Stoptussin sirup
Stoptussin sirup tlumí dráždění ke kašli, mění skladbu průduškového hlenu a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Stoptussin sirup je určen k léčbě suchého, dráždivého a obtížně ztišitelného kašle různého původu. Přípravek lze podat i k utišení kašle před a po operaci na doporučení lékaře. Přípravek mohou užívat děti od 6 měsíců, mladiství a dospělí. Léčivými látkami Stoptussin sirupu jsou butamirati dihydrogenocitras 0,08 g a guaifenesinum 2,0 g ve 100 ml sirupu. Pomocné látky jsou roztok maltitolu, kyselina sorbová, monohydrát kyseliny citronové, dihydrát citronanu sodného, propyl-gallát, dihydrát edetanu disodného, draselná sůl acesulfamu, natrium-cyklamát, hyetelosa, karamelové aroma a čištěná voda. Přípravek obsahuje 100 ml roztoku.
Zdroj: Stoptussin
Stoptussin tablety příbalový leták
Stoptussin tablety, tablety (tablety k vnitřnímu užití)
Léčivými látkami jsou butamirati citras 0,004 g a guaifenesinum 0,1 g v 1 tabletě. Pomocné látky jsou srážený oxid křemičitý, mannitol, mikrokrystalická celulosa, glycerol-tribehenát, magnesium-stearát.
Přípravek obsahuje 20 tablet.
Držitel rozhodnutí o registraci: Teva Czech Industries s.r.o., Opava-Komárov, Česká republika
Výrobce: Teva Czech Industries s.r.o., Opava-Komárov, Česká republika
Teva Operations Poland Sp. z o.o., Krakow, Polsko
CO JE STOPTUSSIN TABLETY A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Přípravek tlumí dráždění ke kašli, mění skladbu průduškového hlenu a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Stoptussin tablety jsou určeny k léčbě suchého, dráždivého, obtížně ztišitelného kašle různého původu. Přípravek lze podat i k utišení kašle před a po operaci na doporučení lékaře. Přípravek mohou užívat děti od 12 let a dospělí.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE STOPTUSSIN UŽÍVAT
Neužívejte Stoptussin tablety: jestliže jste přecitlivělý(á), alergický(á) na butamirát-citrát, guaifenesin nebo na kteroukoliv pomocnou látku přípravku Stoptussin tablety, nebo jestliže trpíte onemocněním projevujícím se svalovou slabostí (myasthenia gravis), dále v prvních třech měsících těhotenství a u dětí mladších 12 let.
Užívání Stoptussinu tablety s jídlem a pitím: Tablety je vhodné užívat nebo podávat dětem po jídle. Tablety se polykají celé (popřípadě půlené), zapíjí se tekutinou (vodou, čajem, ovocnou šťávou a podobně).
Těhotenství a kojení: Přípravek se nesmí užívat v prvních třech měsících těhotenství, užívání přípravku v dalším průběhu těhotenství a v období kojení je možné pouze na doporučení lékaře. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů: Přípravek Stoptussin tablety má malý nebo mírný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky: Účinky přípravku Stoptussin tablety a účinky jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat. Guaifenesin zvyšuje účinek léků proti nachlazení a bolestem s obsahem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, zvyšuje tlumivý účinek léků působících na centrální nervový systém, jako jsou léky na uklidnění a na spaní (hypnotika a sedativa), celková anestetika a alkohol, a zvyšuje účinek léků, které uvolňují napětí kosterního svalstva (myorelaxancia). Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, a také v případě, že budete podstupovat jakákoliv laboratorní vyšetření.
JAK SE STOPTUSSIN TABLETY UŽÍVÁ
Přípravek Stoptussin tablety se užívá podle hmotnosti pacienta:
- do 50 kg 1/2 tablety 4krát denně
- 50–70 kg 1 tableta 3krát denně
- 70–90 kg 1 a 1/2 tablety 3krát denně
- nad 90 kg 2 tablety 3krát denně
Odstup mezi jednotlivými dávkami má být 4–6 hodin.
Bez porady s lékařem neužívejte tento přípravek déle než 7 dnů. Jestliže máte pocit, že účinek přípravku Stoptussin tablety je příliš silný nebo příliš slabý, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Jestliže jste užil(a) přípravku Stoptussin tablety více, než jste měl(a): Při náhodném požití většího množství přípravku dítětem či dospělým okamžitě vyhledejte lékaře či lékárníka.
Jestliže jste zapomněl(a) užít Stoptussin tablety: Nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Stoptussin tablety nežádoucí účinky. Při doporučeném dávkování je lék obvykle dobře snášen. Ojediněle se mohou vyskytnout zažívací potíže (nevolnost, nechutenství, bolesti žaludku, zvracení, průjem), bolesti hlavy, závratě a kožní reakce z přecitlivělosti (kožní vyrážka, kopřivka). V případě výskytu kožních reakcí z přecitlivělosti nebo přetrvávajících zažívacích potíží, bolestí hlavy nebo závratí, vyhledejte lékaře, jakmile to bude možné. Jestliže zaznamenáte jakýkoliv nežádoucí účinek, který není uveden v této příbalové informaci, oznamte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.
UCHOVÁVÁNÍ PŘÍPRAVKU STOPTUSSIN TABLETY
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Uchovávejte při teplotě do 30 °C, v původním vnitřním obalu. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Zdroj: Stoptussin
Stoptussin sirup příbalový leták
Léčivými látkami přípravku Stoptusin sirup jsou butamirati dihydrogenocitras 0,08 g a guaifenesinum 2,0 g ve 100 ml sirupu. Pomocné látky jsou roztok maltitolu, kyselina sorbová, monohydrát kyseliny citronové, dihydrát citronanu sodného, propyl-gallát, dihydrát edetanu disodného, draselná sůl acesulfamu, natrium-cyklamát, hyetelosa, karamelové aroma a čištěná voda.
Přípravek obsahuje 100 ml roztoku.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce: Teva Czech Industries s.r.o., Opava-Komárov, Česká republika
CO JE STOPTUSSIN SIRUP A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Přípravek tlumí dráždění ke kašli, mění skladbu průduškového hlenu a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Stoptussin sirup je určen k léčbě suchého, dráždivého a obtížně ztišitelného kašle různého původu. Přípravek lze podat i k utišení kašle před a po operaci na doporučení lékaře. Přípravek mohou užívat děti od 6 měsíců, mladiství a dospělí.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE STOPTUSSIN SIRUP UŽÍVAT
Neužívejte Stoptussin sirup: jestliže jste přecitlivělý(á) alergický(á) na léčivé látky nebo na kteroukoliv další složku přípravku Stoptussin sirup, jestliže trpíte onemocněním projevujícím se svalovou slabostí (myasthenia gravis), v prvních třech měsících těhotenství, u dětí mladších 6 měsíců.
Užívání přípravku Stoptussinu sirup s jídlem a pitím: Je vhodné sirup užívat nebo podávat po jídle. Příslušné množství sirupu se odměří pomocí odměrky nebo dávkovací pipety a zapíjí tekutinou (vodou, čajem, ovocnou šťávou a podobně).
Těhotenství a kojení: Přípravek se nesmí užívat v prvních třech měsících těhotenství, užívání přípravku v dalším průběhu těhotenství a v období kojení je možné pouze na doporučení lékaře. Poraďte se vždy se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů: Stoptussin sirup má malý nebo mírný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
Důležité informace o některých složkách přípravku Stoptussin sirup: Stoptussin sirup obsahuje roztok maltitolu. Pokud byla u vás diagnostikována nesnášenlivost některého z cukrů, informujte svého lékaře dříve, než začnete přípravek užívat.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky: Účinky přípravku Stoptussin sirup a účinky jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat. Guaifenesin zvyšuje účinek léků proti nachlazení a bolestem s obsahem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, zvyšuje tlumivý účinek léků působících na centrální nervový systém, jako jsou léky na uklidnění a na spaní (hypnotika a sedativa), celkové anestetika a alkohol, a zvyšuje účinek léků, které uvolňují napětí kosterního svalstva (myorelaxancia). Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, a to i v případě, kdy budete vy (nebo vaše dítě) podstupovat jakákoliv laboratorní vyšetření.
JAK SE STOPTUSSIN SIRUP UŽÍVÁ
Přípravek Stoptussin sirup se užívá podle hmotnosti pacienta:
- do 12 kg 1,25 ml 3–4krát denně
- 12–20 kg 2,5 ml 3krát denně
- 20–40 kg 2,5 ml 3–4krát denně
- 40–70 kg 5 ml 3krát denně
- 70–90 kg 5 ml 4krát denně
- nad 90 kg 7,5 ml 3–4krát denně
Příslušné množství sirupu se odměří pomocí přiložené odměrky nebo dávkovací pipety (viz níže Návod k použití plastové dávkovací pipety) a zapíjí se tekutinou (vodou, čajem, ovocnou šťávou a podobně). Odstup mezi jednotlivými dávkami má být 4–6 hodin. Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dnů. Jestliže máte pocit, že účinek přípravku Stoptussin sirup je příliš silný nebo příliš slabý, řekněte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Jestliže jste užil(a) přípravku Stoptussin sirup více, než jste měl(a): Při náhodném požití většího množství přípravku dítětem či dospělým okamžitě vyhledejte lékaře či lékárníka.
Jestliže jste zapomněl(a) užít Stoptussin sirup: Nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i Stoptussin sirup nežádoucí účinky. Při doporučeném dávkování je přípravek obvykle dobře snášen. Ojediněle se mohou vyskytnout zažívací potíže (nevolnost, nechutenství, bolesti žaludku, zvracení, průjem), bolesti hlavy, závratě a kožní reakce z přecitlivělosti (kožní vyrážka, svědění). V případě výskytu kožních reakcí z přecitlivělosti nebo přetrvávajících zažívacích potíží vyhledejte lékaře, jakmile to bude možné. Při výskytu dušnosti, teploty, neklidu, vyrážky u kojenců a batolat vyhledejte lékaře ihned. Jestliže zaznamenáte jakýkoliv nežádoucí účinek, který není uveden v této příbalové informaci, oznamte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.
UCHOVÁVÁNÍ PŘÍPRAVKU STOPTUSSIN SIRUP
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Uchovávejte při teplotě do 25 °C, v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem. Po prvním otevření může být přípravek používán po dobu 4 týdnů. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
DALŠÍ INFORMACE
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci.
Datum poslední revize textu: 8. 12. 2009
NÁVOD K POUŽITÍ PLASTOVÉ DÁVKOVACÍ PIPETY
Pro snadnější a přesnější dávkování přípravku Stoptussin sirup je v balení přiložena dávkovací pipeta a adaptér.
- Odšroubujte uzávěr lahvičky (proti směru hodinových ručiček).
- Uvnitř hrdla lahvičky je plastový adaptér.
- Zasuňte pipetu do adaptéru lahvičky ve svislé pozici.
- Následně lahvičku s nasazenou pipetou obraťte dnem vzhůru, pipetu si přidržte a tahem za píst natáhněte potřebné množství sirupu.
- Vraťte lahvičku s pipetou zpět do svislé polohy.
- Pipeta s nataženým sirupem je jemným tahem oddělena od adaptéru.
- Odměřené množství sirupu je připraveno k aplikaci.
- Zašroubujte uzávěr lahvičky (po směru hodinových ručiček, adaptér zůstává v hrdle lahvičky).
- Po aplikaci je doporučeno promýt pipetu vlažnou vodou.
- Pro uložení pipety můžete použít držák, který nalepíte na lahvičku.
Zdroj: Stoptussin