Informace od zdravotní sestry

MENU

  

NEMOC DNA

  

HEMOROIDY

  

ODVODNĚNÍ ORGANISMU

  

LÁZNĚ

  
Téma

NOVÁ LÉČBA VITILIGA

OBSAH

Jak zastavit vitiligo

Podle statistiky lze 70 % případů vitiliga vyléčit nebo přinejmenším zastavit další rozrůstání bílých skvrn a převzít tak kontrolu nad rozvojem choroby.

Přípravek VITILEM+ byl speciálně vyvinut pro podporu při léčení takových těžkých chorob, jako je vitiligo či psoriáza. Do složení přípravku patří Lemna minor, respektive okřehek menší, který se již dávno se používá v lidové medicíně, také v čínské, a považuje se za nejsilnější prostředek v léčení vitiliga.

VITILEM+ se vyrábí v České republice. Používaný okřehek je sbírán pouze v ekologických, čistých vodojemech a prochází důkladným výběrem.

Přípravek VITILEM+ je přírodní produkt a nemá vedlejší účinky. Lze jej používat i na posílení imunity, která je důležitá při oslabení organismu.

Přípravek VITILEM+ byl schválen Ministerstvem zdravotnictví ČR a obdržel i další certifikáty v Ruské federaci i v Evropě.

Zdroj: Vitiligo detoxikace – novinka

Poradna

V naší poradně s názvem KOMPLEXNÍ LÉČBA FRANTIŠKOVY LÁZNĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nova.

prosim o hotelova zarizeni,ktera mohu vyuzit a zaroven,kde se da

parkovat.jedna se o pojišťovnu 211 a 205

předem dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Hotel Metropol ve Františkových lázních je to co vám nabízí krásně strávený pobyt za rozumnou cenu i s parkováním. Zde jejich prezentace na internetu, kde je možné provést rezervaci pobytu: www.frantiskovylazne…

Zdroj: diskuze Komplexní léčba Františkovy Lázně

Vitiligo u dětí

Vitiligo se u dětí projevuje malými nebo velkými mléčně bílými skvrnami na kůži, které se zvětšují a vytvářejí plochy. Příčinou vitiliga je ztráta pigmentu, který dodává kůži její barvu. Děti s těžkou formou vitiliga ztrácejí pigmentaci na celém těle. K léčbě vitiliga dětský lékař obvykle předepíše kortikosteroidní mast nebo roztok, ale jiné metody se obecně pro léčbu dětí nedoporučují.

Děti s vitiligem mají mléčně bílé skvrny na kůži, které jsou buď symetrické (vyskytují se na stejných místech po obou stranách těla), nebo nesymetrické. Skvrny se zvětšují a vytvářejí velké, nepravidelně tvarované plochy. Ochlupení na postižených místech se někdy rovněž zbarví bíle. Nejčastěji se vitiligo vyskytuje kolem úst, nosu a očí; na hřbetech rukou a prstů; na loktech, na zápěstí, na kolenou, v podpaží, na tříslech, na genitáliích, na dolních končetinách a na prsních bradavkách. Vitiligo se někdy objeví na kůži pokrývající zranění nebo popáleninu. Nejpatrnější je u dětí s tmavou barvou pleti, avšak i u dětí se světlou barvou pleti je viditelné, a to zejména v létě, kdy je kůže opálená. Děti s těžkou formou vitiliga ztrácejí pigmentaci na celém těle.

Má-li dítě světlou pleť, při pobytu na slunci mu skvrny zakrývejte oděvem, mohlo by dojít ke spálení kůže. Na postižená místa, která by mohla být vystavena slunečnímu záření, vždy aplikujte opalovací krém, dokonce i v zimě. Jestliže se dítě za svůj vzhled stydí, zakryjte mu skvrny make-upem nebo samoopalovacím krémem.

Existuje řada agresivnějších způsobu léčby vitiliga, které se však obecně nedoporučují pro léčbu dětí. Dětský lékař obvykle předepíše kortikosteroidní mast nebo roztok, průběh léčby je však třeba pečlivě sledovat. Lékař také odebere dítěti krev na testy, které pomohou určit, zda příčinou vitiliga není nějaká nemoc, například porucha štítné žlázy.

