Mykózy představují významný podíl kožních onemocnění v ambulanci dermatologa. V rozvinutých zemích včetně České republiky je nejčastějším mykotickým onemocněním mykóza kůže. Klinické projevy mykóz jsou velmi různorodé. Diagnózu lze stanovit podle klinického obrazu, rozhodující je mikroskopické a kultivační vyšetření. Pro určení druhu mykózy je důležitý výsledek kultivace, jež má oproti mikroskopickému vyšetření nižší záchytnost. Antimykotická léčba je reprezentována léčbou lokální a celkovou se širokým spektrem účinných látek i aplikačních forem. Nezbytnou podmínkou úspěšné léčby a zabránění recidivám je dodržování preventivních opatření.
Zdroj: článek Plíseň v obličeji
Plíseň
Lišej kroužkový je infekce postihující kštici nebo kůži. Šíří se přímým kontaktem s infikovanou osobou či zvířetem, sdílením pokrývek hlavy nebo kartáčů a hřebenů s nakaženým dítětem.
Příznaky
Toto plísňové onemocnění napadá kořínky vlasů na hlavě a na těle a způsobuje vypadávání vlasů. Na kůži se v postižených místech tvoří kulaté červené skvrny a objevuje se také svědění.
Co s tím dělat
Lišej kroužkový je nutné léčit okamžitě, než se vyrážka rozšíří po celém těle a dítě jí nakazí druhé. Používá se protiplísňový lék griseofulvin po dobu 6 až 8 týdnů. Po dobu, kdy dítě užívá lék, by nemělo navštěvovat školu nebo mateřskou školu. Má-li dítě lišej i na jiných místech na těle, předepíše lékař protiplísňový roztok, jímž budete dítěti postižená místa potírat, dokud vyrážka úplně nezmizí.
Obrázky
Takto vypadá lišej kroužkový u dětí.
Zdroj: článek Dětské pupínky
Vnější použití měsíčku
Měsíček je velmi ceněný pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Díky vysokému obsahu účinných látek (fytoncidů a rostlinných antibiotik) úspěšně léčí plísňová onemocnění kůže, ekzémy, lupénku, lišej a další kožní defekty, na které klasická medicína mnohdy nestačí. Léčba klasickými medikamenty bývá obtížná a často je léčbu potřeba opakovat. Naopak po použití měsíčku dochází ke zlepšení velice rychle.
Měsíčková mast
Měsíčková mast je nejznámějším přípravkem s obsahem měsíčku. Měsíčková mast vykazuje hojivé účinky, a proto se používá na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně na nohou, kožní plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej a při léčbě akné. Likviduje škodlivé mikroorganismy a současně podporuje tvorbu nové tkáně. Zde je recept na domácí výrobu měsíčkové masti.
Čaj a nálev z měsíčku lékařského
Pro externí použití je vhodný také nálev z květů nebo lístků. Koupel z měsíčku úspěšně potlačuje i nepříjemné kvasinkové onemocnění reprodukčních orgánů (vaginální mykóza). Jako obklad poslouží při léčbě akné.
Recept na čaj a nálev: 2-3 květy na hrnek horké vody. Teplý čaj pijeme 2 krát denně. Nálev používáme na obklady, jako kloktadlo nebo lázeň.
Zdroj: článek Léčivý měsíček lékařský
Hlavní pozitivní znaky a přínosy derivační koupele:
- Derivační koupel pomáhá poznat sám/sama sebe.
- Derivační koupel je ztracené starobylé umění.
- Derivační koupel pomáhá na akné a na pupínky na tváři.
- Derivační koupel pomáhá na astma.
- Derivační koupel omezuje tvorbu bílých vlasů.
- Derivační koupel omezuje bolesti hlavy.
- Derivační koupel pomáhá při bolesti v krku.
- Derivační koupel pomáhá na bradavice na ploskách nohou a na výrůstky na kůži.
- Derivační koupel pomáhá při drogové závislosti.
- Derivační koupel léčí ekzémy a lišej v obličeji a někdy i lupénku.
- Derivační koupel pomáhá při inkontinenci moči.
- Derivační koupel pomáhá při nespavosti.
- Derivační koupel pomáhá v těhotenství a při porodu.
- Derivační koupel účině snižuje váhu.
- Derivační koupel pomáhá proti zácpě.
- Derivační koupel pomáhá na záda a krk, řeší jejich ztuhlost a bolest.
- Derivační koupel pomáhá na závislost na tabáku, na závislost na alkoholu, a na závislost na kávě.
- Derivační koupel pomáhá při bolesti zubů.
- Derivační koupel posiluje miminka a děti.
Zdroj: článek Derivační koupel, co o ní víme?