Víte, proč je ostropestřec mariánský vhodný při kocovině? Chrání játra před toxickými škodlivinami, jako je alkohol. Kromě pomoci při nepříjemných alkoholových stavech se ostropestřec používá dlouhodobě k léčbě jaterních potíží. Tradice používání ostropestřce sahá do 16. století, kdy tehdejší léčitelé objevili jeho účinky na potíže související s játry. Dnes víme, že za léčivé účinky ostropestřce může takzvaný sylimarin, který je obsažen v semenech této byliny.
V naší poradně s názvem OSTROPESTŘEC A JEHO ESTROGENNÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.
Dobrý den,
ve vašem článku píšete , cituji ,, Vzhledem k tomu, že má ostropestřec i estrogenní účinky, měly by se některé ženy vyvarovat jeho konzumaci, zejména pak ty, které mají myomy či jsou léčeny na endometriózu, rakovinu prsu, dělohy a vaječníků."
Naopak v jiných článcích se píše opak .
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ostropestřec prokazatelně zlepšuje situaci týkající se karcinomu jater. Ovšem ostropestřec rovněž stimuluje estrogenový receptor, čímž může zhoršit situaci nádorů závislých na vyšších dávkách estrogenu. Ostropestřec mariánský je přírodní léčivo, které má i své nežádoucí účinky a toto je jeden z nich. Jako zdroj těchto informací lze uvést odkaz na tento odborný magazín https://www.sciencedirect.c…
Ve svém příspěvku OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat dva dny používám ostropestřec mariánský drcené plody. Na žádné nemoci netrpím. Ale teď jak ho používám tak se cítím docela malátná je možné že je to k tomu??? Děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana Veltruská.
Dobrý den,chci se zeptat,zda ostropestřec způsobuje zácpu.Manžel ho užívá asi 3 dny a ještě nebyl na velké.Je to možné?
Děkuji Veltruská
Žvýkání je otravné, zdlouhavé a stejně nelze drť rozžvýkat dostatečně. Vhodnější je ostropestřec mariánský pomlít, a to tak, aby se neztratily cenné látky. Doporučuje se lžičku semen pomlít na tříštivém mlýnku na kávu a hned jíst.
Ve svém příspěvku OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat dva dny používám ostropestřec mariánský drcené plody. Na žádné nemoci netrpím. Ale teď jak ho používám tak se cítím docela malátná je možné že je to k tomu??? Děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lucasice.
Tak s tímto zkušenost nemám, beru ostropestřec od Naturevia ale doufám, že mě tohle nikdy nepotká :)
Ostropestřec je možné zakoupit v podobě tinktury, která se užívá 3x denně 1–2 ml (15 –30 kapek) po dobu 4 týdnů. Cena je závislá na výrobci, místě nákupu a velikosti balení.
Pokud máte ostropestřec v tabletách, užívá se 1–2x denně 1 tobolka. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Dodržujte cyklus podání 4 týdny. Cena je závislá na výrobci, místě nákupu a velikosti balení.
V naší poradně s názvem OSTROPESTŘEC A JEHO NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeňka Říhová.
Dobrý den užívám ostropestřec 14 dní jen kávovou lžičku večer před spaním druhý den mám takové navaly, jsem slitá každo chvíli, je to možné že je to z ostropestře. Předem děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Přestaňte užívat ostropestřec a uvidíte, jestli návaly zmizí.
Pokud máte vysoký krevní tlak, neměli byste ostropestřec užívat. Rovněž se po užití přípravku obsahujícího výtažek z rostliny doporučuje nepít nebo nekonzumovat do 1 až 2 hodin alkohol, mléko a dráždivá jídla. Sylimarin zpomaluje metabolismus vápníku v těle, takže pokud s tím máte problém, poraďte se před užíváním ostropestřce se svým lékařem. Také se nedoporučuje v těhotenství. Ostropestřec mariánský má jinak téměř nulové vedlejší účinky, a pokud dodržíte správné dávkování, je vyloučeno, aby se stalo něco negativního.
Ve svém příspěvku OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat dva dny používám ostropestřec mariánský drcené plody. Na žádné nemoci netrpím. Ale teď jak ho používám tak se cítím docela malátná je možné že je to k tomu??? Děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Anna.
Užívám prášky na tlak, cholesterol a snížení kyseliny močové. Dostala jsem nápad, že se pročistím a začala jsem užívat ostropestřec. Ale bohužel mám nyní problémy se stolicí. Chodila jsem pravidelně každé ráno, ale teď jsem během týdne byla jen dvakrát a to ještě sporadicky. Mám radši ostropestřec vyřadit nebo se vše upraví po delší době? Děkuji za odpověď.
Užívání bylin je osvědčený přístup k posílení těla a léčbě nemocí. Byliny však mohou vyvolat vedlejší účinky a mohou interagovat s jinými bylinami, doplňky nebo léky. Z těchto důvodů byste měli brát bylinky opatrně, pod dohledem praktického lékaře.
Ostropestřec mariánský je obecně považován za bezpečný. Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a mohou zahrnovat:
Žaludeční nevolnost;
Průjem;
Nevolnost a zvracení;
Ostropestřec mariánský by neměly užívat těhotné a kojící ženy.
Lidé s rakovinou související s hormony, včetně rakoviny prsu, dělohy a prostaty, by ostropestřec také neměli užívat.
NEUŽÍVEJTE ostropestřec, pokud jste alergičtí na ambrózii, chryzantémy, měsíčky, heřmánek, řebříček nebo sedmikrásky.
Občas je pozorován mírně laxativní účinek, případně kožní vyrážka. Po vysazení léku tyto projevy vymizí.
Hlavní aktivní složkou ostropestřce mariánského je silymarin. Silymarin má silné protizánětlivé, antiseptické a antioxidační účinky. V několika klinických studiích vědci testovali použití ostropestřce mariánského při léčbě hepatitidy C a hepatitidy B. Autoři výzkumu sice nenašli žádný důkaz o tom, že by ostropestřec pomohl odstranit jakýkoliv typ hepatitidy z těla, ale prokázalo se, že ostropestřec pomáhá omezit zánět spojený s hepatitidou C a chrání před poškozením jaterní buňky. V lidovém léčitelství se ostropestřec mariánský používá k léčbě cukrovky, onemocnění sleziny, jater a prostaty; k léčbě alergií; při premenstruačního syndromu; ke zvýšení tvorby mateřského mléka a pomáhá též při kocovině. Ostropestřec lze kombinovat s jinými druhy léčivých bylin.
Ostropestřec mariánský se užívá v podobě jednodruhového čaje či jako součást bylinkových čajů nebo jako součást potravinových doplňků. Listy a květy ostropestřce se mohou jíst samotné nebo je lze přidat do salátů či jimi nahradit například špenát. Semena ostropestřce se po upražení mohou použít jako náhražka kávy. Ostropestřec mariánský je také známý pod těmito názvy: volčec, bodlák pestrý, bodlák Panny Marie nebo mléko Panny Marie (podle bílého mléka, které z ostropestřce vytéká, pokud je poškozen; jeho listy mají také typickou bílou kresbu, takže vypadají jako potřísněné mlékem).
V naší poradně s názvem OSTROPESTŘEC A JEHO NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdena Janotová.
Dobrý den,chci se zeptat,užila jsem drcený ostropestřec jen čtvrt čajové lžičky v poledne 1/2 h před jídlem a zapila vlažnou vodou.Druhý den ráno při vstávání točení hlavy,závratě.Změřen tlak a byl 166/82/82.Z léků užívám Pradaxu 110mg,Betaloc ZOC 1/2 z 25 mg a Mg.Mám Leidenskou mutaci.Na zvýšený cholesterol nesnáším statiny.To se mi stalo už i dříve,kdy jsem užila ostropestřec v tobolce.Netušíte co mi to způsobuje?Děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Užívejte jen léky předepsané lékařem a nepřidávejte k tomu nic víc, ani bylinky. Pokud se necítíte dobře a nebo máte pocit, že je třeba léčit jinak, tak se vždy o tom poraďte s lékařem. Lékař má mnohem více možností, jak změnit nebo doplnit léčbu. Ostropestřec se používá v souvislosti s játry. Cítíte-li, že vaše játra nefungují správně, řekněte to lékaři, nechte si udělat ultrazvukové vyšetření, aby lékař přesně viděl, co je třeba léčit. Ale sama si nic neordinujte.
Lagosa obsahuje přírodní látku Salymarin, což není nic jiného, než výtažek z rostliny ostropestřec mariánský.
Ostropestřec mariánský má nepříznivé účinky pro některé léky. Vzhledem k tomu, že ostropestřec mariánský působí na játra, což je cesta metabolismu většiny léků, bylo by moudré promluvit si se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky, než začnete ostropestřec užívat. Zejména, pokud jste léčeni některým z následujících léků, neměli byste užívat ostropestřec bez předchozí konzultace se svým lékařem.
Antipsychotika. Zahrnuje butyrofenony (jako je haloperidol) a fenothiaziny (jako je chlorpromazin, flufenazin a promethazin).
Fenytoin (EPILAN D GEROT). Lék používaný při epileptických záchvatech.
Halotan. Plyn používaný pro udržení celkové anestezie - narkózy.
Antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční terapie.
Ostropestřec mariánský může interferovat s následujícími léky, protože ostropestřec i tyto léky jsou rozkládány stejnými jaterními enzymy:
Léky na alergii. Jako je fexofenadin (EWOFEX, FEXIGRA).
Léky na vysoký cholesterol. Včetně statinů, jako je lovastatin.
Léky proti úzkosti. Včetně alprazolamu (ALPROX, FRONTIN), diazepamu a lorazepamu (TEMELOR).
Protidestičkové a antikoagulační léky (léky na ředění krve). Včetně klopidogrelu (TROMBEX, ZYLLT) a Warfarinu.
Některé léky na rakovinu. Včetně léku na rakovinu prsu raloxifen (EVISTA, OPTRUMA).
Léky rozkládající se v játrech. Protože ostropestřec působí na játra, může mít vliv na léky rozkládající se v játrech, kterých je mnoho, proto si vždy před použitím ostropestřce mariánského promluvte se svým lékařem.
V naší poradně s názvem OSTROPESTŘEC A JEHO NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Svarcova Zuzana.
Dobry den muze vyvolat uzivani tohoto caje poruchy spanku? Zacala jsem po par dnech jeho uzivani trpet nespavosti.Dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Konkrétně s tím, že by ostropestřec způsoboval nespavost, se doposud nikdo vážně nezabýval. To ale neznamená, že to ve vašem případě tak nemůže být. Jediný způsob jak to ověřit, je na týden úplně vysadit jeho užívání a zhodnotit změny. Rovněž by mohlo pomoci užívat ostropestřec jen ráno a třeba i dopoledne, ale po obědě a po zbytek dne již ne. Jinak ostropestřec je léčivý a má prokázány léčivé účinky na cukrovku a na některá onemocnění jater. Zároveň má i nežádoucí účinky a to především na léčbu léky, které se matabolizují pomocí cytochromu P450 2C9 (CYP2C9). Mezi tyto léky patří například Diazepam a Warfarin.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) podporuje detoxikaci těla. Tento proces brání vyčerpání glutathionu, přírodního antioxidantu nacházejícího se v játrech. Koncentrace uvedeného antioxidantu se snižuje, když jste vystaveni chemikáliím, včetně anestetik. Když hladina glutathionu klesá, jaterní buňky jsou náchylnější k poškození. Ostropestřec mariánský nejen zabraňuje vyčerpání glutathionu, ale v laboratorních studiích se také ukázalo, že zvyšuje hladinu tohoto silného antioxidantu až o 35 %. Typická dávka pro ostropestřec mariánský je 70 mg třikrát denně. Začněte s užíváním alespoň jeden týden před operací a pokračujte po dobu nejméně dvou týdnů po zákroku.
Upozornění: Vyhněte se ostropestřci mariánskému, pokud jste alergičtí na rostliny z čeledi Ambrosiaceae (ambrozie) nebo máte v anamnéze rakovinu související s hormony, jako je karcinom prsa, dělohy nebo prostaty, jelikož bylina může ovlivnit hladiny hormonů v našem těle.
Ve svém příspěvku OSTROPESTŘEC VEDLEJŠÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.
Zdravím, trpím úzkostmi a depresemi,beru antidepresiva fronton a seropram.Ještě prášky na cholesterol.Chtela bych brát na pročištění ostropestřec mariánský.Chtela bych vědět jestli to je vhodné.dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Maren.
Dobrý den, mám ty samé problémy jako vy.uzkosti deprese,cholesterol.Take beru frontin a seropram nikde jsem se nedocetla jestli mužů užívat ostropestřes. Zdravím
Ostropestřec mariánský se předepisuje především při bakteriálních onemocněních jater, žloutence, mononukleóze a cirhóze. Pro maximální účinek aktivních látek se doporučuje konzumace odvaru ze semínek této byliny. Při jeho užívání se také můžete těšit na očistu střev, jejichž aktivitu odvar mírně stimuluje, takže podporuje i hubnutí.
Před každým hubnutím byste měli provést detoxikaci organismu a s ní vám může pomoci právě ostropestřec mariánský. Jedná se o silný antioxidant obsahující komplex bioflavinoidů, které mají společný název silymarin. Ostropestřec nejenže detoxikuje organismus, ale jeho konzistence pomáhá čistit stěny střev (výstupky zvané klky) od nánosů, jež jsou tvořeny zbytky potravy, která jimi prochází.
Tlučený ostropestřec se konzumuje přímo, konkrétně 4x denně 1 čajová lžička (3−4 g) alespoň 45 minut před jídlem. Drť v ústech důkladně rozkousejte (tak se smíchá se slinami, čímž dojde k rychlejšímu strávení a distribuci prospěšných látek) a spolkněte. Následně ostropestřec zapijte dostatečným množstvím vody (cca 150 ml na čajovou lžičku). Na začátku kúry (prvních 10 dní) je velmi vhodné dávku byliny zdvojnásobit, aby se v játrech spustily intenzivní regenerační procesy. S detoxikačním procesem úzce souvisí i úprava životosprávy.
I když neexistuje žádný vědecký důkaz pro stanovení účinku ostropestřce mariánského na krevní tlak, dle informací Národní diabetické organizace lze vyvodit, že vysoká hladina cukru v krvi přispívá k vysokému krevnímu tlaku. Jeden z navrhovaných způsobů použití ostropestřce je snížit hladinu cukru v krvi, což může v konečném důsledku způsobit i pokles krevního tlaku.
MayoClinic.com laboratorním výzkumem u zvířat zjistil, že ostropestřec mariánský je schopen snížit vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Nicméně je zapotřebí dalších výzkumů, aby byla potvrzena jeho skutečná účinnost. Pokud je to pravda, ostropestřec mariánský může pomoci snížit krevní tlak tím, že odstraní nadměrné hladiny cholesterolu v tepnách.
Silymarin je hlavní aktivní složka ostropestřce mariánského, která má protizánětlivé a antioxidační účinky. Ostropestřec mariánský se někdy používá jako přírodní léčba při problémech s játry. Doporučuje se také při cirhóze, žloutence a u chorob žlučníku. V současné době však není k dispozici dostatek vědeckých údajů, zda ostropestřec mariánský opravdu příznivě působí na játra. Některé starší výzkumy sice naznačují, že může pomoci lidem s onemocněním jater způsobeným alkoholem, jiné studie však žádné zlepšení jaterních funkcí v této skupině lidí neprokazují. Některé studie prokázaly příznivý vliv ostropestřce u poškození jater průmyslovými jedy, jako je toluen a xylen. Ostropestřec pravděpodobně umí snižovat hladiny cholesterolu. A lékařské výzkumy naznačují, že by ostropestřec mariánský mohl v kombinaci s tradiční léčbou zlepšit i diabetes. Studie ukázaly pokles hladiny cukru v krvi a zlepšení cholesterolu u lidí s diabetem 2. typu. Vědci také zjistili, že ostropestřec mariánský zlepšuje inzulínové rezistence, což je klíčová charakteristika diabetu mellitus 2. typu. Snížením takzvaného „špatného“ cholesterolu LDL může údajně ostropestřec mariánský pomoci snížit riziko vzniku srdečních chorob. Avšak studie byly provedeny pouze u lidí s cukrovkou a je zřejmé, že lidé s diabetem mají často vysoký cholesterol. Není tedy jasné, zda ostropestřec mariánský může mít stejné účinky u lidí s vysokým cholesterolem bez přítomnosti diabetu 2. typu.
Poraďte se vždy se svým lékařem, než začnete potravinové doplňky tohoto typu užívat, jelikož by mohly zasahovat do vaší současné léčby farmaky.
Ostropestřec mariánský podporuje růst nových jaterních buněk. Hlavní léčivou složkou této byliny jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin, kterým se říká silymarin. Tyto látky chrání játra tím, že zabraňují vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Navíc podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posilují imunitní systém. Ostropestřce se užívá při poškození jater při žloutence, cirhóze či otravách alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami.
V prodejnách zdravé výživy nebo přes internet můžete koupit také tinkturu z ostropestřce mariánského. Tinktury jsou považovány za účinnější, protože je zde účinná látka v koncentrovanější podobě. Složení se samozřejmě u jednotlivých výrobců liší, ale vždy je obsažen standardizovaný extrakt ostropestřce, voda, jemný líh, tyto složky bývají doplněny o další látky, například o vitamin C. Doporučené dávkování je 3x denně 1–2 ml, to je 15–30 kapek, a to po dobu 4 týdnů. Poté 1 týden vysadit, a přetrvávají-li problémy, zahájit další čtyřtýdenní kúru. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě. Jde o doplněk stravy nevhodný pro děti do tří let, těhotné a kojící matky.
Bylinné kapky obsahují výluh z ostropestřce mariánského a čistý konzumní líh. Pomáhají zvyšovat tvorbu a vylučování žluči, jsou vhodné při prevenci a léčení žlučových kamenů, zlepšují trávení tuků. Obvykle se užívá 10 kapek 3x denně, nebo 2x20 kapek denně. Před použitím bylinné kapky protřepejte. Kapejte do studených nebo teplých nápojů, nejlépe před jídlem (na lačno).
Nepřekračujte doporučené dávkování. Vzhledem k obsahu alkoholu nejsou kapky vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Skladujte při pokojové teplotě mimo dosah a dohled dětí. Bylinné kapky jsou doplňkem stravy, nikoliv lékem. Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, ale neužívejte při přecitlivělosti na složky přípravku. Možné potíže konzultujte se svým lékařem.
Ostropestřec prokazatelně zlepšuje situaci týkající se karcinomu jater. Ovšem ostropestřec rovněž stimuluje estrogenový receptor, čímž může zhoršit situaci nádorů závislých na vyšších dávkách estrogenu. Ostropestřec mariánský je přírodní léčivo, které má i své nežádoucí účinky a toto je jeden z nich. Jako zdroj těchto informací lze uvést odkaz na tento odborný magazín https://www.sciencedirect.c…
Dobrý den užívám ostropestřec 14 dní jen kávovou lžičku večer před spaním druhý den mám takové navaly, jsem slitá každo chvíli, je to možné že je to z ostropestře. Předem děkuji za odpověď
Užívám prášky na tlak, cholesterol a snížení kyseliny močové. Dostala jsem nápad, že se pročistím a začala jsem užívat ostropestřec. Ale bohužel mám nyní problémy se stolicí. Chodila jsem pravidelně každé ráno, ale teď jsem během týdne byla jen dvakrát a to ještě sporadicky. Mám radši ostropestřec vyřadit nebo se vše upraví po delší době? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat dva dny používám ostropestřec mariánský drcené plody. Na žádné nemoci netrpím. Ale teď jak ho používám tak se cítím docela malátná je možné že je to k tomu??? Děkuji za odpověď
Dobrý den,chci se zeptat,užila jsem drcený ostropestřec jen čtvrt čajové lžičky v poledne 1/2 h před jídlem a zapila vlažnou vodou.Druhý den ráno při vstávání točení hlavy,závratě.Změřen tlak a byl 166/82/82.Z léků užívám Pradaxu 110mg,Betaloc ZOC 1/2 z 25 mg a Mg.Mám Leidenskou mutaci.Na zvýšený cholesterol nesnáším statiny.To se mi stalo už i dříve,kdy jsem užila ostropestřec v tobolce.Netušíte co mi to způsobuje?Děkuji za odpověď
Konkrétně s tím, že by ostropestřec způsoboval nespavost, se doposud nikdo vážně nezabýval. To ale neznamená, že to ve vašem případě tak nemůže být. Jediný způsob jak to ověřit, je na týden úplně vysadit jeho užívání a zhodnotit změny. Rovněž by mohlo pomoci užívat ostropestřec jen ráno a třeba i dopoledne, ale po obědě a po zbytek dne již ne. Jinak ostropestřec je léčivý a má prokázány léčivé účinky na cukrovku a na některá onemocnění jater. Zároveň má i nežádoucí účinky a to především na léčbu léky, které se matabolizují pomocí cytochromu P450 2C9 (CYP2C9). Mezi tyto léky patří například Diazepam a Warfarin.
Zdravím, trpím úzkostmi a depresemi,beru antidepresiva fronton a seropram.Ještě prášky na cholesterol.Chtela bych brát na pročištění ostropestřec mariánský.Chtela bych vědět jestli to je vhodné.dekuji
Dobrý den, na jedné stránce jsem našla zcela rozdílné názory , že ostropestřec je nevhodný, vhodný při rakovině prsu. PROSÍM O KVALIFIKOVANÉ VYJÁDŘENÍ.
Dobrý den, začala jsem užívat drcený ostropestřec .Mám nález na žlučníku, kamínek 16mm. Můžu užívat dál nebo raději vysadit. Mám reakci jako někteří další, motání hlavy,unava. Vloni mi po 10 ti letech vysadili Tamoxifen.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
ve vašem článku píšete , cituji ,, Vzhledem k tomu, že má ostropestřec i estrogenní účinky, měly by se některé ženy vyvarovat jeho konzumaci, zejména pak ty, které mají myomy či jsou léčeny na endometriózu, rakovinu prsu, dělohy a vaječníků."
Naopak v jiných článcích se píše opak .
Dobrý den, 6 dní užívám ostropestřec mletý,2x denně lžičku. První den jsem po něm zvracela a měla průjem.Ted je mi pořád jakoby těžko na žaludku a občas mi kroutí ve střevech.Pominou ty potíže?Můžu brát dále nebo mám přestat?Chtěla jsem dobrat kůru na 3 měsíce, ale nevím,zda to vydržím, jestli mi bude pořád tak šoufl.Co dělám při užívání špatně?
Dobrý den, v pátek jsem začala užívat ostropestřec mariánský a v sobotu jsem se mi po celém obličeji udělaly červené pupínky, nejvíc na čele a okolí pusy. Užívám ještě antibiotika tak nevím jestli to není redakce i k nim. Ostropestřec jsem vysadila a zkusím ho začít užívat až po dobrání antibiotik. Budu doufat, že pupínky zmizí co nejdříve.