Ultrafialové světlo je další možností léčby lupénky hlavy. Ale je zde nevýhoda, že vlasy zablokují světlo a bývá pak těžko dosaženo rovnoměrného osvícení pokožky. Ruční zařízení, neboli UV hřeben může přímo poskytnout vyšší dávku tohoto světla.
Ve svém příspěvku LUPÉNKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarka Wohlgemuthová.
CHtěla bych něco poradit těm lidem u kterých je průběh lupénky slabší,např.mají na dolních končetínách lýtka)malé skvrnky,kolečka lupénky.Objevila jsem v drogerii Konopné mléko 550ml.Je tam výtažek konopí,který velmi pomahá na léčbu lupénky.Je to tzv.konopný olej a má velké účinky i na atopické ekzémy.Je to na promazování pokožky i na celém těle.Já jsem momentálně jakoby zeléčená.Je období,kdy lupénka ke mě přijde(řeším to mořem)a zase odejde(tak se to nazývá i z lékařského posudku.Ta bylinná kosmetika je HERBAVERA.Vyzkoušejte a napište mě,jak Vám to pomohlo.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie.
Pokud budou odstraněny šupiny z lupénky na hlavě, tak může dojít k infekci. Dokonce mohou být nakaženy i lymfatické uzliny, které budou šířit infekci. Lékař vám může předepsat antimikrobiální léčbu na tento problém.
U těchto přírodních substancí jsou vědeckými studiemi potvrzeny příznivé účinky na lupénku. Informace jsou převzaty z odborného článku webu ČeskáOrdinace.cz, kde také naleznete kompletní informaci o způsobu léčby lupénky přírodními substancemi.
V naší poradně s názvem KOŽNÍ KLINIKA KARLOVO NÁMĚSTÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Norajr Oganesjan.
Dobry den ,chci se zeptat ,estli lečba lupénky s lejzerem u vas (Kožní Karlovo náměstí) dela?videl jsem v správách a přeslechl jsem nazev te nemocnicy a omluvam se za mou češtinu pozdrvem N.O.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lupénka se léčí excimerovým lejzrem na Poliklinice Roškotova 1225/1 142 00 Praha 4. Zde sídlí Derma Medical Clinic s.r.o., jenž léčbu provádí. Léčba lupénky laserem je hrazena z veřejného zdravotního pojištění od pojišťoven VZP, OZP a VoZP. Po ošetření lejzrem očekávejte spáleniny kůže a sterilně je kryjte. Po sloupnutí strupu by nová pokožka již měla být bez lupénky. Zde je email, na který můžete napsat a objednat se na vstupní vyšetření.
Lékař pravděpodobně začne s mírnou léčbou, jako jsou místní krémy aplikované na kůži, a poté v případě potřeby přejde na silnější léčbu.
Pro léčbu lupénky je k dispozici široká škála způsobů, ale určit nejúčinnější může být obtížné. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte pocit, že léčba nefunguje nebo máte nepříjemné vedlejší účinky.
Osvědčené způsoby léčby lupénky:
lokální – krémy a masti aplikované na kůži;
fototerapie – vaše pokožka je vystavena určitým typům ultrafialového světla;
systémové – perorální a injekční léky, které působí v celém těle;
Někdy může být lupénka hlavy lepší i bez léčby. Pokud tomu tak není, může vám tato příručka pomoci s nalezením správné léčby. Léčba lupénky hlavy může trvat několik měsíců nebo déle, aby se lupénka hlavy dostala pod kontrolu. Ale jakmile tak bude učiněno, můžete být schopni udržet lupénku hlavy pod kontrolou pomocí šamponů nebo hydratačních prostředků.
Někdy se skutečně setkáváme také s přáním pacientů aplikovat na léčbu lupénky antibiotika. Antibiotika se soustředí na hubení bakterií v lidském organismu, ale lupénka je projevem genetického onemocnění buněk kůže. Při lupénce špatná genetická informace přikazuje kožním buňkám nadměrné množení, čímž vzniká charakteristické olupování kůže. Kůže se díky přehnanému růstu nevejde na své místo a doslova překypuje a jako nepotřebná se pak odlupuje.
Antibiotika nejsou určena na léčbu lupénky, protože nedokáží napravit genetickou poruchu v kožních buňkách. Je ale možné je použít jako podpůrnou léčbu při lupénce, když by se do prasklinek v kůži dostala infekce a stav lupénky by se tím sekundárně zhoršil.
Ve svém příspěvku LÉČBA LUPENKY DISKUSE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marta.
pro Adéla: a zkoušela jsi už mastičky z tuku pštrosa? Zkus tuhle http://www.topleky.cz/zbozi…(psoriaza) já jsem si jí koupila a mnohem víc se mi to zlepšilo, takže to stojí za to ;) tak třeba pro inspiraci nebo na zkoušku ti pomůže ;)
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Adélka.
pro marta: děkuji moc, koukala jsem na to a asi to vyzkoušíme... za zkoušku nic nedáme žejo ;) tak snad to bude v pohodě... děkuji za tip
Příčina vzniku lupénky není dodnes známá. Existují však různé faktory, které toto onemocnění mohou vyvolat. Samotná lupénka je dědičně zatíženou chorobou. Jsou-li lupénkou postiženi oba rodiče, existuje až 80% pravděpodobnost, že stejnou nemocí budou trpět i jejich potomci. Pakliže se postižení týká jen jednoho z rodičů, procento dispozice činí zhruba 25 %. Podle statistik nemocných lupénkou přibývá v civilizovaných zemích, kde je postiženo přibližně 3 % populace. Tato choroba se naopak vůbec nevyskytuje u Eskymáků ani Indiánů.
Prof. MUDr. František Novotný, DrSc., z Pražského dermatologického centra, uvádí, že lupénka může probíhat skrytě, latentně až do doby, než se dostaví spouštěcí provokace. Vrchol začátku projevů se objevuje v pubertě, klidnější průběh pak v klimakteriu. Během života však dochází k výrazným hormonálním změnám, které mohou stav kůže příznivě ovlivnit, a nemoc ustupuje např. během těhotenství. Po porodu se však problém obvykle rychle vrací.
„V létě se lupénka zlepšuje, a to díky slunci, dobré náladě při relaxaci, změně stravy. Na podzim se objevuje častější nachlazení a zvyšuje se pracovní zátěž. UV záření i umělé pod lékařským dohledem působí příznivě s výjimkou asi 8 % nemocných, kteří jsou na slunění přecitlivělí,“ dodává na závěr pan doktor Novotný.
Zpracováno ve spolupráci s Prof. MUDr. Františkem Novotným, Dr.Sc., Pražské dermatologické centrum
Léčebné principy lupénky ve vlasech jsou stejné jako pro obecnou lupénku, to znamená, že se bude zpomalovat rychlý obrat postižené kůže pomocí dehtu nebo lokálních kortikosteroidů, nebo pomocí jednoduššího léčení následků rozpuštěním či odstraněním šupin. Většinou se šupiny rozpouštějí nebo odstraňují pomocí kyseliny salicylové nebo šamponu. Většina léků jsou tekutiny, které obsahují různě účinné složky.
Pokud máte mírnou lupénku hlavy, tak vám lékař může doporučit tyto procedury:
Výrobky z černouhelného dehtu
Výrobky z černouhelného dehtu jsou volně prodejné, zejména se jedná o šampony, krémy, gely, masti a mýdla. Účinnost těchto procedur se liší, ale mohou pomoci v růstu kůže a snížení zánětu, svědění a velikosti lupénky. Chcete-li používat černouhelný dehtový šampon, tak ho nejprve musíte vmasírovat do pokožky hlavy a nechat ho působit po dobu 5 minut před důkladným opláchnutím. Také můžete použít další výrobky, které obsahují dehet a účinkují přes noc. Barvení a specifická dehtová vůně jsou hlavní nevýhodou. Nemedikovaný kondicionér po šamponování může způsobit reakci dehtového šamponu.
Kyselina salicylová
Tento chemický peelingový prostředek je k dispozici ve volně prodejných přípravcích, které nejsou na předpis. Jedná se o šampony a mýdla. Používají se ke změkčení šupinatění, díky čemuž je pak snazší odstranění lupů.
Léčivé šampony
Tyto šampony jsou k dispozici jak s obsahem černouhelného dehtu, tak i jiných dehtů. Dehtové šampony se mohou používat denně na léze na hlavě.
Steroidy
Steroidy mohou být aplikovány do izolovaných lézí na hlavě, pokud se jedná jen o několik lézí.
Lékař vám může předepsat lokální steroidy k léčbě středně těžké až těžké lupénky hlavy. Steroidy se pohybují od mírných až k silným. Některá lokální léčba je aplikována přímo na kůži, zejména pomocí šamponování a proplachování.
Druhy lokálních léků
Psoriatec je krém, který se aplikuje jednou denně po dobu 10 až 30 minut a je k dispozici na zahraničních internetových obchodech.
Infadolan, což je volně prodejná krémová forma vitaminu D. Používá se na noc a po aplikaci by měla být pokryta hlava koupací čepicí. Tento krém by neměl přijít do kontaktu s očima.
Taclonex je kombinace typu vitaminu D a silných steroidů. Tento produkt se aplikuje jednou denně. Může být používán po dobu dvou týdnů, nebo dokud není pokožka vyčištěna. Ale neměl by se používat déle než 8 týdnů. Měli byste se vyhnout kontaktu s očima. Lék Taclonex je dostupný jen v zahraničních internetových obchodech. V ČR se dá lék Taclonex nahradit společným užíváním masti Infadolan a kortikoidní masti Beloderm, která je na lékařský předpis.
Tazorac obsahuje mimo léčivé látky Tazaroten také vitamin A je v krémové nebo gelové podobě. Tazorac zabraňuje vysychání pokožky a je k dispozici v zahraničních internetových obchodech.
Nepoužívejte silné steroidy po více než dvou týdenních cyklech. Pozorně si pročtěte příbalový leták.
Mezi nejběžnější procedury pro mírnou lupénku hlavy patří moderní léky, které se používají přímo na pokožku hlavy. Nicméně pokud trpíte těžkou lupenkou nebo máte lupénku jinde na těle, tak je nutné, abyste systémové léky brali perorálně nebo pomocí injekcí. Jestli lupénka hlavy špatně reaguje na léky po opakovaném použití, může lékař jinak kombinovat léčbu nebo může změnit typ léčby.
Jedním z prvních kroků v léčbě lupénky hlavy je její změkčení a odstranění šupin. To usnadní lékům lépe proniknout a odstranit chorobu.
Změkčení pokožky
Pomocí kyseliny salicylové v gelu, která je určena na změkčení šupin lupénky, díky změkčení se snáze odstraňují tyto šupiny. Mezi další změkčovadla patří močovina, kyselina mléčná a fenol.
Kartáčem nebo jemným hřebenem mohou být tyto šupiny uvolněny a vyčesány.
Pomocí šamponu nebo mýdla s obsahem kyseliny salicylové mohou být odstraněny šupiny z pokožky hlavy.
Použití dalších změkčovadel, jako je vazelína, krém, olej, pleťová voda nebo mastě, mohou také pomoci s odstraněním šupin z pokožky hlavy.
Rady pro změkčení pokožky
Dejte si vazelínu na malé bavlněné kuličky a vložte si je do uší, aby se do nich nedostal lék na změkčení.
Užívejte léky na změkčení pokožky střídmě, protože mohou způsobit podráždění pokožky a mohou oslabit vlasové kutikuly, což způsobuje dočasnou ztrátu vlasů.
Po aplikaci změkčovadel si pokapávejte postiženou oblast pokožky hlavy olejem nebo hydratační pleťovou mastí.
Vetřete krém nebo mast přímo na pokožku hlavy.
Pokožku hlavy si zakryjte koupací čepicí, aby byla posílena účinnost léků, ale pouze tehdy, pokud vám to sdělil lékař.
Jak proti svědění lupénky
Po umytí hlavy šamponem použijte kondicionér.
Omezte používání nástrojů pro styling, které vyvolávají teplo jako je fén.
Na svědící skvrny používejte mokré ručníky, studené zábaly nebo studenou vodu.
Používejte dehtové šampony, šampony s mentolem, střídmě kortikoidy nebo perorální antihistaminika.
CHtěla bych něco poradit těm lidem u kterých je průběh lupénky slabší,např.mají na dolních končetínách lýtka)malé skvrnky,kolečka lupénky.Objevila jsem v drogerii Konopné mléko 550ml.Je tam výtažek konopí,který velmi pomahá na léčbu lupénky.Je to tzv.konopný olej a má velké účinky i na atopické ekzémy.Je to na promazování pokožky i na celém těle.Já jsem momentálně jakoby zeléčená.Je období,kdy lupénka ke mě přijde(řeším to mořem)a zase odejde(tak se to nazývá i z lékařského posudku.Ta bylinná kosmetika je HERBAVERA.Vyzkoušejte a napište mě,jak Vám to pomohlo.
Lupénka se léčí excimerovým lejzrem na Poliklinice Roškotova 1225/1 142 00 Praha 4. Zde sídlí Derma Medical Clinic s.r.o., jenž léčbu provádí. Léčba lupénky laserem je hrazena z veřejného zdravotního pojištění od pojišťoven VZP, OZP a VoZP. Po ošetření lejzrem očekávejte spáleniny kůže a sterilně je kryjte. Po sloupnutí strupu by nová pokožka již měla být bez lupénky. Zde je email, na který můžete napsat a objednat se na vstupní vyšetření.
pro Adéla: a zkoušela jsi už mastičky z tuku pštrosa? Zkus tuhle http://www.topleky.cz/zbozi…(psoriaza) já jsem si jí koupila a mnohem víc se mi to zlepšilo, takže to stojí za to ;) tak třeba pro inspiraci nebo na zkoušku ti pomůže ;)
ráda se ozvu a taky to dělám... no zatím používáme a na výsledky bych ještě chvilku počkala, ale zatím se to jeví velmi dobře :) takže už teď bych ti ráda poděkovala za tip :)
nemusíš mi děkovat ;) to já ráda... spíš mě zajímá jeslti to k něčemu bylo nebo ne ;) ale to se uvídí časem... a zatím teda pocity jsou z toho dobrý? i pro kůžu je to zatím v pohodě žejo?