KOLIK SE DOPLÁCÍ NA ERDOMED a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku. Lék Erdomed je přípravek s ochranným účinkem na průdušky. Usnadňuje léčbu příznaků onemocnění průdušek včetně jejich subjektivních projevů (obtíže při vykašlávání, dušnost a kašel). Přípravek ovlivňuje tvorbu hlenu, ochranných látek (imunoglobulinů) a pohyblivost řasinek na sliznici dýchacích cest. Mírní zánět sliznice průdušek a tím zlepšuje průvodní obtíže jako pocit bolesti a pálení za hrudní kostí. Odstraňuje ze sliznice volné radikály, jejichž nebezpečí bylo prokázáno zejména u těžkých kuřáků, a chrání před přechodem k rozedmě plic u vleklých zánětů průdušek.
Erdomed tablety na předpis bez doplatku. Jedná se o blistr o velikosti 60 tablet je plně hrazen dospělým symptomatickým pacientům s diagnózou CHOPN od kategorie A, která má fenotyp bronchitický a/nebo frekventní exacerbace a/nebo CHOPN s bronchiektáziemi, kteří dodržují zákaz kouření a současně splňují následující kritéria:
FEV1 po podání bronchodilatancia dosahuje méně než 80% náležité hodnoty
pacienti mají alespoň 2 exacerbace/rok v anamnéze před nasazením léčby erdosteinem.
Léčba není nadále hrazena, pokud během 3 měsíců nedojde ke zlepšení průběhu CHOPN.
Pro pacienty, kteří netrpí onemocněním CHOPN je Erdomed k dispozici na předpis jako blistr o velikosti 10 a 20 tablet a jeho cena bez účasti zdravotní pojišťovny činí:
Erdomed blistr 10 118,- Kč.
Erdomed blistr 20 194,- Kč.
Erdomed a ACC LONG
Při současném užívání ACC LONG a antitusik (léky tišící kašel) může pro snížení intenzity kašle dojít k nebezpečnému zadržení vytvořeného hlenu v dýchacích cestách. Pro současné užívání ACC LONG a antitusik proto musí být zvlášť závažné důvody a antitusika mohou být užívána současně s ACC LONG pouze na přímé doporučení lékaře.
V naší poradně s názvem ERDOMED se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.
Taky by mě zajímalo,jak je to s tím poplatkem.Loni mě ho taky předepsali a platila jsem jen kolem 50 kč.Dneska jsem si ho byla vyzvednout a už jsem zaplatila 179 kč,a na receptu bylo napsáno hradí pacient.Tak nevím...je nějaká legislativní změna?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Erdomed dostane s nízkým doplatkem jen pacient s plicní obstrukční nemocí (CHOPN). Všichni ostatní musí zaplatit jeho plnou cenu. Výdej léku zůstává i nadále jen na lékařský předpis. Erdomed nejde volně koupit, ikdyž na něj pojišťovna nepřispívá.
V naší poradně s názvem ERDOMED TOBOLKY CPS 20X300MG se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vendulka48.
Dobrý den, pane Cempírek!
Zajímalo by mě, kdy se změnil doplatek na ERDOMED 60x300mg. V březnu t.r. jsem na něj doplácela téměř 500,- Kč, s tím že p. MUDr na plicním ho neproplácí pojišťovna pouze u CHOPRN. Víte něco blíže??
Dík za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Erdomed můžete dostat za méně peněz a nebo dokonce zdarma, jen když budete mít předpis od lékaře, u kterého se léčíte s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Navíc tato nemoc musí být od kategorie A, která má fenotyp bronchitický a/nebo frekventní exacerbace. Nárok na slevu mají i pacienti s CHOPN s bronchiektáziemi, kteří dodržují zákaz kouření a současně splňují následující kritéria: FEV1 po podání bronchodilatancia dosahuje méně než 80% náležité hodnoty a mají alespoň 2 exacerbace za rok v anamnéze před nasazením léčby erdosteinem, což je účinná látka Erdomedu. Léčba není nadále hrazena, pokud během 3 měsíců nedojde ke zlepšení průběhu CHOPN.
Toto jsou současné podmínky určující nárok na úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Všichni ostatní, kteří se neléčí na výše uvedenou nemoc, musí platit plnou prodejní cenu tohoto skvělého léku.
Erdomed se užívá ke snížení vazkosti hlenovitého, případně i hnisavého výměšku sliznic dýchacích cest a k usnadnění vykašlávání při:
akutním i chronickém zánětu průdušek, rozšíření průdušek a průduškovém astmatu se zvýšenou sekrecí hlenu,
akutním i chronickém zánětu horních dýchacích cest jako například rýmě, zánětu vedlejších nosních dutin, zánětech hltanu a hrtanu.
Erdomed se také užívá k předcházení zhoršení onemocnění průdušek zejména při postižení dýchacího systému provázeném rozedmou a zvýšenou sekrecí, chronickém zánětu průdušek i u kuřáků, rozedmě plic.
Erdomed se může rovněž užívat k předcházení komplikací po chirurgickém zákroku, jako je zápal plic či nevzdušnost části plic.
Přípravek je vhodný pro dospělé, mladistvé a děti od 15 kg tělesné hmotnosti.
Erdomed tablety jsou součástí farmakoterapeutické skupiny mukolytikum, expektorans, bronchoprotektivum. Účinnou látkou je erdostein, což je mukomodulační látka, která působí prostřednictvím svých aktivních metabolitů. Účinek přípravku se dostavuje asi po 3–4 dnech léčby.
Erdomed snižuje viskozitu bronchiálních sekretů a je indikován k léčbě akutních i chronických onemocnění horních a dolních dýchacích cest, jako jsou bronchitidy, rhinitidy, sinusitidy, laryngofaryngitidy, exacerbace chronické bronchitidy, CHOPN, hypersekreční astma bronchiale nebo bronchiektázie.
Působí také protektivně proti zhoršení onemocnění dýchacích cest a je indikován při stabilní chronické bronchitidě i u kuřáků k prevenci rekurentních infekčních epizod například v zimní sezoně a podobně.
Přípravek je rovněž indikován k adjuvantní léčbě s antibiotiky v případech exacerbace s bakteriální infekcí. A užívá se také k předcházení komplikací po chirurgickém zákroku, jako je zápal plic nebo nevzdušnost části plic.
Erdomed tvrdé tobolky jsou určeny k léčbě dospělých.
Spolupráce zdravotní pojišťovny je při vydávání léku Brilique trochu složitá.
Přípravek je oprávněn předepsat k úhradě zdravotní pojišťovnou pouze lékař s touto specializovanou způsobilostí (vnitřní lékařství, kardiologie, dětská kardiologie, angiologie), který má pro tuto specializovanou způsobilost uzavřenu se zdravotní pojišťovnou smlouvu o poskytování předmětné zdravotní služby, nebo jím písemně pověřený jiný lékař.
Pojišťovna přispívá na takzvanou základní úhradu a na druhou úhradu. Navíc jsou stanoveny následující podmínky pro získání příspěvku:
Základní úhrada
Přípravek Brilique, podávaný současně s kyselinou acetylsalicylovou je hrazen v prevenci aterotrombotických příhod u pacientů s akutním koronárním syndromem (tj. nestabilní anginou pectoris, infarktem myokardu bez elevace ST segmentu nebo infarktem myokardu s elevací ST segmentu), včetně pacientů léčených medikamentózně, a pacientů, kteří byli ošetřeni perkutánní koronární intervencí nebo po koronárním arteriálním bypassu.
Ticagrelor je hrazen až po dobu 12 měsíců, pokud není dřívější ukončení léčby klinicky indikováno.
Druhá úhrada
Přípravek Brilique v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou je hrazen u pacientů s anamnézou infarktu myokardu a s vysokým rizikem aterotrombotických příhod, kteří tolerovali předchozí duální protidestičkovou léčbu bez krvácivých komplikací. Léčbu lze zahájit minimálně jeden rok (např. jako pokračování po úvodní jednoroční léčbě inhibitory receptoru pro adenosin difosfát (ADP)) a maximálně dva roky od akutní příhody. Léčba trvá nejvýše 3 roky od jejího zahájení.
Pacient s vysokým rizikem aterotrombotických příhod je definován věkem 50 let a více a musí splňovat alespoň jedno z následujících dodatečných vysoce rizikových faktorů:
Věk nad 65 let;
Diabetes mellitus vyžadující medikaci;
Další infarkt myokardu v anamnéze;
Vícečetné onemocnění koronárních tepen;
Chronická renální dysfunkce definovaná clearance kreatininu pod 60 ml/min.
Doplatek
Brilique je drahý lék. Brilique se na našem trhu vyskytuje ve variantách potahovaná tableta o síle 60 a 90 mg a jako tableta dispergovatelná v ústech o síle 90 mg.
Cena Brilique blistr 56 tablet 60 mg
Cena za blistr 56 tablet o síle 60 mg se může vyšplhat až na 1860 Kč, ale v průměru stojí okolo 1350 Kč. Pojišťovna v rámci základní úhrady po dobu prvního roku léčby přispívá jen velmi málo, pouhých 50 až 60 Kč. Zbytek drahé ceny doplácí pacient. V dalších letech v rámci druhé úhrady je pojišťovna naopak štědrá a pacient tak doplácí pouze částku maximálně 260 Kč.
Ubytování a stravování formou plné penze (dvoulůžkový pokoj dle standardu zdravotní pojišťovny, II. kategorie – Tourist, Tourist plus) jsou hrazeny pojišťovnou.
Lázeňské domy – doplatky:
Lázeňský hotel Royal **S – bez doplatku Economy Plus ½. V ceně pobytu není zahrnut lázeňský poplatek dle aktuální vyhlášky města Františkovy Lázně platné v den nástupu na pobyt a kulturní poplatek ve výši 35 Kč/osoba/den.
Imperial ****SUPERIOR – doplácí se vždy.
PAWLIK – AQUAFORUM **** – doplácí se vždy.
Metropol *** – doplácí se vždy.
Belvedere *** – doplácí se vždy.
Dr. Adler *** – bez doplatku Tourist Plus ½ (vedlejší budova). K ceně doplatku za kategorii Tourist ½ je potřeba připočítat doplatek za rautové stravování 110 Kč/osoba/den. V ceně pobytu není zahrnut lázeňský poplatek dle aktuální vyhlášky města Františkovy Lázně platné v den nástupu na pobyt a kulturní poplatek ve výši 35 Kč/osoba/den.
Luisa ***– doplácí se vždy.
Jesenius ** – bez doplatku na ubytování Tourist ½. K ceně doplatku za kategorii Tourist ½ je potřeba připočítat doplatek za rautové stravování 110 Kč/osoba/den. V ceně pobytu není zahrnut lázeňský poplatek dle aktuální vyhlášky města Františkovy Lázně platné v den nástupu na pobyt a kulturní poplatek ve výši 35 Kč/osoba/den.
Radbuza ** – bez doplatku na ubytování Tourist ½. K ceně doplatku za kategorii Tourist ½ je potřeba připočítat doplatek za rautové stravování 110 Kč/osoba/den. V ceně pobytu není zahrnut lázeňský poplatek dle aktuální vyhlášky města Františkovy Lázně platné v den nástupu na pobyt a kulturní poplatek ve výši 35 Kč/osoba/den.
Formou samoléčby je možné řešit pouze akutní kašel. Při jeho léčbě je potřeba rozeznávat takzvaný suchý a vlhký kašel.
Suchý kašel dráždí a vyčerpává. Nedochází při něm k hromadění hlenů v dýchacích cestách, často také mluvíme o kašli neproduktivním. Pacient se budí suchým kašlem v průběhu noci, někdy kašel přechází v záchvaty a sípot. Obvykle trvá jen několik dní a poté se mění na vlhký (produktivní) kašel. Nejčastěji se jedná o počátek virové infekce horních cest dýchacích (mezi další příčiny suchého kašle ale může patřit také například vdechnutí cizího tělesa, působení alergenu a podobně). Suchý kašel je potřeba co nejdříve odstranit – utlumit, a pokud je to možné, tak jej postupně přeměnit na kašel vlhký. Proto je třeba sliznici zvlhčovat, a to jak sliznici nosu pomocí mořských vod, tak sliznici krku dodržováním pitného režimu. Dále je vhodné dostatečně větrat místnosti, případně používat elektrické zvlhčovače vzduchu.
K léčbě tohoto kašle se používají takzvaná antitusika (léky na tlumení kašle). U dětí se nejčastěji podávají sirupy nebo kapky, u dospělého pacienta tablety nebo kapsle (tablety a kapsle jsou pro dávkování u dospělého člověka pohodlnější a často i levnější než sirupy či kapky). K nejčastěji užívaným antitusikům patří: butamirát (sirupy a kapky Stoptussin, Sinecod, Tussin), dropropizin (kapky Ditustat), dextromethorphan (Robitussin).
Na kašel je mnoho sirupů, například Stodal, sirupy bylinné, s jitrocelem a podobně. Spousta z nich je označena jako fytofarmaka. Většinou se jedná o doplňky stravy, ale například Stodal je registrovaný léčivý přípravek, to znamená, že musel projít přísnými testy. S fytofarmaky se musí zacházet stejně obezřetně jako s jinými „chemickými“ přípravky, i když se jedná o produkty z rostlin. Fytofarmaka jsou skutečně pro mnoho pacientů vhodná, ale nelze to tvrdit paušálně, neboť mají i svá rizika. Záleží na individuálním posouzení.
Především u malých dětí se někdy k tlumení suchého dráždivého kašle používají antihistaminika (léky sloužící primárně na potlačení alergie). Výhodný pro nemocné dítě i rodiče pak bývá současně jejich tlumivý efekt. Některá jsou pouze na předpis od lékaře (bisulepin, desloratadin). K nejčastěji užívaným antihistaminikům dostupným i bez receptu k léčbě alergických příznaků patří dimetinden (Fenistil), cetirizin (Zyrtec, Zodac), levocetirizin (Xyzal), loratadin (Claritine), levodropropizin (Levopront). U většiny novějších antihistaminik je tlumivý efekt potlačen, takže je jejich využití spíše zpochybňováno.
Pokud kašel přechází v záchvaty, nereaguje na tlumení pomocí volně prodejných antitusik a způsobuje až dušnost, je vžd
Ve svém příspěvku ERDOMED NA ODKAŠLÁVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslava Burianová.
Potřebuji vědět, jaká je cena tablet ERDOMED.Lék mi byl vyzvednout soused a já nevím, kolik za něj zaplatil. Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Charlie.
Dobrý den paní Burianová,
lék je na předpis, za krabičku 20ks můžete zaplatit i 256 korun.
Pokud Vám lék napíše plicní lékař, nedoplácíte myslím nic. Mám CHOPN, neplatím za více léků, za jiné velmi mnoho -např. Milgamma N
Přípravek Erdomed 225 mg, granule pro perorální suspenzi, obsahuje 225 mg erdosteinu Je indikován k léčbě respiračních infektů dospělých a dospívajících ve věku od 12 let.
Dospělí užívají jeden sáček 2–3x denně, dle tíže obtíží. U dospívajících nad 12 let (30 kg) se podává jeden sáček 2x denně. Účinek léku se dostavuje asi po 3 až 4 dnech léčby.
Bez porady s lékařem je možno suspenzi užívat maximálně 7 dní.
Obsah sáčku se rozpustí ve 120 ml tekutiny při pokojové teplotě (optimálně ve vodě nebo čaji) a ihned se vypije. Přípravek by neměl být podáván před spaním.
Erdostein není jen účinné mukolytikum, ale má prokázané protizánětlivé, antioxidační, antiadhezivní a antibakteriální vlastnosti. Vzhledem ke komplexnosti léčby představuje erdostein moderní volbu v boji s infekty dýchacích cest. Tím, že příznivě ovlivňuje reologické vlastnosti hlenu, urychluje zotavení a zlepšuje kvalitu života pacientů. Od roku 2018 je Erdomed 225 mg perorální suspenze k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Je tedy vhodnou samoléčbou respiračních infektů. Pokud se jeho účinek nedostaví po dobu 3 dnů užívání, je vhodné vyhledat lékaře.
Vždy je nutné rozeznat, zda se jedná o kašel akutní (trvající průměrně 3 týdny; nepřestává obvykle dříve než po 2 týdnech léčby), nebo o chronický stav. Kašel trvající déle než 4 týdny může signalizovat mnohá závažná onemocnění a měl by ho vždy léčit lékař. Může být vyvolán množstvím příčin, nejčastěji bronchiálním astmatem, vleklou infekcí dutin či nosohltanu, gastroezofageálním refluxem (tedy pálením žáhy – nedostatečně fungující jícnový svěrač propouští kyselé žaludeční šťávy zpět ze žaludku a ty dráždí pacienta ke kašli), někdy také užíváním léků na vysoký krevní tlak. Někdy se chronický kašel objevuje jako první příznak nádorového onemocnění plic.
Ve svém příspěvku DETRALEX CENA LÉKÁRNA DR.MAX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milena.
Posílám vám sem info o ceně Detralexu v lékárně Dr. Max.
- na Detralex 60 tablet se doplácí 219 Kč.
- na Detralex 120 tablet se doplácí 419 Kč.
Větší balení je výhodnější v ceně na jednu tabletu o zhuba 16 haléřů.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Granule pro přípravu suspenze jsou malé volné bílé hrudky s oranžovou příchutí.
Kapsle s tímto léčivým přípravkem jsou tvrdé želatinové skořápky s bílým obsahem, které mají tělo žluté barvy a zelené víčko.
Složení kapslí: Struktura tvrdé želatinové skořepiny léčiva Erdomed: 300 mg účinné látky, která se nazývá ergostein, mikrokrystalická celulóza, povidon, uvniř: stearát hořečnatý, želatina, oxid titaničitý, žlutý oxid železitý, indigokarmin. Toto množství léčiva je obsaženo v 1 tobolce.
Složení granulí pro přípravu suspenze: Účinná látka erodostein činí v tomto případě pouze 7 g. Dalšími složkami granulí jsou: sacharóza, benzoát sodný, aspartam, sacharin sodný, sodná sůl karboxymethylškrobu, pomerančová příchuť.
Složení granulí pro přípravu roztoku: V tomto případě činí účinná látka 225 mg a zbývající složky léčiva jsou následující: sacharóza, benzoát sodný, aspartam, sodná sůl karboxymethylškrobu, citronová příchuť. Granule se vyrábějí v sáčku o váze 4 425 mg.
Granule a suspenze jsou vhodnou alternativou pro děti, seniory a pro dospělé, kteří mají problémy s polykáním léků.
Erdomed je výborná terapeutická možnost při léčbě infektů respiračního ústrojí, především ve fázi, kdy není jasná etiologie. Většinou je dostačující symptomatická léčba, to je důsledný pitný režim, klid na lůžku, vitaminy, analgetika a antipyretika. Pokud není jistá bakteriální etiologie, je výbornou možností nasazení tohoto mukolytika. Díky svým fyzikálním a chemickým vlastnostem dokáže s nemocí účinně bojovat. Lékař navíc získá čas k výsledkům mikrobiologického odběru a při potvrzení bakteriální etiologie zvolí cílenou antibiotickou léčbu. Pokud je pravděpodobná bakteriální příčina akutního respiračního infektu již od začátku onemocnění, léčbu je vhodné zahájit kombinací antibiotika s erdosteinem, který jejich účinek zvyšuje.
Pokud lékař neurčí jinak, užívejte přípravek podle dále uvedeného doporučení.
Dospělí:
Tvrdé tobolky – obvykle se užívá 1 tobolka (300 mg) 2–3x denně.
Granule pro přípravu perorální suspenze – tato léková forma je určena především k podávání dětem. Dávka pro dospělé činí 8,5 ml (300 mg) 2x denně.
Granule pro přípravu perorálního roztoku – obvykle se užívá 1 sáček (225 mg) 2–3x denně. Obsah sáčku se rozpustí ve sklenici tekutiny (voda, čaj) a vypije.
Děti:
Granule pro přípravu perorální suspenze – obvykle podáváme dětem s tělesnou hmotností:
15–20 kg (3–6 let): 2,5 ml 2x denně
21–30 kg (7–12 let): 5 ml 2x denně
nad 30 kg (nad 12 let): 5 ml 3x denně
K odměření dávky je přiložena odměrka se třemi ryskami označenými 2,5 ml, 5 ml a 10 ml.
Způsob přípravy:
Granule pro přípravu perorální suspenze – doplňte do lahvičky se suchým granulátem vodu až do úrovně značky. Pečlivě protřepávejte, dokud nevznikne úplně hladká suspenze. Znovu zkontrolujte výši hladiny v lahvičce a je-li třeba, přidejte vodu až ke značce a protřepejte. Hotová suspenze se může používat maximálně 10 dnů, je-li uchovávána v ledničce při teplotě 2–8 °C. Před každým užíváním je nutno vždy znovu suspenzi protřepat.
V naší poradně s názvem DOPLATEK NA BETALOC ZOK 200 MG PROČ JSEM DOPLÁCEL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk Děkan.
Dcera mi vydzvedla na lékařský předpis léky na tlak ale na internetu jsem se dozvěděl,že tyto léky plně hradí pojištovna. Jak to tedy je. Jedná se o lék Betaloc ZOC 200 mg. Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék Betaloc ZOK 200 mg už není plně hrazen a pacient vždy doplácí při jeho výdeji. Doplatek za Betaloc ZOK 200mg je ve výši přibližně 230 Kč za 30 tablet. Jedna tableta vychází na 7,60 Kč.
Mírně výhodnější je balení 100 tablet, kde jedna tableta vyjde na 7 korun.
Tento lék byl zdarma vydáván před šesti lety, ale dnes se už doplácí.
Je samozřejmé, že alkohol se s léky nemá míchat. Organismus postupně hůře reaguje na kombinaci léků a alkoholu se stoupajícím věkem. Silnější reakci vyvolává také horko a nedostatek tekutin. Kombinace léků a alkoholu obecně není doporučována, jelikož se mohou ve zvýšené míře vyskytnout nežádoucí účinky.
Tvrdé tobolky jsou určeny k přímému perorálnímu podání. Erdomed by se měl užít nejpozději do 17. hodiny, jelikož hlen zkapalňuje a nutí k jeho vykašlávání.
Erdostein disponuje protizánětlivými a imunomodulačními účinky. Navíc snižuje schopnost bakterií přilnout na epitel dýchacích cest.
Maximální cena přípravku Erdomed 300mg cps dur 20 je 130,39 Kč. Maximální cena výrobce byla stanovena dle zákona.
Jádrová úhrada ze zdravotního pojištění činí 107,82 Kč.
Maximální úhrada ze zdravotního pojištění činí 159,17 Kč.
Indikační omezení úhrady
Erdostein je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění dospělým symptomatickým pacientům s diagnózou CHOPN od kategorie A, která má fenotyp bronchitický a/nebo frekventní exacerbace a/nebo CHOPN s bronchiektáziemi, kteří dodržují zákaz kouření a současně splňují následující kritéria: FEV1 po podání bronchodilatancia dosahuje méně než 80 % náležité hodnoty a mají alespoň dvě exacerbace/rok v anamnéze před nasazením léčby erdosteinem. Léčba není nadále hrazena, pokud během 3 měsíců nedojde ke zlepšení průběhu CHOPN.
Specializace předepisujícího lékaře: pneumologie a ftizeologie, dětská pneumologie.
Ve svém příspěvku LÁZNĚ PODĚBRADY HRAZENÉ POJIŠŤOVNOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Šmardová.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaká je možnost využít lázeňského pobytu hrazeného pojišťovnou. Kolik se případně doplácí?
V polovině července 2021 bych měla podstoupit operaci dělohy. Je mi 48 let, mám 3 děti (synům je sedm let a dceru 12 let) a potřebuji se opravdu dostat do nejlepší zdravotní kondice, abych mohla jako samoživitelka zvládnout náročnou péči o děti a náročné zaměstnání. Ráda bych tedy využila dobu bezprostředně po operaci. Je to možné? Co potřebuji udělat?
Děkuji Vám za odpověď.
S pozdravem
Mgr. Jana Šmardová Koulová
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Pokud nejste zahlenění, způsobuje tento přípravek suchý dráždivý kašel! Je nutné hodně pít, aby fungoval. Lék není vhodný pro těhotné ani kojící ženy, není-li pro to vážný důvod.
V naší poradně s názvem EBRANTIL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Borová Lucie.
Dobrý den,
ve starším článku na vašem webu jsem našla uvedeno, že ebrantil je plně hrazen pojišťovnou. Žel, naopak po mně chtějí obrovský doplatek. Prosím, která lékárna má nízký nebo žádný doplatek na tento lék?
Děkuji předem za odpověd.
L.Borová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Na lék Ebrantil se skutečně doplácí a obvyklý doplatek je 216 Kč za 30mg a 333 Kč za 60mg oboje za 50 tobolek. Lékárny dnes mají různé věrnostní programy a cena se liší pro každého člověka individuálně. Zkuste si obvolat několik lékáren, ať zjistíte za kolik můžou tento lék poskytnout přímo vám.
Euphyllin jde v Česku koupit jen s předpisem od lékaře. Jeho cena je snížena příspěvkem od zdravotní pojišťovny a pacient tak doplácí 30 až 50 korun za nejslabší 100mg verzi přípravku Euphyllin CR N. Z ekonomického hlediska se vyplatí nechat si předepsat verzi silnější 300mg a lék si pak půlit. Silnější verze má doplatek okolo 60 až 80 Kč, kdežto 3 balení nejslabší verze můžou vyjít až na 150 Kč.
Některým pacientům může být předepsán léčivý přípravek s názvem Afonilum SR, který je úplně stejný, jako Euphyllin, jen se jinak jmenuje a má odlišnou sílu – 125 a 250 mg. Na Afonilum SR se doplácí podobně jako za Euphyllin.
Pokud ráno vykašláváte hleny, tak je zde nejprve otázka, zda jste kuřák, kuřačka, či nikoliv. Pokud jste kuřáci, mohlo by se jednat o tvorbu hlenů v důsledku kouření cigaret, kdy stav sliznic není v pořádku. Za chronickou bronchitidu se považuje stav s kašlem a tvorbou hlenu, který trvá nejméně tři měsíce ve dvou po sobě následujících letech. U pacientů se vyskytuje zejména v podzimních a zimních měsících. Na vzniku chronické bronchitidy se podílí mnoho faktorů (kouření, znečištění životního a pracovního prostředí, opakující se akutní infekce v dětství). Je však jednoznačně prokázáno, že tabákový kouř je nejčastější příčinou, zhruba 50 procent kuřáků trpí chronickou bronchitidou. Cigaretový kouř obsahuje mnoho škodlivin, které poškozují výstelku dýchacích cest. Také se může jednat o problém se zuby nebo dásněmi, zde je vhodné nechat si zkontrolovat dutinu ústní na stomatologii. Nebo se může jednat o chronický zánět dolních cest dýchacích, což by ověřilo vyšetření na plicním oddělení (pouze rentgen plic by byl nedostatečný, vhodné by bylo vyšetření na plicním jako takové – hleny se nemusí tvořit v krku, ale v průduškách, a do krku mohou stoupat).
Také se může jednat o alergické astma – na to jsou léky a sprej s kortikoidy, které hlídají alergický zánět v průduškách. Také reflux může zhoršovat projevy, a to hlavně ranní kašel s vykašláváním, proto se pacientům doporučuje užívat léky na reflux večer, spát s hlavou výš, nejíst 2 hodiny před spaním, pozor na kávu, uzené a smažené, sladké, to vše zhoršuje stav refluxu. A nekouřit.
Obecně zahlenění způsobuje:
Infekce horních cest dýchacích: Vykašlávané hleny se vyskytují především u akutní laryngitidy (zánět hrtanu). Kromě toho se může vysmrkávání a vykašlávání hlenů objevit u zánětu vedlejších dutin nosních. Hlen a hnis, který se v nich produkuje, může zatékat do dýchacích cest, dále je dráždit a vést k vlhkému kašli. Typické je to v noci, kdy je v horizontální poloze zatékání hlenu do dýchacích cest snazší.
Infekce dolních cest dýchacích: Záněty průdušek a zápaly plic jsou obvykle doprovázeny tvorbou hlenu, který pak nemocný vykašlává. Stavy bývají spojeny s horečkami, schváceností a dušností. Vzácnou infekční příčinou vykašlávání hlenů je tuberkulóza. Pro ni je typická příměs krve v hlenu.
Chronické záněty průdušek a CHOPN: Tyto nemoci jsou spojené s dlouhodobým vystavováním se škodlivinám, které dráždí průdušky. Typicky se jedná o cigaretový kouř, a tak jsou chronické záněty průdušek běžným onemocněním kuřáků. Ranní zahlenění, odkašlávání hlen