Zdroj: Vitiligo

Poradna

V naší poradně s názvem MUSCORIL TBL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jindřiška Nová.

lék je bez lekař.receptu? kolik stojí tablety,?děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Lék Muscoril tablety je k dostání jen na lékařský předpis a doplácí se na něj kolem 380 Kč.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Muscoril tbl

Kožní štěpy na léčbu vitiliga

Kožní štěp je chirurgický zákrok, při kterém se z nepostižené oblasti těla odebere zdravá kůže a použije se k pokrytí oblasti, kde byla kůže poškozena nebo ztracena. K léčbě vitiliga lze použít kožní štěp k překrytí bílé skvrny.

Kožní štěpy mohou být zváženy u dospělých v oblastech, které ovlivňují váš vzhled, pokud:

  • za posledních 12 měsíců se neobjevily žádné nové bílé skvrny;
  • bílé skvrny se za posledních 12 měsíců nezhoršily;
  • vitiligo nebylo spuštěno poškozením kůže, jako je těžké spálení sluncem (Koebnerova reakce).

Alternativou k transplantaci kůže může být odebrání vzorku kůže, ze které se vypreparují melanocyty a transplantují se do oblastí vitiliga.

Tyto typy ošetření jsou časově náročné, nesou s sebou riziko jizev a nejsou vhodné pro děti. Nejsou také široce dostupné a nejsou financovány z veřejného zdravotního pojištění.

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Poradna

V naší poradně s názvem LÉČBA OTEKLÉ RUKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Holubková Jiřina.

Dobrý den,
jak léčit otok ruky jsem se už dočetla, jen bych chtěla vědět, kdy s léčbou začít. Jsem 11 dní po ATB, ruka nebolí , je mírně zarudlá / k večeru více/. Ruka je otokem napjatá a kůže už je nová, hebká.

Děkuji za odpověď. Holubková Jiřna

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nejlepší by byly manuální lymfodrenáže, ale můžete vyzkoušet všechny uvedené. Jen se vyvarujte nanášení domácích mastí nebo tinktur. Ty mohou narušit mladou kožní bariéru a odstartovat nový erisypel. Podobné riziko je i u zmíněné vodoléčby. S léčbou začněte hned a to tím, že proberete s terapeutem možnosti další léčby a naplánujte si návštěvy.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Jak léčit otok ruky po kožní nemoci zvané růže

Depigmentace vitiliga

Depigmentace může být doporučena pro dospělé, kteří mají vitiligo na více než 50% jejich těla.

Během depigmentace se na normální pokožku natírá pleťová voda, aby se vybělil zbývající pigment a aby měla stejnou barvu jako depigmentovaná (bílá) pokožka. Používá se lék na bázi hydrochinonu, který se musí aplikovat nepřetržitě, aby se zabránilo opětovnému pigmentování kůže.

Hydrochinon může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou:

  • zarudnutí;
  • svědění;
  • štípání.

Depigmentace je obvykle trvalá a zanechává pokožku bez ochrany před sluncem. Po ukončení léčby může dojít k návratu barvy a nová barva kůže se může lišit od vaší původní barvy. Aplikace depigmentačních ošetření na jednu oblast kůže může někdy způsobit ztrátu pigmentace na kůži i na jiných neošetřovaných částech těla.

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Lokální pimekrolimus nebo takrolimus na vitiligo

Pimekrolimus a takrolimus jsou typem léků nazývaných inhibitory kalcineurinu, které se obvykle používají k léčbě ekzému.

Pimecrolimus a takrolimus nejsou licencovány pro léčbu vitiliga, ale mohou být použity k obnovení kožního pigmentu u dospělých a dětí s vitiligem.

Mohou způsobit nežádoucí účinky, jako jsou:

  • pocit pálení nebo bolesti při aplikaci na kůži;
  • zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření;
  • zarudnutí obličeje (návaly horka) a podráždění kůže, zvláště pokud pijete alkohol.

Na rozdíl od steroidů však pimekrolimus a takrolimus nezpůsobují ztenčení kůže.

V Česku je k dispozici pimekrolimus a takrolimus v těchto léčivých přípravcích:

  • pimekrolimus je v krému Elidel;
  • takrolimus je třeba nechat namíchat v lékárně

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Poradna

V naší poradně s názvem BÍLÉ SKVRNY NA OBLIČEJINA CELE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Liana Gernertova.

Byla jsem nakoznim dr.mi rekla,ze se asi jedna o Vitaligo,ze se mam pozorovat.Uzivat vitamin E. Nevim,jestli mam chodit na slunce.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vitiligo - bílé skvrny na kůži. Příčina je neznámá, ale nejspíše půjde o autoimunitní příčinu. Lidé s vitiligem mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že budou trpět také jinými autoimunitními chorobami. U vitiliga se očekává trvalá nebo dočasná autoimunitní blokáda nebo destrukce melanocytů, čímž vznikají bílé skvrny na kůži. Příklady vážných autoimunitních onemocnění jsou Hashimotova tyreoiditida, diabetes mellitus 1. typu nebo perniciózní anémie.

Pacienti často připisují nástup vitiliga různým spouštěcím událostem, jako jsou úrazy, spálení sluncem, stres, těhotenství nebo jiná onemocnění. Neexistuje však žádná vědecká studie, která by dokázala, že některý z těchto spouštěčů může za vznik vitiliga.

Ze zdravotní praxe se zdá, že příjemci, kterým byly transplantovány krvetvorné buňky, mají zvýšené riziko rozvoje vitiliga.

Vitiligo se může objevit v jakémkoli věku a také ve zjevně geneticky nepostižených rodinách. Dědičnost se pohybuje kolem 33 %. Statisticky jsou nejčastěji postiženými oblastmi předloktí, zápěstí, ruce, prsty, lokty, chodidla a genitálie. Zpravidla jsou postiženy natažené oblasti kůže, například vnější lokty. Nepigmentované oblasti se mohou dále zvětšit nebo zůstat s konstantní velikostí, ale dochází také ke spontánní repigmentaci - návratu původní barvy.

Pacienti trpící vitiligem jsou často stigmatizováni z nevědomosti, protože si obyvatelstvo neuvědomuje, že vitiligo není nakažlivé ani není příznakem nějakého ošklivého onemocnění nebo rakoviny. Je to nemoc, která je částečně psychologická, a tudíž přístupná charismatickému léčení a ohleduplnosti okolí.

Jednoduchá léčba není možná. Přestože fyzická výkonnost a délka života nejsou přímo tímto onemocněním ovlivněny, tak zde existuje riziko zkrácení délky života a to díky tomu, že kůže postižená vitiligem je zvláště citlivá na sluneční záření kvůli chybějící pigmentové ochraně. Často dochází ke změnám kůže vyvolaným slunečním svitem až po rakovinu kůže. Jako významný krok se doporučuje ochrana před sluncem s vysokým ochranným faktorem. Je však třeba vzít v úvahu, že v důsledku toho je omezena přirozená tvorba vitaminu D a že je třeba užívat léky, které to budou kompenzovat, aby se předešlo následkům nedostatku vitaminu D.

Pokud se chcete dozvědět jaké jsou nové metody léčby vitiliga, přečtěte si tento náš článek, který se tím podrobně zabývá: www.ceskaordinace.cz…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Bílé skvrny na obličejina cele

Průběh a prognóza deprese

I když v životě proděláte jen jednu epizodu deprese, riziko návratu depresivních příznaků je vysoké. Každá nová epizoda deprese má 10–15% riziko přechodu do chronického stavu, kdy nedojde k úplnému uzdravení a příznaky různé závažnosti přetrvávají u pacienta dlouhodobě nebo trvale.

Zdroj: Deprese a její léčba

Poradna

V naší poradně s názvem PUPINKY NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.

Na obrázku je vidět folikulitida, kterou nejčastěji způsobují bakterie. Pro přesné zjištění bude potřeba provést odběr obsahu pupínku v ordinaci kožního lékaře. Tuto návštěvu je potřeba naplánovat na dobu, kdy bude možné vymáčknout bílou tekutinu. Z ní se pak v laboratoři zjistí o co jde, a která antibiotika budou nejúčinnější. Vyléčení od odběru obvykle trvá 3 týdny. Domácími prostředky to bohužel vyléčit nelze.

Zdraví Cempírek!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel BUfalo.

Skuste potírat napadáná místa octem.....ráno a večer. Mě to pomohlo a nová se nedělala

Zdroj: diskuze Pupinky na nohou

Další možnosti léčby vitiliga

Dermatolog může doporučit vyzkoušet více než 1 léčbu, jako je například fototerapie kombinovaná s lokální léčbou. Mezi další možné léčby patří:

  • excimerový laser – vysokoenergetické paprsky světla, které se používají při laserové léčbě očí, ale mohou být použity i ve fototerapii (není k dispozici na NHS)
  • analogy vitaminu D – jako je kalcipotriol, který lze také použít při fototerapii
  • azathioprin – lék, který potlačuje váš imunitní systém
  • tablety prednisolonu – steroid, který se také používá při fototerapii; může způsobit vedlejší účinky

Doplňkové terapie

Některé doplňkové terapie tvrdí, že zmírňují nebo předcházejí vitiligu. Neexistují však žádné důkazy, které by podporovaly jejich účinnost, takže je třeba provést další výzkum, než mohou být doporučeny.

Existují velmi omezené důkazy, že bylinný lék ginkgo biloba může být přínosem pro lidi s nesegmentálním vitiligem. V současné době neexistuje žádný důkaz, který by to potvrzoval.

Pokud se rozhodnete užívat bylinné přípravky, poraďte se se svým lékařem. Některé léky mohou nepředvídatelně reagovat s léky nebo mohou snížit jejich účinnost.

Poradenské a podpůrné skupiny

Pokud máte vitiligo, může být užitečné připojit se k podpůrné skupině lidí s podobnými problémy. Může vám to pomoci lépe porozumět vašemu stavu a smířit se se vzhledem vaší pokožky.

Máte-li psychosociální příznaky – například vám váš stav způsobuje úzkost – praktický lékař vás může poslat k psychologovi na léčbu pomocí kognitivně behaviorální terapie. To je druh terapie, která má za cíl pomoci vám zvládnout vaše problémy změnou způsobu, jakým přemýšlíte a chováte se.

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Poradna

V naší poradně s názvem KOŽNÍ KLINIKA KARLOVO NÁMĚSTÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Norajr Oganesjan.

Dobry den ,chci se zeptat ,estli lečba lupénky s lejzerem u vas (Kožní Karlovo náměstí) dela?videl jsem v správách a přeslechl jsem nazev te nemocnicy a omluvam se za mou češtinu pozdrvem N.O.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lupénka se léčí excimerovým lejzrem na Poliklinice Roškotova 1225/1 142 00 Praha 4. Zde sídlí Derma Medical Clinic s.r.o., jenž léčbu provádí. Léčba lupénky laserem je hrazena z veřejného zdravotního pojištění od pojišťoven VZP, OZP a VoZP. Po ošetření lejzrem očekávejte spáleniny kůže a sterilně je kryjte. Po sloupnutí strupu by nová pokožka již měla být bez lupénky. Zde je email, na který můžete napsat a objednat se na vstupní vyšetření.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Kožní klinika karlovo náměstí

Vitiligo u dětí

Riziko postižení dětí obou rodičů s vitiligem se odhaduje na 10 %. Za tvorbu pigmentu v kůži jsou zodpovědné pigmentové buňky – melanocyty, u vitiliga se předpokládá jejich porucha. Názory na tuto poruchu se však liší. Může jít o autoimunitní zánět (zničení melanocytů buňkami imunitního systému), poruchu komunikace mezi melanocyty a buňkami nervového systému, nebo o toxickou destrukci melanocytů.

Skvrny mívají různou velikost – od milimetrů po centimetry. Počáteční léze se objevují na rukou, předloktích, chodidlech a na obličeji, často se nacházejí perorálně a periokulárně. Skvrny mohou být lokalizované či generalizované, což je častější. Lokalizované vitiligo je omezeno do jedné hlavní oblasti se segmentálním nebo kvazidermadromálním rozšířením. Generalizované vitiligo postihuje více než jednu oblast – skvrny jsou obvykle nalézány na obou stranách trupu a jsou uspořádány symetricky či nesymetricky. Typickými lokalizacemi vitiliga jsou obličej, krk a kůže kštice. Dále jsou to místa opakovaně vystavovaná traumatizaci, tedy kostní prominence, extenzory předloktí, ventrální část zápěstí, dorzální část ruky, články prstů. V případě generalizovaného vitiliga bývají typicky skvrny periorificiálně, to je kolem tělesných otvorů (rty, oči, genitál), mohou být postiženy dásně, areoly prsních bradavek.

Ochlupení v oblasti skvrn vitiliga může být depigmentované (leukotrichie). Vitiligo ve kštici se obvykle projeví jako pramen bílých či šedých vlasů (poliosis), ale může se objevit i totální depigmentace kůže na hlavě. Postižení pokožky hlavy je nejčastější, následované postižením obočí, pubického ochlupení a ochlupení podpaží. Leukotrichie může indikovat špatnou prognózu ve vztahu k repigmentaci. Ke spontánní repigmentaci depigmentovaných vlasů nedochází.

Zdroj: Vitiligo detoxikace – novinka

Diskuze

V diskuzi MŮŽE PES PROPOLISOVOU TINKTURU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ela Nová.

Dobrý den může pejsek který má žaludeční potíže a zvrací propolisovou tinkturu vnitřně děkuji.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Může pes propolisovou tinkturu

Topické steroidy

Topické steroidy se používají ve formě krému nebo masti a aplikují se na kůži. Někdy mohou zastavit šíření bílých skvrn a mohou obnovit část vaší původní barvy pleti.

Lokální steroid může být předepsán dospělým, pokud:

  • máte nesegmentové vitiligo na méně než 10 % vašeho těla;
  • chcete další léčbu (některým lidem stačí ochrana proti slunci a maskovací krémy);
  • nejste těhotná;
  • chápete a přijímáte riziko nežádoucích účinků.

Promluvte si s praktickým lékařem, pokud chcete použít topický steroid na obličej.

Použití topických steroidů

Praktický lékař vám může předepsat krém nebo mast v závislosti na tom, čemu dáváte přednost a kde je bude používat. Masti jsou mastnější. Krémy jsou lepší v kloubech – například v loktech.

Mezi možné steroidy, které mohou být předepsány, patří:

  • flutikason propionát;
  • betamethason valerát;
  • hydrokortison butyrát.

Praktický lékař vám řekne, jak aplikovat krém nebo mast s pomocí náplastí a jaké množství byste měli používat. Léčebnou kúru je obvykle potřeba aplikovat jednou denně.

Lékař obvykle po 1 měsíci naplánuje kontrolu, aby mohl zkontrolovat, jak dobře léčba funguje a zda máte nějaké vedlejší účinky. Pokud léčba způsobuje nežádoucí účinky, možná budete muset přestat používat topický steroid.

Po dalších 2 měsících lékař zkontroluje, jak moc se vaše vitiligo zlepšilo. Pokud nedojde ke zlepšení, můžete být odesláni ke kožnímu lékaři, který má k dispozici další nové možnosti léčby vitiliga, na které se podíváme, čtěte dále.

Pokud se vitiligo mírně zlepší, lze v léčbě ještě pokračovat, ale každých několik týdnů si v ní udělejte přestávku.

Léčba bude zastavena, pokud se vaše vitiligo výrazně zlepšilo.

Praktický lékař může během léčby pořizovat snímky vašeho vitiliga, aby mohl sledovat jakékoli známky zlepšení. Nebo můžete používat vlastní fotky.

Vedlejší efekty topických steroidů

Nežádoucí účinky topických steroidů zahrnují:

  • pruhy nebo čáry na kůži (strie);
  • ztenčení kůže (atrofie);
  • objevující se viditelné krevní cévy (teleangiektázie);
  • nadměrný růst vlasů (hypertrichóza);
  • zánět kůže (kontaktní dermatitida);
  • akné.

Doporučení

Praktický lékař vás může odeslat k dermatologovi, pokud:

  • si není jist vaší diagnózou;
  • jste těhotná a potřebujete léčbu;
  • více než 10 % vašeho těla je postiženo vitiligem;
  • trápí vás váš stav;
  • postižen je váš obličej a chcete další léčbu;
  • nemůžete používat topické steroidy kvůli riziku nežádoucích účinků;
  • máte segmentální vitiligo a chcete další léčbu;
  • léčba topickými steroidy nefungovala.

Děti s vitiligem, které potřebují léčbu, budou také odeslány k dermatologovi.

V některých případech vám mohou být předepsány silné topické steroidy, zatímco čekáte, až vás uvidí dermatolog.

Nyní se jednotlivě podíváme na způsoby nové léčby, které vám může dermatolog doporučit

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Diskuze

V diskuzi KOČIČÍ SVRAB se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nora Lesňáková.

Kočka naší babky má na hlavě a pod krkem něco jako bradavičky na stopce, časem vyschnou a babka jí je vydrolí. Babce je 92 a k veterináři chodit nechce. Nevíte někdo, co by to mohlo být? Je mi jasné, že nakonec půjdeme s kočkou na veterinu my, ale aby s tím babka souhlasila, potřebovala bych alespoň přibližně vědět, o jak závažný problém se jedná. Díky! Nora

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Alena Nová.

Na chalupě k nám chodí kočička,která má po celém těle strupy. Je to asi svrab. Jak jí můžeme pomoct? Je na to nějaký dostupný lék ?

Zdroj: diskuze Kočičí svrab

Nelicencované léky na vitiligo

Mnoho léčebných postupů používaných pro vitiligo není licencováno. „Nelicencovaný“ znamená, že výrobce léku nepožádal o licenci, aby mohl být použit k léčbě tohoto onemocnění. Lék neprošel klinickými zkouškami, aby se zjistilo, zda je účinný a bezpečný při léčbě tohoto stavu.

Lékaři mohou doporučit použití nelicencovaného léku, pokud se domnívají, že bude účinný a přínosy léčby převažují nad jakýmkoli souvisejícím rizikem. Před předepsáním nelicencovaného léku by vás lékař měl informovat, že je nelicencovaný, a probrat s vámi možná rizika a přínosy.

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Poradna

V naší poradně s názvem BLOMBA PLNĚ HRAZENÁ POJIŠŤOVNOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Bouše Nová.

Dobrý den,
jsem pojištěnec ŽP MV, je mně 66let mam doposud vsechny zuby o které se pečlivě starám a chodím na preventivní prohlídky každý půl roku, pokud budu potřebovat bombu existuje výplň hrazená plně pojišťovnou? Zohledňuje pojišťovna pacienty kteří se celý život starají o svůj chrup?
Děkuji za odpověď, Jana Bouše Nová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zubař může udělat výplň zubu, kterou zcela uhradí zdravotní pojišťovna. Tato výplň bude ale z obyčejného amalgámu, který nevydrží tolik, jako ten s doplatkem. Co se týče zvýhodnění pacientů, kteří aktivně pečují o svůj zdravotní stav, tak zatím k tomu není žádné zvýhodnění.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Blomba plně hrazená pojišťovnou

Všeobecná doporučení

Pacienti s vitiligem by měli absolvovat laboratorní vyšetření k vyloučení asociovaných nemocí, měli by se vyhýbat traumatům, včetně některých kosmetických zákroků (permanentní make-up, piercing, chemický peeling). Vzhledem k tomu, že při opalování dochází ke kosmeticky nežádoucímu zvětšení kontrastu mezi skvrnami vitiliga a okolní normálně pigmentovanou kůží, neměli by se pacienti intenzivně opalovat, a pokud je to možné, volit fokusovanou fototerapii. Té se dává přednost i vzhledem k možnosti vzniku kožních karcinomů indukovaných opakovanou fototerapií okolní normální kůže. Vitiligo je onemocnění, které významně snižuje kvalitu života pacienta, třebaže nemusí být doprovázeno jinými chorobami. Pacienti by měli mít dostatek informací, možnost konzultace s psychologem a využívat i pacientské organizace v ČR a ve světě.

Uspokojivá léčebná metoda v současnosti neexistuje, ale četné klinické a výzkumné studie přinášejí etiopatogenetické poznatky, které se podílejí na rozvoji léčebných postupů. Základem komplexní léčby je vyšetření pacienta a vyloučení u vitiliga častých komorbiditních autoimunitních a endokrinních nemocí.

Léčbou topickými imunomodulancii, například takrolimus (0,03% nebo 0,1% mast) a pimekrolimus (1% krém) v kombinaci s fototerapií UVB 311 nm nebo excimerovým laserem 308 nm se dosahuje často uspokojivých léčebných výsledků. Topické imunomodulátory nahrazují lokální kortikosteroidy a vhodné jsou zejména při lokalizaci vitiliga na hlavě a krku. Uplatňují se i metody chirurgické, například mikrotransplantáty pigmentované kůže s melanocyty a autotransplantace kultivovaných melanocytů. U celkové pulzní léčby kortikoidy a PUVA (psoraleny + UVA) je třeba pečlivě zvážit závažnost vedlejších nežádoucích účinků. Nezbytná je edukace pacienta, fotoprotekce depigmentací a podpůrná psychoterapie.

Zdroj: Vitiligo detoxikace – novinka

Léčba

Onemocnění nelze uspokojivě léčit. K dispozici je léčba podpůrná, tedy podávání antioxidantů, které tlumí poškození buněk vznikajícími působky v melanocytech, a podávání betakarotenů, které stimulují pigmentaci. Jako nejúčinnější je považována léčba pomocí krémů s obsahem kortikoidů (léky tlumící imunitní děje, tedy i depigmentaci v kůži), dále pak světloléčba, což je léčba pomocí ultrafialového světla, kdy pacient dochází na pracoviště, kde je ozařován UV lampou.

Modifikací světloléčby je metoda PUVA, kdy jsou na kůži před ozařováním aplikovány psoraleny, látky zesilující účinky UV záření či balneoterapie, přičemž je léčba UV světlem podpořena léčivými koupelemi. Obvykle pacient na fototerapii dochází po dobu minimálně 3 až 12 měsíců. Pokud je tato léčba bez výsledku, nemá smysl v ní pokračovat.

Velmi málo používanou metodou je autotransplantace, to znamená přenesení vlastních pigmentových buněk (melanocytů) ze zdravých částí kůže do postižených oblastí. V případě rozsáhlého postižení se v některých státech provádí ireverzibilní (nevratná) depigmentace zbylých normálně pigmentovaných částí těla pomocí chemických látek (hydrochinonmo­nobenzyletherem). Ireverzibilní depigmentace je trvalé zbavení kůže pigmentu pomocí krému s účinnou látkou, která zničí melanocyty. Vybělení trvá 8–12 měsíců. Je důležité si uvědomit, že tento krok je nevratný a že nemocný musí být velmi účinně chráněn před slunečním zářením pomocí oděvu a krémů s vysokým ochranným faktorem. Veškerá léčba vitiliga je časově velmi náročná a je dlouhodobá. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 9 až 12 let.

Takto vypadá onemocnění vitiligo.

Zdroj: Vitiligo

Vitiligo a Vitamín D

Pokud vaše pokožka není vystavena slunci, existuje zvýšené riziko nedostatku vitaminu D. Vitamin D je nezbytný pro udržení zdravých kostí a zubů. Sluneční záření je hlavním zdrojem vitaminu D, i když určitá forma vitaminu D se nachází také v některých potravinách, jako jsou mastné ryby.

V případě, že se důsledně chráníte před sluncem, může pak být obtížné získat dostatek vitamínu D pouze z jídla a omezeného slunečního záření. Měli byste proto zvážit užívání denního doplňku stravy obsahujícího 10 mikrogramů vitaminu D.

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Maskování kůže

Na bílé skvrny na kůži lze aplikovat maskovací krémy. Krémy jsou vyrobeny tak, aby odpovídaly vaší přirozené barvě pleti. Krém pomáhá sjednotit bílé skvrny se zbytkem pokožky, takže nejsou tak nápadné. Pro radu ohledně maskování kůže vás může praktický lékař odkázat do kosmetického salonu. Vyškolení v používání maskovacích krémů je velkou výhodou.

Maskovací krémy jsou voděodolné a lze je aplikovat kamkoli na tělo. Na těle vydrží až 4 dny a na obličeji 12 až 18 hodin. Můžete si také pořídit pleťový maskovací krém, který obsahuje opalovací krém nebo má hodnocení SPF.

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Fototerapie a vitiligo

Fototerapie (léčba světlem) může být použita u dětí nebo dospělých, pokud:

  • lokální léčba nefungovala;
  • vitiligo je moc rozšířené;
  • vitiligo má významný dopad na kvalitu vašeho života.

Důkazy naznačují, že fototerapie má pozitivní vliv na vitiligo, zejména v kombinaci s jinými zde uvedenými léčbami.

Během fototerapie je vaše pokožka vystavena ultrafialovému A (UVA) nebo ultrafialovému B (UVB) záření ze speciální lampy. Před tím vám může být podán lék zvaný psoralen, díky kterému je vaše pokožka citlivější na světlo. Psoralen lze užívat ústy nebo jej lze přidat do vody při koupeli.

Tento typ ošetření se někdy nazývá PUVA (psoralen a UVA světlo).

Jako každá léčba, i fototerapie má své nežádoucí účinky. Fototerapie může zvýšit riziko rakoviny kůže kvůli zvýšené expozici UVA paprskům. Riziko rakoviny kůže je nižší u UVB záření. Váš dermatolog by s vámi měl probrat rizika, než se rozhodnete pro fototerapii.

Sluneční lampy, které si můžete koupit pro domácí použití pro světelnou terapii, se nedoporučují. Nejsou tak účinné jako fototerapie, kterou dostanete v nemocnici. Lampy pro domácí opalování také nejsou nijak regulované, takže nemusí být bezpečné.

Zdroj: Vitiligo nová léčba

Zkušenosti s vitiligem

Vitiligo je získaná ohnisková depigmentace kůže. Projevuje se mléčně bílými, dobře ohraničenými kožními či slizničními makulami. Postihuje 0,5–4 % světové populace, bez rozdílu pohlaví. Onemocnění většinou začíná mezi 2. a 40. rokem života, v 50 % do 20 let věku. Depigmentace jsou získané, rodinný výskyt je potvrzený asi u 23 % postižených vitiligem.

Dědičnost se vyznačuje genetickou nestejnorodostí a nekompletní penetrací. Lidské protilátky leukocytů (HLA) mohou být spojeny, ale ne konzistentním způsobem, například HLA-B13 je zvýšen u marockých Židů, HLA-DR4 je zvýšen u černochů. Orgánově specifické protilátky proti štítné žláze a parietálním buňkám sliznice žaludku jsou u pacientů s vitiligem častější než u běžné populace. Komplement, fixační protilátka proti melanocytům, byl nalezen v séru několika pacientů, kteří současně s vitiligem měli areatní alopecii, slizniční či kožní kvasinkovou infekci a mnohočetné endokrinní dysfunkce. Protilátky proti normálním lidským melanocytům získané specifickou imunoprecipitací mají cytolytický účinek. Profily T-buněk jsou u vitiliga abnormální se sníženým počtem T-pomocných lymfocytů. Průběh onemocnění je chronický.

Rozdělení vitiliga:

  • fokální – ohniskově jedna nebo více makul – asymetricky;
  • vitiligo mucosae – postihuje pouze sliznice;
  • segmentální – makuly sledují nervový segment, ve střední linii náhle končí;
  • akrofaciální – akra končetin a obličej často periorbitálně;
  • generalizované – depigmentace na většině povrchu těla;
  • universalis – symetrické, více než 80 % kožního povrchu je nepigmentováno, postižení kštice je příčinou vzniku světlých pramenů vlasů poliosis circumscripta.

Pacienti s vitiligem by měli absolvovat laboratorní vyšetření k vyloučení asociovaných nemocí.

Zdroj: Vitiligo detoxikace – novinka


Autoři obsahu

Mgr. Marie Svobodová

Mgr. Světluše Vinšová

Bc. Jakub Vinš


ČeskéNemoci

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP