Xyzal, Claritine a další) či mukolytika na bázi Mucosolvanu či Vincentky, tyto však navýší vitální kapacitu plic jen minimálně a nebyly by v urgentní situaci k užitku.

Pro použití při akutní dušnosti se předepisuje bronchodilatační léčivo (Ventolin, Ecosal, Atrovent, Berodual, Berotec) od lékaře (nejlépe na podkladu vyšetření) v podobě malého praktického maximálně mobilního inhalátorku s tlakovou nádobkou s hnacím plynem a rozptýlenou účinnou látkou v podobě aerosolu (vše je samozřejmě součástí balení). Proto se doporučuje při jakýchkoliv podezřeních na stenózu respiračního traktu a nedokonalou ventilaci, vyhledat doktora medicíny a s jeho pomocí si „sprej“ opatřit.

Zdroj: Volně prodejné léky na astma

Astma u dětí

Astma je mezi dětmi v současné době bohužel velmi častým onemocněním. Příznaky se mohou lišit:

  • Častý kašel nastávající v průběhu her, během spánku nebo při smíchu. Kašel patří mezi nejčastější příznaky astmatu.
  • Méně energie během her.
  • Rychlé dýchání.
  • Pocit tíhy nebo bolesti na hrudi a prsou.
  • Sípání při dýchání.
  • Kolísání pohybu hrudníku při dýchání. Tyto pohyby se nazývají retrakce.
  • Dušnost, ztráta dechu.
  • Zúžení krčního a hrudního svalstva.
  • Pocity slabosti nebo únavy.

Zdroj: Co je astma?

Bylinné čaje na astma bronchiale

Z plicníku lékařského, kopřivy dvoudomé, omanu pravého, anýzu vonného, jablečníku obecného a květu lípy obecné si namíchejte směs ze stejných dílů. Na 200 ml vroucí vody dejte vrchovatou čajovou lžičku směsi, vyluhujte 15 minut a popíjejte 3x denně.

Jako uklidňující čaj při záchvatu pomáhá čaj z majoránky zahradní: 1 čajovou lžičku majoránky přelijte 150 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat a sceďte. Pijte po doušcích 2x denně.

Čaj proti záchvatu

Pukléřku islandskou, květ bezu černého, květ heřmánku pravého, mateřídoušku úzkolistou, lékořici lysou a plicník lékařský smíchejte ve stejném množství. Poté 1 vrchovatou lžíci směsi zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat a sceďte. Užívejte 3x denně 1 šálek čaje.

Čaj z mateřídoušky

Proti křečovitému kašli při astmatickém záchvatu je výborný čaj z mateřídoušky úzkolisté: 3 lžičky suché natě mateřídoušky přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut luhovat, sceďte, můžete přisladit medem. Pijte 3 šálky denně.

Čaj z proskurníku lékařského

Další léčivá bylinka je proskurník lékařský. Jako prostředek proti kašli ji používali i Egypťané před pěti tisíci lety. Proskurník nevařte ani nespařujte, aby neztratil léčivé účinky. Pouze 2 čajové lžičky nechte 8 hodin luhovat ve 200 ml studené vody, potom sceďte a ohřejte na vlažný nápoj.

Studený výluh z proskurníku můžete smíchat s čajovou směsí z fenyklu obecného, mateřídoušky úzkolisté, lípy obecné. Večer si připravte proskurníkový výluh a ráno ho smíchejte s čajovou směsí připravenou ve formě nálevu.

Proskurníkový sirup

1 čajovou lžičku z kořene proskurníku luhujte ve 100 ml vody při pokojové teplotě nejméně 3 hodiny, sceďte a doplňte vodou opět na 100 ml, přidejte 60 g medu a pořádně zamíchejte. Dávkujte dospělému 1 lžíci každé 2 hodiny, dětem 1 čajovou lžičku každé 2 hodiny.

Zdroj: Co pomáhá na astma

Astmatický záchvat

Astma je chronická nemoc plic, při níž dochází k zánětu dýchacích cest. Astmatický záchvat je zúžení proudu vzduchu a typické těžké oddechování je vyvoláno ztíženým průchodem vzduchu do plic, způsobeným křečovitým stahem průduškových svalů. Těžké astmatické záchvaty by měly být pod kontrolou odborníka, protože mohou vyžadovat hospitalizaci s napojením na kyslík a nitrožilní podávání léků.

Nejčastější příčiny = alergeny: roztoči v prašném prostředí, domácí zvířata, pyl, plísně, některé léky. Záchvat se může také dostavit při běžném kašli, nadměrné fyzické zátěži, stresu nebo chřipce.

Příznaky: narůstající dušnost, zapojení pomocných dýchacích svalů, strach, neklid, pocení, kašel.

První pomoc: Jsou-li přítomny příznaky dechové nedostatečnosti (postižený promodrává) a dochází u postiženého ke ztrátě vědomí, neprodleně volejte RZP! Vyhýbejte se místům, kde se nachází alergen, který záchvat pravděpodobně vyvolal.

Uložte postiženého do takzvané Fowlerovy polohy nebo do polohy vsedě s opřenými horními končetinami (pokrčené v loktech) o stůl, uvolněte mu oděv, vyvětrejte (kyslík) a vyzvěte postiženého ke klidnému dýchání. Pokud má u sebe postižený inhalační léky na astma (bronchodilatancia, například Ventolin, Bedotek, Berodual) předepsané od lékaře, které pravidelně užívá, podejte mu 2 dávky (vstříknutí), tím se příznaky záchvatu zmírní nebo úplně vymizí.

Zdroj: Astmatický kašel


Autoři obsahu

Bc. Jakub Vinš

Mgr. Světluše Vinšová


ČeskéNemoci

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP