Informace od zdravotní sestry

HLAVNÍ STRÁNKA

  

NEMOC DNA

  

HEMOROIDY

  

ODVODNĚNÍ ORGANISMU

  

LÁZNĚ

  
čtěte níže
Téma

LÉKY PROTI CHRÁPÁNÍ

Obsah

Chrápu, co s tím?

Prosté chrápání pacienta jistě neohrozí, ale nelze to zcela bagatelizovat. Při hlasitém chrápání nelze vyloučit zástavy dechu ve spánku. Pro ujištění, že vaše chrápání není nebezpečné, je možné navštívit spánkovou laboratoř.

Zdroj: Chrápání

Diskuze

V diskuzi SNORECURE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana Pohůnková.

trápí mě chrápání a ohrožuje mi to vztah....vyskoušela jsem nějaké léky a pomůcky a nepomohlo. Mám zájem o SnoreCure....prosim o zaslání. Děkuji..Pohůnková.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Roman.

Dobrý den,potřeboval bych poradit,kde můžu koupit a objednat přípravek proti chrápání Snorecure?Nemohu ho nikde sehnat.

Děkuji

Zdroj: diskuze SnoreCure

Předávkování

Účinky předávkování po užití přípravku nejsou známy.

Zdroj: Asonor proti chrápání

Na co si dát pozor

Vyvarujte se rozstřikování léku do očí nebo na střed vnitřku nosu (nosní přepážka).

Zdroj: Asonor proti chrápání

Diskuze

V diskuzi LÉK PROTI CHRÁPÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Chytrošová Libuše.

Ráda bych se dozvěděla, kde mohu zakoupit GOOD NITER Sprej.
Děkuji.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Lék proti chrápání

Jak na něj?

Na chrápání existuje několik léčebných postupů, které vám mohou velmi pomoci. Zahrnují stovky produktů, lékařských přístrojů, výživových doplňků a chirurgické zákroky. Ve většině případů jej však mohou zastavit jednoduché změny. Jednou z nich jsou špunty do uší. Chrápání je přirozené a právě špunty jsou nejjednodušším způsobem, jak se mu ubránit. Zátku do uší koupíte velmi levně a účinkuje bezvadně. Zde je vidět cena vysoce kvalitních špuntů do uší: špunty do uší cena.

Zdroj: Co proti chrápání

Diskuze

V diskuzi LÉČBA WARFARINEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jan Stuchlík.

Jaké léky je možno použít místo warfarinu a proč lékaři neordinují tyto léky ?

J.S.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Vladimír Buk.

Dnes jsem to řešil s panem doktorem. WFR užívám krátkou dobu a začínám mít žaludeční a zažívací problémy. Požádal jsem pana doktora o změnu přípravku. Dlouho přemýšlel a pak sdělil, že to bohužel nebude možné.Je to ve vysoké ceně jiných přípravků. Hledám cestu jak tu změnu zajistit.

Zdroj: diskuze Jídelníček při užívání warfarinu

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky po užití přípravku nejsou známy.

Zdroj: Asonor proti chrápání

Poradna

V naší poradně s názvem LÉKY NA ODVODNĚNÍ NA PŘEDPIS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Šárka Čunátová.

Dobrý den.Chtěla bych se optat na furon na odvodnění,ale beru léky na deprese a mám astma,na něj beru také léky.Mohu brát tento lék ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lék Furon patří mezi nejúčinnější léky na odvodnění. Lék Furon zmírňuje otoky a může být také užíván při léčbě vysokého krevního tlaku. Jeho užívání ale sebou přináší mnoho rizik, která je třeba pravidelně kontrolovat. Proto je tento lék k dostání pouze na lékařský předpis, aby ošetřující lékař mohl sledovat účinky léku a zajistit vám bezpečnou léčbu. O tom, že užíváte lék Furon, musíte vyrozumět všechny své lékaře, na plicním i lékaře píšícího vám předpis na antidepresiva. Pokud jste jim o této léčbě neřekla, učiňte tak při další kontrole.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Furon lék na odvodnění .

Je chrápání spojené s ADHD?

Velké krční a nosní mandle mohou v noci částečně zablokovat dýchací cesty, což často způsobuje chrápání, špatnou kvalitu spánku a možná i ADHD, neboť chrápání může mít za následek nekvalitní spánek, a ten může samozřejmě následující den vést k problémům s pozorností. Studie zahrnující 5–7leté děti zjistila, že chrápání je u dětí s mírným ADHD mnohem častější, než je obvyklé v běžné populaci. Děti, které chrápou, dosahují výrazně horšího ohodnocení v testech pozornosti, jazykových schopností, ale i celkové inteligence. Některé studie prokázaly, že odstranění krční či nosní mandle může mít pozitivní vliv na kvalitu spánku a s tím související pozornost, a to bez nutnosti užívat léky.

Zdroj: ADHD a poruchy spánku

Diskuze

V diskuzi KETILEPT 25MG se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alenka.

Mám již 4 roky deprese, nyní již jen ranní úzkosti a obavy. Během den se ztrácejí a večer a v noci je mi nejlíp. Co byste mi doporučili? Lékař vyzkoušel více přípravvku, jsem na ně imunní- nic. Na noc beru 1/2 ketileptu 25g a 1 waldosan 25g. Co s tím, nemůžu to mít od štítné žlázy? děkuji za odpověď, případnou radu. Alenka

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kay.

Dobrý den,

léky si můžete nechat napsat, ovšem by bylo nejlepší se poradit s vaším obvodním lékařem.

Zdroj: diskuze Ketilept 25mg

Chrápání u mužů

Podle statistiky chrápe 31 % mužů jen občas a 12 % při každém spánku, po 40. roce věku trápí až 54 % z nich. V České republice chrápe každý třetí člověk. A právě nepříjemné zvuky jsou důvodem, proč ženy vyhazují muže z ložnic. Nejčastěji jej způsobuje nadváha. Další příčinou, proč jím trpí častěji než ženy, je v průměru větší objem tkání v oblasti krku a hrudníku, které tlačí na dýchací cesty. V neposlední řadě je to také častější konzumace alkoholu způsobující ochabnutí svalstva v oblasti dýchacích cest. V poslední době se zvyšuje podíl žen, jež přiznávají, jak moc je chrápání protějšků obtěžuje. Důkladné vyšetření chrápajícího člověka odhalí dominantní příčiny chrápání a od něj se odvíjí další postup.

Zdroj: Co proti chrápání

Diskuze

V diskuzi PANGAMÍN A LÉKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milan Dostálek.

Dobrý podvečer beru určité léky prodělal jsem nádor na mozku a beru tyto léky Omnic Tocas, contolox, acidum folicium, depakine chrono, milurit,Předem děkuji

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Pangamín a léky

Bylinky proti chrápání

Doporučené bylinné čajové koncentráty:

 • Mátová směs: 1 lžička do 1–2 dcl teplé vody, pít před jídly 5–15 minut 2–3x denně
 • Ostropestřecová směs: 1 lžička do 1–2 dcl teplé vody, pít po jídle 3x denně
 • Dobromyslová směs: ½–1 lžička do 1–2 dcl teplé vody, pít na noc
 • GAMBIT-H: 1 lžíce do 4– 5 dcl vody, v níž může být rozpuštěna špetka vitamínu C v prášku, pít podle chuti mimo jídlo 1–3x denně
Další pomocníci, které je vhodné používat obvykle při nebo po jídle:
 • Pupalkový olej Evemol 1–2 lžičky 3x denně
 • Lecitin 1,3 g 3x denně (jen u starších lidí, přes 30 let)
 • Koenzym Q10 po 30 mg 2–3x denně (jen u starších lidí, přes 30 let)

Zdroj: Co proti chrápání

Poradna

V naší poradně s názvem VARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.

Dobrý večer chci se zeptat jestli můžu betakaroten když jim varfarin.dekuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Beta-karoten může zvyšovat riziko krvácení při užívání s léky, které samy o sobě zvýšují riziko krvácení. Mezi tyto léky patří aspirin, antikoagulancia (léky na ředění krve), jako je warfarin nebo heparin, protidestičkové léky, jako je klopidogrel a nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo naproxen. Beta-karoten raději doplňujte přírodními zdroji, především mrkví.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Warfarin

Chrápání a obezita?

Pokud se zaměříme jen na odstranění chrápání, tak se především jedná o to, aby pacient upravil svou životosprávu. Pro zmírnění chrápání je to velmi důležité. Pokud se u pacientů zjistí nejen chrápání ale i ojedinělé zástavy dechu ve spánku - apnoe, které pacienta zas tak moc nelimitují, tak je mu nabídnuto určité jednoduché operační řešení. Tato jednoduchá operace chrápání znamená odstranění měkkých částí horního patra, ty pak nevibrují a zvětší se také prostor pro dýchání. Často se ale stává, že chrápání bývá průvodním jevem jiných onemocnění, například onemocnění obezitou. Tyto potíže jsou pak řešeny paralelně s chrápáním. To znamená, pokud pacienti trpí obezitou, je nutné se zabývat i těmito obtížemi, protože úspěšnost operací u pacientů, kteří jsou obézní, je výrazně menší nežli u pacientů, kteří obezitou netrpí.

Zdroj: Chrápání

Diskuze

V diskuzi NOVÉ LÉKY NA PARKINSONOVU NEMOC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milena Danková.

Dobrý den já užívám na parkinsonovu nemoc tyto léky medipexol izikom a vyregit k velice by mě zajímalo zda jsou nějaké nové léky aby se nemoc nezhoršovala děkui

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Miroslav Tanzmann.

mam jiz dva roky parkinsonovu nemoc,uzivam denne 12mg rolpryna vzdy rano a pak isicom 100mg 1/2 tablety 3x denne,zajimalo by mne zda jak dlouho vydrzi tato medikace,zatim vse zvladam az na boleni nohou a zad,dle vysetreni u neurologa jsem pomalejsi,mentalne normalni,spoluprace dobra,alternujici pohyby vlevo vaznou

Zdroj: diskuze Nové léky na parkinsonovu nemoc

Interakce s jinými léky

Interakce při užití s jinými léky nejsou známy. Tento lék poskytuje pouze dočasnou úlevu. Nepoužívejte jej častěji, nepoužívejte více sprejů nebo déle, než je doporučeno, protože by to mohlo zvýšit riziko nežádoucích účinků. Také nepoužívejte tento lék dlouhodobě – může se vyskytnout stav zvaný „rebound“ (přetížení). Mezi příznaky opětovného přetížení patří dlouhodobé zarudnutí a otoky uvnitř nosu a zvýšený výtok z nosu. Pokud k tomu dojde, přestaňte tento lék užívat a poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud se váš stav zhorší nebo přetrvává i po 3 dnech, informujte svého lékaře.

Zdroj: Asonor proti chrápání

Diskuze

V diskuzi LÉKY BEZ PŘEDPISU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karolina Forstová.

Indap,Moduretik

APO-Allopurinol

Detralex

Amprinal

Zaildar

Tyto léky jdou nahradit léky bez předpisu?Poraďte,prosím

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Léky bez předpisu?

Rady proti chrápání

 • 1 až 1,5 měsíce spát se zalepenou pusou pomocí lepící pásky z lékárny. Jedná se o kontroverzní metodu, ale funguje.
 • Provádět dechové techniky zdravého dýchání podle Buteykovy metody a techniku zdravého dýchání - Oxygen Advantage. Jedná se o nenáročná cvičení, které se dají provádět kdekoli, ve frontě v obchodě, v autě atd.

Seminář, kde vás během jednoho odpoledne naučí techniky zdravého dýchání, můžete objednat zde: Pavel Filgas, filgas.pavel@seznam.cz.

Zdroj: Chrápání

Operace

Chirurgických zákroků, které redukují intenzitu chrápání, existuje několik. Mezi nejčastější patří operace v oblasti měkkého patra a krčních mandlí. Zákrok probíhá v lokální anestezii a zpravidla ambulantně. Operaci potřebují jen vzácné případy, mělo by se jednat o poslední východisko, které podniknete po vyzkoušení všech předchozím postupů léčby. Mezi chirurgické zákroky patří operace nosu, krku a čelistí. Proto si musíte promluvit se svým lékařem, aby mohl pro případ po vyzkoušení jiných možností navrhnout správný chirurgický zákrok. Optimální, a v současnosti nejběžnější, je využití laseru. Zhruba 80 % pacientů po tomto zákroku udává zmírnění nebo vymizení chrápání. Provádí se ambulantně, v některých případech se však musí opakovat.

Zdroj: Co proti chrápání

Pomůcka proti chrápání

Silikonová pomůcka proti chrápání, která se umísťuje na nos.

 • Materiál: silikon
 • Snadné použití, jemně udržuje rozevřené nozdry a usnadňuje tak dýchání.
 • Velikost ochranného pouzdra se zrcátkem uvnitř: cca 4 x 4,5 x 1 cm
 • Velikost pomůcky proti chrápání: cca 1,8 x 1,5 x 0,6 cm
 • Cena: silikonová pomůckaproti chrápání

Druhou pomůckou je SnoreCure, která účinně eliminuje vibraci měkkých tkání hltanu, a to pomocí lehkého předsunutí spodní čelisti a zlepšení průchodu vzduchu dýchacími cestami. SnoreCure bylo testováno na spánkové klinice Oxfordské univerzity s výbornými výsledky. Během jeho používání je zachováno přirozené dýchání ústy i nosem. Na vývoji se podílel jeden z hlavních odborníků na respirační onemocnění ve Velké Británii. V současné době je SnoreCure doporučováno na spánkových klinikách NHS (National Health System – Národní zdravotní služba) jako účinný prostředek k potlačení chrápání. Pomůže vám zbavit se chrápání zcela přirozeným způsobem.

Celkový tvar a způsob předsunutí spodní čelisti činí SnoreCure unikátní a vysoce efektivní pomůckou. Mezi její hlavní výhody patří delší životnost (více než 12 měsíců), jedna velikost pro všechny (není potřeba složité formování), umožňuje během spánku přirozeně dýchat nosem i ústy, vyrobena z vysoce kvalitního měkkého plastu, který je v ústech příjemný. Pro maximální komfort jej lze ostrými nůžkami upravit. Drží svůj tvar, zamezuje skřípání zubů.

Zdroj: Co proti chrápání

Apnoe, zástava dechu ve spánku

Z hlediska zdravotního, prosté chrápání pacientovi neublíží, ale naskýtá se zde problém, že se za prostým chrápáním nacházejí problémy, jako jsou apnoické pauzy (apnoická pausa = zástava dechu ve spánku). Noční dlouhodobá apnoe už je pro pacienta zdravotní problém. Zejména jestliže jsou tyto zástavy dechu časté nebo hluboké (trvající několik desítek sekund), následně to pak může pacienta ohrozit na zdraví.

Zdroj: Chrápání

Chrápání u žen

Podle statistiky chrápe 18 % žen, 5 % při každém spánku. Chrápání u žen zhoršuje nadváha. Není zcela jasné, proč nepostihuje všechny lidi. Podle průzkumů chrápou spíše lidé starší a obézní. Pravděpodobně na to mají vliv vrozené či získané odchylky horních cest dýchacích (například zvětšení mandlí), které spolu se zapadáním jazyka vedou ke zhoršení průtoku vzduchu. Chrápání výrazně zhoršuje alkohol a většina hypnotik. Obyčejně bývá vnímáno pouze jako kosmetická vada. Další příčiny, mezi něž patří nadváha, alkohol a nikotin, jsou člověkem ovlivnitelné.

Jasná je tedy rada lékařů: předně přísná dieta, před spaním se zásadně vyhýbat jak pití, tak i kouření. Tato doporučení jsou aktuální, protože chrápání ohrožuje nejen mnohá manželství, ale, a to se obecně příliš neví, podlamuje i zdraví. Stálí chrápalové totiž nedostávají ve spánku potřebné množství kyslíku. Následky se pak projevují poruchami krevního oběhu, vysokým tlakem a nemocí srdce.

Prostředky na spaní pomáhají centrálně potíže tlumit, ale přílišným užíváním je mohou zhoršit, což znamená, že postižení chrápou ještě více. Noční rámus ohrožuje pochopitelně i mezilidské vztahy. Nejen že z každého osmého manželství utíkají oběti chrápalů ze společné ložnice, ale ti, co chrápou, mají potíže i na služebních cestách a o dovolených.

Zdroj: Co proti chrápání

K čemu slouží čípek v krku

Skutečná funkce uvuly je záhadou, ale existují názory, že čípek patrový tvoří účinnou ucpávku vzduchového průchodu při polykání potravy a tím zabraňuje dušení. Neexistuje však žádná obecná shoda o účelu uvuly. Mnozí lékaři se domnívají, že krční čípek nemá významnou funkci, zatímco jiní mají názor, že má vliv na hlas a polykání tím, že se podílí na uzavření nosohltanu během těchto aktivit.

Uvula ve vyšším věku může podporovat chrápání. Chrápání je zvuk vznikající vibrací měkkých tkání krku. Pokud čípek způsobuje chrápání, což odhalí noční monitorace v laboratoři, při níž se sleduje spánek, činnost srdce, dýchání, chrápání, pohyby, okysličování krve, lze indikovat po ORL vyšetření LAUP, což je laserová uvuloplastika. Laserem se čípek zmenší, čímž se eliminuje chrápání.

I když význam této měkké klapky kůže není plně pochopen, možné funkce mohou zahrnovat pomoc při řeči a při produkci slin. Někteří lidé mohou zažívat otok a zánět uvule, nazvaný uvulitis, který může vyžadovat lékařskou léčbu. Stav může vést ke komplikacím, jako je chrápání nebo obstrukce dýchacích cest.

Zdroj: Oteklý čípek v krku


Autoři obsahu

Mgr. Světluše Vinšová

Bc. Jakub Vinš


ČeskéNemoci

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP