Bolest v krku je součástí téměř každé virové infekce dýchacích cest. Různě intenzivní bolestí v krku většinou každá viróza začíná. Současně se také zhoršuje polykání, protože jde o zánět hltanu a nosohltanu. Sliznice je zarudlá, oteklá a bolestivá a vyskytuje se dávivý reflex. Používají se dezinfekční roztoky ke kloktání, spreje nebo pastilky ke zmírnění bolesti.
V naší poradně s názvem PRESTARIUM NEO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.
Je možné užívat prestarium neo podotýkám beru jen půlku prášku ráno na tlak.A zároveň sirup levopront na kašel
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
V současnosti neexistuje žádný zdokumentovaný případ vzájemné interakce mezi Prestarium Neo a Levoprontem. Levopront je lék k uklidnění suchého kašle a své působení zaměřuje na takzvaná C-vlákna, jejichž drážděním vzniká reflex kašle. Nikdo zatím nezkoumal společné účinky Levoprontu a Prestaria, takže nelze s jistotou říci, že k žádnému vzájemnému ovlivnění nedojde. Ovšem riziko je velmi malé, neboť doposud nebyla prokázána žádná interakce Levoprontu s takzvanými ACE inhibitory, do kterých spadá Prestarium Neo. Perindopril, který je hlavní látkou Prestaria Neo je celosvětově hojně využívané léčivo ke snižování krevního tlaku a rovněž i Levodropropizinum, které je obsaženo v Levoprontu, je celosvětově hojně využíváno k tišení suchého kašle. Z toho se dá usoudit, že již mnohokrát došlo ke společnému užívání těchto dvou léčiv a vzhledem k tomu, že se nikdo nezabýval jejich interakcí, tak lze usoudit, že k žádné nedochází.
Cílem jícnové echokardiografie je podrobnější ultrazvukové vyšetření srdce a velkých cév, kterého nelze dosáhnout z povrchu hrudníku. Vyšetření se provádí speciální ultrazvukovou sondou umístěnou na ohebném endoskopu, jedná se o tenkou hadici, která se zavádí do jícnu a horní části žaludku. Dýchací cesty přitom zůstávají zcela volné. Vyšetření není bolestivé, ale může být nepříjemné díky vyvolání dávivého reflexu. Dávivý reflex je potlačen místním znecitlivěním kořene jazyka a hltanu pomocí gelu Mesocain, kterým je potřena sonda. U osob se silným dávivým reflexem je možnost dalšího místního znecitlivění sprejem Xylocain. U většiny pacientů se podávají léky proti zvracení Torecan, případně léky na zklidnění Dormicum. Tyto léky se podávají nitrožilně.
V naší poradně s názvem TEKUTÝ NEBO KAPSLE? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.
Dobrý den,
mohu vás požádat o radu, zda vybrat spíše kartnitin v tekuté podobě nebo v kapslích? Která z nich je účinnější?
Vybrala jsem si tento (https://fitkram.cz/reflex-nutrition-acetyl-l-carnitine-1626) ale nevím zda před tréninkem nebude vhodnější pro rychlé vstřebání právě spíše to tekuté.
Díky, Lenka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Na léčbu suchého kašle vám v lékárně nabídnou některý z přípravků patřících mezi antitusika, ta tlumí kašlací reflex, mírní a potlačují záchvaty kašle.
Pokud jdete k zubaři na vyšetření a trpíte dávivým reflexem, je dobré nejprve se domluvit se zubařem a ujistit se, že když mu dáte pokyn například rukou, tak s nepříjemným dotykem přestane. To vám dodá pocit větší důvěry a klidu, se kterým pro vás výkon nebude představovat takovou zátěž. Při problémech zatněte pěst levé ruky. Tento oblíbený zubařský trik vám pomůže zbavit se pocitu na dávení i v takových situacích, jako je zubní ošetření nebo výtěr z krku. Není to žádná novinka, ale mnozí o ní ještě nikdy neslyšeli. Sevřete levou ruku v pěst (palcem dovnitř) a silou sevřete. To je vše. Překvapivě to má účinek jen na levé ruce. Lze to vyzkoušet například s pomocí zubního kartáčku.
Při postupném nácviku dotyků měkkého patra lze minimalizovat dávivý reflex nebo se jej dokonce úplně zbavit. Této technice se také říká desenzibilace. Vyžaduje to však úsilí a trpělivost. Nejlepší čas na trénink dotyků měkkého patra je večer, když si čistíte zuby.
Nejdříve zjistěte, kde vám na jazyku začíná dávivý reflex. Vezměte si zubní kartáček a postupným zasouváním štětinami kartáčku po jazyku do úst zjistěte, na kterém místě vám začíná pocit na dávení.
Na tomto místě pak začněte kartáčkem čistit jazyk – vydržte to alespoň 10 sekund, i když je vám to nepříjemné.
Opakujte tento postup na stejném místě jazyka i následující dny při čistění zubů – po několika opakováních si určitě všimnete, že najednou toto místo můžete čistit už bez pocitu na dávení.
Dále opakujte stejný postup s tím, že se po malých vzdálenostech posouváte s kartáčkem hlouběji do úst.
Postupujte postupně s kartáčováním jazyka hlouběji do úst, až se dotknete měkkého patra vzadu ve svých ústech – v tomto okamžiku pro vás návštěva zubaře nebo výtěr krku nepředstavuje žádný problém!
Celý proces by neměl trvat déle než jeden měsíc.
Nezapomeňte nácvik čas od času zopakovat, protože by se váš silný dávivý reflex mohl vrátit.
Chronická zácpa se dá řešit systémově, protože z velké většiny se bude jednat o zácpu návykovou (habituální zácpa), která vzniká útlumem nebo vyhasnutím defekačního, respektive vyprazdňovacího reflexu. Výhodou je, že tento reflex lze nacvičit a není to vůbec složité.
Jedním z nejvíce nepříjemných pocitů, který můžete zažít, je nedobrovolné dávení. Pokud máte citlivý dávivý reflex, můžete mít potíže s polykáním pilulek nebo návštěvou u zubaře. Dávivý reflex je přirozený obranný systém vašeho těla proti vdechnutí cizích předmětů. Naštěstí existují způsoby, jak zmírnit dávivý reflex pomocí některých technik, například se radí zvednutí obou nohou. Pokud sedíte nebo ležíte, zvednutí obou nohou způsobí stažení břišních svalů a pomůže oddálit pocity na zvracení. Důležité je také psychické zklidnění. Dávivý reflex se totiž spouští kombinací psychologie a fyziologie. Pro některé lidi hraje psychologický aspekt větší roli. Možná, že jste měli v minulosti traumatizující zážitek u lékaře nebo máte jen strach ze ztráty sebekontroly. Je proto dobré s lékařem či zubařem komunikovat a ujistit se, že když mu dáte pokyn například rukou, tak s nepříjemným dotykem přestane. To vám dodá pocit větší důvěry a klidu, se kterým pro vás výkon nebude představovat takovou zátěž. Z dlouhodobého hlediska můžete k celkovému zklidnění výrazně přispět cvičení jógy. Mezi další rady patří sůl na jazyk. Trik se solí lze provádět dvěma způsoby. Buďto si dejte jen špetku soli na špičku jazyka, nebo rozmíchejte lžičku soli do sklenice s vodou, zamíchejte a vypláchněte si ústa. Nezapomeňte vodu se solí vyplivnout. Nepolykejte ji! Sůl na jazyku svojí silnou chutí přebije pocit na zvracení. Jinou možností je poslouchání hudby. Poslech hudby zaměří vaši mysl v dané chvíli na něco jiného, a tak se nebudete tolik soustředit na to, co vás nutí zvracet. Někteří lidé uvádějí, že mají citlivější dávivý reflex brzy po ránu, pokud je to možné, naplánujte si problémovou aktivitu na pozdní odpoledne nebo večer. Na dávivý reflex má vliv dýchání nosem, jestli je to v danou chvíli možné, dýchejte tedy raději nosem než ústy.
Vyprazdňování za normálních fyziologických podmínek probíhá formou míšního reflexu. Defekační reflex se dostavuje tehdy, když je náplň v konečníku dostatečná, čímž se podráždí receptory a vnitřní svěrač z hladké svaloviny ochabne. Hladkou svalovinu nemůžeme ovládat vlastní vůlí. Zevní svěrač, který je tvořen příčně pruhovanou svalovinou, je ovládán naší vůlí a tím můžeme ovládat samotnou defekaci.
Je to reakce baroreceptoru, který se nachází na krkavici. Tento mechanismus slouží k akutní regulaci krevního tlaku. Jedná se o autonomní reflex, je zprostředkován baroreceptory a autonomním nervovým systémem.
U některých lidí se karotický sinus stává přecitlivělý, což může způsobit pokles krevního tlaku nebo zpomalení srdeční frekvence, když je masírován. To může mít za následek závratě, pády nebo mdloby.
Psi se mohou radostí pomočit anebo se třást. Tento jev ale do pár minut vymizí. Dalším důvodem třesu u psů může být reflex oklepání se, kdy se pes jednoduše snaží rychleji uschnout. Tento reflex de facto neprobíhá vědomě, pes nechce uschnout, ale tekoucí voda (nebo jiné předměty) ho na těle svědí/dráždí, následuje tedy oklepání psa. Tyto projevy psů jsou zcela běžné a neznamenají nutnost léčby.
Důvodem třesu ležícího psa může být stres. Pes může být stresován podobnými jevy jako člověk. Mezi časté patří: návštěva veterináře, bouřka, neznámé prostředí, neznámí lidé anebo neznámá zvířata. Na rozdíl od třesu z radosti má pes při stresu další příznaky, viz výše.
Jestliže máte podezření, že příčinou třesu u vašeho psa může být pozření toxické látky, ihned konzultujte situaci se svým veterinářem. Otrava u psů bývá způsobena pozřením většího množství listů jedovatých rostlin, čokolády (kakaa), hroznového vína, rozinek a podobně.
Pokud si nejste jisti, z jakého důvodu se pes třese, je lepší vyhledat veterinárního lékaře, který psa vyšetří a stanoví diagnózu.
Náhle vzniklý suchý kašel je nejčastěji způsoben zánětem horních cest dýchacích a přilehlých uzlin. Může tedy upozorňovat na onemocnění, jako je rýma, bolest v krku, chřipka, viróza, zánět vedlejších dutin nosních, zánět nosohltanu či hrtanu. Suchý dráždivý kašel se léčí přípravky tlumícími kašlací reflex (antitusika). Může však být vyvolán také působením alergenu, může ho způsobit cigaretový kouř, nadměrné množství prachu, suchý vzduch kvůli klimatizaci nebo přechod ze studeného prostředí do teplého. Závažnější příčinou je pak vdechnutí cizího tělesa, které může vést k dušení a v nejhorším případě k udušení. Mezi závažnější příčiny dále patří bronchiální astma.
Mechanismus kašle začíná hlubokým nadechnutím, poté se uzavře hrtanová příklopka, která tak sevře hlasovou štěrbinu a tlak v plicích stoupá. Následuje prudký výdech při uzavřené hlasové štěrbině, která se náhle otevře a proud vzduchu vynese do úst obsah dýchacích cest. Je-li kašel suchý, dráždivý a trvá-li déle, nejde již o reflex užitečný a je vhodné jej tlumit, protože opotřebovává plicní elasticitu. Sputum (zmnožený výměšek dýchacích cest) je látka, která se vykašle, je to takzvaný sekret bronchiálních žláz.
Vykašlávání hustého zeleného hlenu je nejčastěji způsobeno vážnou bakteriální infekcí, například bronchitidou. Může se také jednat o chronické záněty dýchacích cest (mimořádně odolné bakterie pseudomonázy Pseudomonas aeruginosa).
Rozhovor s MUDr. Janem Šulou vyšel v časopise Reflex (21/16) pod názvem Nebuďte obětí systému. Ač je Čech jako Brno, dnes žije v Římě a svými zkušenostmi, pobytem a životem v demokratické cizině je radikální až revoluční na naše zatuchlé české poměry. Jak uvádí, lidé jsou uvězněni v systému: přes týden je drtí korporátní mentalita velkých firem, tísní je bloky, které jim společnost nastavila. Pro zdraví je nejdůležitější být sám sebou a rozhodovat sám o sobě. Zdraví je o tom, že vím, co chci, a vím, co mám dělat. Nenechat se manipulovat systémem. Zapomínáme na to, že jedině veselá mysl je půl zdraví. Víme to všichni, ale málo se to praktikuje.
I další názory v cizině uznávaného lékaře stojí za několikeré přečtení. Hovoří o případech spontánních vyléčení, o tom, že když člověk chce dosáhnout nějaké psychické dovednosti, je minimální doba tréninku cca devadesát dnů, radí, jak se vyrovnat se stresem, a má revolučně a duchovně „podvratný“ recept: Být sám sebou a jít proti ohlupujícímu tlaku hlavního proudu, ať už jej vytvářejí nadnárodní farmaceutické firmy, nebo manželky v rodinách. Uzdravení je výsledek vašeho rozhodnutí!
Sám lékař říká, že chce dělat medicínu pro člověka, což znamená, že se ho snaží vyléčit, zrehabilitovat a odpojit od zdravotnického systému. Kdyby léčil pouze jeho fyzické potíže, vždycky by takzvaně „něco našel“, terapie by bobtnala a prodlužovala se a pacientův stres by nepomíjel, nebo by dokonce narůstal. Takovéto léčení je pro něj neetické a neprofesionální, dobře dělá ani ne tak pacientovi jako systémovému cash flow.
Základním principem jakéhokoliv soustředění při práci do blízka, ať už je to čtení knihy nebo počítač, je to, že člověk při soustředěné činnosti snižuje frekvenci mrkání. Tím se snižuje původní funkce mrkání, která slouží nejenom jako obranný reflex proti různým nečistotám nebo zevním vlivům, ale mrkání má také poměrně zásadní funkce a tou je roztírání slzného filmu na povrchu oka. Slzný film na povrchu oka tvoří velice tenkou zvlhčující vrstvičku, a její zásadní vlastností pro pohodlí nebo komfort vidění musí být to, aby byla souvislá. Když snížíme frekvenci mrkání, tak pak dochází k tomu, že slzný film přestává být souvislý, jelikož při snížené frekvenci mrkání začíná osychat. Nedochází k jeho obnovení při mrknutí. Pokud se toto děje celý den při namáhavé činnosti nebo po řadu hodin, když je člověk v práci, tak výsledkem je pocit unavených, tlačících očí i s pocitem cizího tělesa nebo s pocitem škrábání.
Kašel je obranný reflex těla, který čistí dýchací cesty. Proto kašlou kuřáci, lidé pracující s chemikáliemi nebo v prašném prostředí a samozřejmě nemocní. Kašel mívá dvě podoby: suchou a vlhkou. Suchý kašel má dráždivou podobu a vlhký se označuje jako produktivní, neboť nemocný produkuje hlen. Obzvláště suchý dráždivý kašel je velice nepříjemný, neboť je doprovázen škrábáním v krku a mnohdy bývá až dávivý.
Nástup suchého kašle je jedním z prvních příznaků onemocnění dýchacích cest. Bývá projevem astmatu, alergií a zánětů dýchacích cest. Nejčastěji se objevuje při infekci hrtanu, tedy laryngitidě. Při ní totiž vzniká zánět horních cest dýchacích a dochází k prokrvení sliznice, které následně dráždí k suchému kašli. Dráždivý kašel, na rozdíl od kašle vlhkého, nevytváří hleny a nemocný nic nevykašlává, přesto do vlhkého kašle většinou přechází.
Léky proti kašli, takzvaná antitusika, se dělí na ta, která obsahují kodein, a na antitusika nekodeinového typu. Antitusika se používají jen u suchého dráždivého kašle, který nemocného značně zatěžuje, až vyčerpává, a který nesměřuje k odstranění hlenu, čili je vlastně neúčelný. Léky na suchý kašel slouží ke zklidnění kašle, zmírní kašlací reflex a uleví od bolesti při kašli. Antitusika neslouží k léčbě vlhkého kašle doprovázeného hleny.
Na výběr máte hned několik druhů těchto léků:
kapky – k účinnému tlumení kašle vyzkoušejte Stoptussin;
sirup – na úlevu od dávivého kašle užívejte Sinecod sirup (vhodný pro děti od 3 let) nebo Stodal;
obalené tablety – klasické tablety na polykání, velmi účinné antitusikum je například Sinupret Forte, slouží také jako doplněk antibakteriální léčby.
Pokud trpíte chronickým suchým kašlem, nebo u vás obtíže přetrvávají déle než týden i po užívání výše uvedených léků, raději vyhledejte lékaře.
Dobrý den, mohu užívat současně antibiotika klacid 500 a Helicid? Oba druhy léků mám brát po 12 hodinách. A ještě jedna otázka. Co tyto antibiotika a komplexní multivitamín? Konkrétně užívám vitamíny reflex nexgen. Má být mezi užíváním nějaký časový interval? Předem Děkuji za odpověď.
V současnosti neexistuje žádný zdokumentovaný případ vzájemné interakce mezi Prestarium Neo a Levoprontem. Levopront je lék k uklidnění suchého kašle a své působení zaměřuje na takzvaná C-vlákna, jejichž drážděním vzniká reflex kašle. Nikdo zatím nezkoumal společné účinky Levoprontu a Prestaria, takže nelze s jistotou říci, že k žádnému vzájemnému ovlivnění nedojde. Ovšem riziko je velmi malé, neboť doposud nebyla prokázána žádná interakce Levoprontu s takzvanými ACE inhibitory, do kterých spadá Prestarium Neo. Perindopril, který je hlavní látkou Prestaria Neo je celosvětově hojně využívané léčivo ke snižování krevního tlaku a rovněž i Levodropropizinum, které je obsaženo v Levoprontu, je celosvětově hojně využíváno k tišení suchého kašle. Z toho se dá usoudit, že již mnohokrát došlo ke společnému užívání těchto dvou léčiv a vzhledem k tomu, že se nikdo nezabýval jejich interakcí, tak lze usoudit, že k žádné nedochází.
Dobrý den,
mohu vás požádat o radu, zda vybrat spíše kartnitin v tekuté podobě nebo v kapslích? Která z nich je účinnější?
Vybrala jsem si tento (https://fitkram.cz/reflex-nutrition-acetyl-l-carnitine-1626) ale nevím zda před tréninkem nebude vhodnější pro rychlé vstřebání právě spíše to tekuté.