Na zánět sedacího nervu je velmi vhodná kopřiva. Čerstvou kopřivou přejíždějte po noze od kotníku po vnější straně nahoru až ke kyčli a zpět 2x, pak po zadní straně nohy až k patě 2x, nakonec přejeďte po hýždích a bedrech. Dále se doporučuje jarní kúra z kopřivy, což znamená vypít až 2 litry kopřivového čaje denně. Ten si připravíte tak, že 2 lžičky sušených listů kopřivy necháte louhovat ve ¼ l vroucí vody po dobu 5 až 10 minut. Tento čaj můžete dochutit limetkou a medem.
V naší poradně s názvem PLAVUŇ NEBEZPEČÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Fr. Bocek.
Před dvaceti léty jsem si koupil brožuru p. Marie v. Treben. Asi za 5 let mi doktoři řekli, že mám vysoký cholesterol. Ptám se: Proč?Jíte tlusté, špatně žijete! Musíte držet dietu. V brožuře jsem našel, že to je špatná práce jater. Jsem silný pivař. Pět týdnů jsem pil rovnou čajavou lžičku plavůvně s kopřivou,2 x denně. Neměl jsem jíst vejce, zvěřinu(i králíka), mastné, pečené, prostě dieta. Jedl jsem cellkem normálně, i pečené maso, nepřejídám se, pivo jsem nevipil zacelou dobu. Pak mně doktor pochválil, jak jsem si jeho rady vzal k srdci. Asi za dva roky kluci od známých dostali hepatitidu(nebo něco takového). Nabídl jsem jim mou radu, ale plavůn jen půl. lžičky. Oba se z toho dostali. Jeden je dokonce jeden je ing. na spec. lékařskké stroje a přístroje. Až teď, po delší době jsem zabruslil na tyto stránky a všude se píše o nebezpečí otravy nervového systému, nebo jeho poškození. V čem přesně spočívá toto nebezpečí, jak se projevuje, jeho důsledky? Má zpověď je dlouhá, ale na odpověˇbudu netrpělivě čekat, protože si chci játra zase pročistit. Děkuji předem! Fr. Bocek
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Plavuň vidlička ve svých stoncích obsahuje látky, které mohou u vnímavých lidí paralizovat nervovou soustavu. Proto je potřeba dbát pokynů výrobce sušiny a užívat jen v doporučených dávkách. K projevům intoxikace dochází až při pozření opravdu velkého množství plavuně. Když budete plavuň vidličku používat s rozumem, tak se paralizace vubec neprojeví.
Proč žahnutíkopřivou pálí? Je to proto, že listy a stonky kopřivy mají jemné chloupky, které při kontaktu uvolňují dráždivé chemické látky, které obsahují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Právě tato kombinace způsobuje krátkodobé popálení kůže.
Čaj z kopřivy dodá vašemu tělu svěžest a energii. Pokud máte možnost sběru čerstvé byliny, je dobré si ji nasušit do zásoby. Každý šálek čaje z kopřivy obsahuje vitamíny A, B a K, riboflavin, niacin, kyselinu listovou, sacharidy (71,33 %), tuky (2,36 %), proteiny (25,8 %), nadto je bohatý na minerály, jako je vápník, železo, draslík, fosfor, mangan, zinek, měď a hořčík.
Využití:
Prevence ledvinových kamenů a podpůrný prostředek při léčbě infekce močových cest
Čaj z kopřivy je přírodní diuretikem, které umožňuje správné proudění tekutiny v ledvinách a močovém měchýři, čímž se zabrání vzniku ledvinových kamenů. Kopřivový čaj může odplavit toxiny z močových cest a také podporovat léky používané k léčbě infekce močových cest.
Působí jako přírodní lék, který zmírňuje bolesti při zánětu kloubů a svalů
Kopřiva se používá od nepaměti k léčbě artritidy. Zevní aplikace extraktů z listů kopřiv může vést k úlevě od bolesti kloubů. Pokud zevní aplikaci zkombinujete navíc s pravidelnou konzumací čaje z kopřivy, může vám být snížena dávka nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).
Léčba ekzému a dalších kožních onemocnění
Pití kopřivového čaje pomáhá odplavit toxiny z těla, což pomáhá při léčbě ekzému.
Přírodní lék na alergie
Kopřivový čaj napomáhá léčbě alergií. Kopřiva přispívá ke snížení množství histaminu v těle a tak brání reakci na alergen. Lékaři předepisují lyofilizovanou kopřivu u senné rýmy.
Léčba benigní hyperplazie prostaty (BPH)
Kořen z kopřivy se používá v Evropě k léčbě BPH. Laboratorní studie ukazují, že kopřiva může fungovat jako finasterid (lék používaný k léčbě BPH), neboť díky její konzumaci dochází ke zpomalení množení buněk prostaty, i když se nesnižuje velikost prostaty. Vědci si nejsou jisti, jakým mechanismem kopřiva zmírňuje příznaky BPH, takže jsou nutné další výzkumy v této oblasti.
Všelék pro ženy
Kopřivový čaj je bohatý na železo a pomáhá tak bojovat proti anémii. Těhotné ženy by měly pít čaj z kopřivy, aby zabránily krvácení a posílily plod. Kopřiva rovněž obsahuje látku, která stimuluje produkci mléka u kojících matek. Mladé ženy mohou pít kopřivový čaj také při nadýmání a křečích, které doprovázejí menstruační cyklus. Kopřiva snižuje i riziko výskytu myomů, reguluje menstruaci a zabraňuje příznakům menopauzy.
Trávení
Pití kopřivového čaje vede k úlevě při poruchách trávení, při nevolnosti, plynatosti, kolitidě a celiakii. Velmi dobře dezinfikuje střevo od parazitů.
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
Kopřiva obsahuje beta-sitosterol, který pomáhá při vstřebávání cholesterolu v těle, čímž zajišťuje zdravé srdce a cévy.
Udržuje správnou buněčnou strukturu
Kopřiva je bohatá na flavonoidy, jako quercetin, které mají antioxidační vlastnosti. Kopřivový čaj tedy pomáhá chránit DNA a buněčné membrány před poškozením volnými radikály.
Prevence cukrovky a problémů s krevním tlakem
Pití kopřivového čaje snižuje krevní cukr a tím upravuje hodnoty glykémie. Díky svým diuretickým vlastnostem pomáhá udržovat krevní tlak.
Snižuje vnitřní krvácení
Pití kopřivového čaje vede ke zmírnění děložního krvácení, krvácení z nosu a krvácení do střev. Můžete jej také použít k léčbě drobných modřin.
Ústní hygiena
Kdo má problémy se zánětem dásní, výskytem zubního plaku, zápachem z úst a vředů v ústech, může si pomoci kopřivovým čajem, který se používá jako ústní voda.
Tento bylinný všelék představuje řešení pro téměř všechny zdravotní potíže. Kopřivy lze použít jak ve formě mastí na zevní použití, tak jako čaj. Ten si připravíte tak, že 2 lžičky sušených listů kopřivy necháte louhovat ve ¼ l vroucí vody po dobu 5 až 10 minut. Tento čaj můžete dochutit limetkou a medem.
Dojem zesvětlení vlasů vytvoříte pomocí octa – ocet vaše vlasy oživí a dodá jim lesk. Na zesvětlení vlasů octem použijte 800 ml vody, 15 ml octa a povařte s heřmánkem nebo kopřivou. Odvarem opláchněte vlasy, které pak budou nejen lesklé, ale připravený odvar jim navíc dodá látky, které podpoří jejich celkovou regeneraci a růst.
Kopřiva dvoudomá je léčivá celá, od oddenku přes stonky a listy až po květy. Už ve starověku si lidé této byliny velmi vážili. A například Albrecht Dürer, který žil v letech 1471–1528, namaloval anděla, který vzlétá k trůnu Nejvyššího s kopřivou v ruce.
Účinky této léčivé rostliny jsou opravdu mnohostranné. Kopřiva má pozitivní vliv na pročištění krve a krvetvorbu. Má též dobrý vliv na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování (zástavu) močení. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná na očistné jarní kúry.
Doporučuje se provádět čtyřtýdenní čajovou kúru, a to jak na jaře z mladých výhonků, tak i na podzim po otavě, kdy se všude znovu objevují mladé kopřivy. Pijte čaj z kopřivy dvoudomé ráno na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a přes den opět jeden až dva šálky po doušcích. I před snídaní pijte čaj po doušcích, zvyšuje se tím jeho účinek. Čaj nemá špatnou chuť a pije se bez cukru. Kopřivy se pouze spaří, aby se zachovaly cenné účinné látky. Preventivně se pije denně jeden šálek čaje po celý rok. Je rovněž vydatným pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních. V tomto případě je vhodná sušená kopřiva. Sušenou kopřivu dostanete v každé lékárně anebo v obchodě s bylinkami nebo si můžete sami kopřivu natrhat a nasušit do zásoby.
Níže uvádíme některé společné příznaky spojené s alergií na brusinky.
Alergie na brusinky způsobuje vyrážku po celém těle – reakce na přecitlivělost. Tato vyrážka bývá zarudlá a svědí, občas je podobná skvrnám, které naskáčou po popálení kopřivou.
Alergie na brusinky může být spojena s pocitem tísně na hrudi, s otokem úst, jazyka, rtů a tváří.
Velmi vzácně se objevují respirační potíže, které se projevují dušností a lapáním po dechu.
Ve velmi vzácných případech dochází k anafylaktickému šoku. Tento šok je život ohrožující.
Při těžké formě alergické reakce je důležitá okamžitá hospitalizace a lékařská pomoc.
Měsíček lékařský je to významný antioxidant, který zbavuje organismus různých jedů a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Plní také dokonalou funkci přírodního antibiotika. Čaj chrání náš organismus v čase chřipek a nachlazení, kdy navíc podporuje pocení a působí také proti některým bakteriím v trávícím ústrojí. Pomáhá při onemocněních trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje činnost jater a detoxikuje. Čaj z měsíčku se používá i jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních, ale v tomto případě je potřeba skombinovat nálev s kopřivou a řebříčkem.
Černý bez má v lidovém léčitelství zasloužený respekt při léčbě nemocí z nachlazení a respiračních onemocnění, jako jsou chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin a další. Stimuluje pocení, čímž dokáže snižovat teplotu, a pomáhá nám zbavit se usazeného sekretu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašlávání a usnadňuje dýchání. Pro tento účel ho můžeme používat ve formě čaje, buď samotný, nebo v kombinaci s lipovým květem, podbělem, diviznou, hluchavkou, kopřivou, jitrocelem a podobně. I sirup z květů je vhodným lékem, připravujeme z něj šťávu s citrónem, kterou podáváme nemocnému, užívat ho můžeme i po lžičkách několikrát denně, nebo ho přidáváme do čaje.
Květ černého bezu má i čisticí účinek na naše tělo. Pomáhá nás zbavovat usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí tedy neduhy, jako je revma a dna, popřípadě je výbornou prevencí těchto nemocí.
Stejně tak nám pomůže i v případě potíží s močovými cestami a ledvinami (nedostatečná činnost a ledvinové a močové kaménky), působí močopudně a čistí od usazenin. I při nadměrném zadržování tekutin v těle a otocích je vhodné pít čaj z bezu nebo užívat sirup.
Léčivé účinky květu černého bezu ocení i ti z nás, kteří trpí problémy s krevním tlakem a cévními chorobami. Bez totiž zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak.
Chladný neslazený čaj z květů je skvělým lékem i při zažívacích potížích, jako jsou žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku. Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může nám tedy ulehčit život, trpíme-li zácpou.
Psorisoft se zaměřuje na zarudlá místa na pokožce způsobená přítomností růžovky nebo kuperózy, a to díky vysokému zastoupení aloe vera ve vysoké kvalitě. Bylinný balzám Psorisoft posiluje pokožku a chrání ji. Zklidňující krém s lehkou texturou, která se rychle vstřebává, neutralizuje pronikavé krevní žilky způsobené růžovkou a kuperózou. Kožní problémy, včetně růžovky a kuperózy, vyrážejí na povrch z překyseleného a neharmonického organismu. Je dobré péči o pleť znásobit její podporou zevnitř.
Absolutní základ je vnitřně harmonicky organismus, který získáte se Zelenou kúrou od HillVital. Chrání vaši hypersenzitivní pokožku před nežádoucími vlivy prostředí a dodává jí vitaminy, minerály a extra výživný chlorofyl. Takto vyživená pokožka se léčí od příznaků růžovky a kuperózy sama. Vnitřní detoxikací těla získáte i očištění největšího orgánu na těle – pokožky. Jedná se o čistě přírodní produkty.
Základní oporu pro vaši pokožku získáte i s kvalitní dávkou vitaminového komplexu vitaminů A–D. Vyživí pokožku, regenerují a celkově podpoří její texturu.
Vyzkoušejte i ručně vyráběná mýdla HillVital, která kromě očisty přinášejí hojení a zklidnění pokožky. Jsou tři možnosti určené na růžovku a kuperózu:
mýdlo s měsíčkem lékařským – hojí rány, snižuje záněty kůže a červené fleky na kůži; vyniká svými terapeutickými a protizánětlivými účinky; při růžovce a kuperóze podpoří zklidnění pleti od svědění a štípání;
mýdlo s kopřivou – podpoří odolnost extrémně citlivé pleti proti bakteriím, což si přecitlivělá pleť zasažená růžovkou nebo kuperózou žádá;
mýdlo z aktivního lékařského uhlí – vyhlazuje a změkčuje pleť; připoutá na sebe toxiny a nečistoty, které pleť zanášejí; je vhodné na problémy s vyrážkami a puchýřky.
Svědění dlaní u dětí je nepříjemné snad dvojnásob. Tuhá kůže dlaní nedovolí poškrábat se a výsledný efekt je spíše bolestivý. Ještě horší situace nastává, když kromě svědění dlaní trápí dítě i vyrážka na dlaních.
Příčiny
Nákaza dětskou nemocí, například spálou nebo (vzácněji) nemocí ruka-noha-ústa. I v těchto případech se nákaza může projevovat také svěděním dlaní.
Jedním z důvodů svědění dlaní nebo i vyrážky na dlaních může být atopický ekzém. Jeho první příznaky se mohou objevit už u dětí kojeneckého věku, ale někdy se atopický ekzém projeví u dítěte až v pubertě nebo i u dospělého jedince. Vyznačuje se svědivými vodovými puchýřky na rukou, dlaních a mezi prsty, které praskají. Do ran na kůži může následně proniknout infekce. Děti s atopickým ekzémem bývají citlivější k psychické zátěži a stresu, což u nich zpětně zhoršuje kožní potíže. Atopický ekzém léčí odborný specialista, návštěva lékaře je proto nutná.
Další možností je alergie, a to potravinová nebo kontaktní.
Nemusí se vždy jednat o nemoc – svědění dlaní může mít i jiné důvody:
popálení kopřivou (třeba i nevědomé),
štípnutí komárem (zejména v noci),
změna mycího nebo čisticího prostředku na úklid či nádobí,
styk s „chlupatou“ nebo jedovatou rostlinou (například s diefenbachií), jejíž složky jsou agresivní.
V těchto případech stačí místo na dlani potírat nějakým běžně dostupným chladivým prostředkem, nebo nechat svědění samo odeznít.
Léčba
Léčba je vždy individuální dle příčiny onemocnění.
Nutno dodat, že velmi závažným stavem je anafylaxe!
Anafylaxe je soubor náhle vzniklých závažných až život ohrožujících příznaků, postihujících většinou více orgánů (kůže, dýchací a trávicí trakt, kardiovaskulární a urogenitální systém). Nejtěžším projevem anafylaxe je anafylaktický šok. Anafylaxe vzniká na podkladě senzibilizace organismu, vytvořené opakovaným kontaktem organismu s alergenem. Její podstatou je imunologická reakce, zprostředkovaná protilátkami typu imunoglobulinu E (IgE). V patogenezi anafylaktického šoku jsou u lidí šokovým orgánem plíce a srdce s klinickou manifestací laryngeálního edému, respiračního a cirkulačního selhání. A právě první příznaky se mohou projevovat svěděním dlaní, prstů a chodidel!
Mezi nejčastější imunologické příčiny anafylaxe se řadí reakce na potraviny, bodavý hmyz, léky, latex a námahou indukovaná anafylaxe.
Mezi neimunologické příčiny anafylaxe je řazena reakce na radiokontrastní látky, opioidy, myorelaxancia a potraviny s bohatým obsahem histaminu (například vnitřnosti zvířat).
Pokud není objasněna příčina, mluví se o anafylaxi idiopatické.
Čím rychleji se po podnětu objeví klinické projevy anafylaxe, tím závažnější je její průběh. Objektivní a subjektivní příznaky anafylaxe se obvykle vyvinou do 5–30 minut, ale mohou se dostavit i po několika hodinách od expozice příslušnému činiteli.
Anafylaxe postihuje řadu orgánů. S postižením kůže se setkáme nejčastěji, konkrétně v 90 % případů. Na kůži se nachází různé exantémy, urtikarie, angioedémy, velmi často si pacienti stěžují na výrazné svědění. Svědění plosek nohou a dlaní bývá počínajícím příznakem, který přechází v postižení dalších orgánů.
Respirační projevy obstrukce se projevují jak v horních dýchacích cestách (chrapot, suchý kašel, edém laryngu), tak v dolních dýchacích cestách (projevy astmatu) u 70 % epizod. Postižení dýchacích cest může vést k cyanóze, k respiračnímu selhání až k zástavě dýchání. Postižení kardiovaskulárního aparátu, které může vést k život ohrožující hypotenzi, se vyskytuje u 45 % nemocných. Časnými známkami bývá tachykardie, která později přechází do bradykardie a až do srdeční zástavy. Gastrointestinální potíže se objevují u 45 % případů a projevují se nevolnostmi, zvracením, průjmem a křečemi v břiše. U 15 % případů jsou uváděny neurologické potíže, jako je pulzující bolest hlavy, závratě, zmatenost až porucha vědomí. Nesmíme také zapomínat na postižení urogenitálního traktu, kdy může dojít k projevům renální koliky, k uvolnění svěračů s pomočením a u žen k metroragii. U gravidních pacientek jsou nebezpečné děložní kontrakce, které mohou skončit potratem nebo předčasným porodem.
Pro diagnostiku anafylaxe je nejdůležitější anamnéza pacienta i příbuzných nebo osob, které byly nablízku při vzniku anafylaxe. Potřebné jsou záznamy lékaře, který poskytl první pomoc. Laboratorní vyšetření (kožní testy, odběry specifického IgE) jsou dostupné na specializovaných imunologických pracovištích fakultních nemocnic.
Lékem první volby je epinefrin hydrochlorid (adrenalin) a jeho podání nenahradí žádná jiná léčba. Je preferováno podání do svalu, protože nástup účinku je rychlejší než při podání pod kůži. Je potřeba co nejrychleji zajistit žilní přístup a podat roztoky, zajistit také volné dýchací cesty. Mezi dodatečná opatření patří podání antihistaminik a kortikosteroidů. V léčbě se dále pokračuje podle převládajících symptomů. U anafylaxe na hmyz je plně indikována specifická alergenová imunoterapie (SAIT).
Ingredience: 60 ks kopřiv, 4 citrony (oloupané), 30 g kyseliny citronové, 2 l převařené vody
Postup: Všechny suroviny necháme 24 hodin luhovat v chladu, přecedíme, přidáme 2 kg cukru a rozmícháme. Protože v sirupu není žádný konzervant, uchováváme ho v chladničce.
Doporučení: Kopřivy je vhodné sbírat jen do května, potom už mají hodně dusičnanů. Nedělejte si tedy sirup po celý rok.
Sirup z kopřiv II
Ingredience na 1 l vody: 130 vršků mladých kopřiv nebo kopřiv do výšky 30 cm, 2 citrony, 1,2 kg cukru, 20 g kyseliny citronové
Postup: Kopřivy po sběru opláchněte ve studené vodě, krátce promixujte v mixéru s litrem vody. Poté dejte do hrnce a nechte 24 až 36 hodin luhovat. Do jiného hrnce přidejte citrony nakrájené na kolečka s kyselinou citronovou a trochou vody. Je dobré je ještě 15 minut vařit, aby citrony pustily chuť. Necháme luhovat nebo povaříme a pak přidáme ke kopřivám a na sporák. Přisypte cukr a míchejte do zhoustnutí, nemusí to být až tak husté, ale takto připravený sirup má skvělou chuť. Kopřivový sirup je osvěžující, čisticí a odvodňující.
Pomazánka s kopřivami
Ingredience: 1 pomazánkové máslo, 2 vejce, černý pepř, 2 velké hrsti mladých kopřiv, případně sůl
Postup: Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme a najemno nastrouháme. Lístky kopřivy dáme do studené vody, umyjeme je a hodíme do vařící vody, necháme pouze přejít varem. Poté scedíme a posekáme nadrobno. Do pomazánkového másla, případně tvarohu, vmícháme vejce, kopřivu, ochutíme solí a pepřem. Pomazánku podáváme s pečivem.
Postup: Z tohoto množství surovin připravíme dvě omelety. Vejce nejprve rozšleháme v misce se solí, pepřem a mlékem. Pak přidáme nadrobno nasekané mladé kopřivy, najemno nakrájenou zelenou cibulku a polovinu čedaru. Vše dobře promícháme. Na pánvi rozpálíme olej a pak na něj vlijeme polovinu směsi. Teplotu zmírníme a zvolna omeletu osmažíme. Před koncem smažení povrch omelety posypeme polovinou zbylého sýra a necháme dojít. Stejně tak připravíme i druhou omeletu. K hotové omeletě s kopřivami se hodí čerstvé zeleninové saláty nebo pečivo.
Kopřivová polévka
Ingredience: 1 l zeleninového vývaru, 350 g mladých kopřiv, 350 g brambor, 1 cibule, 30 g másla, 100 g smetany, 2 stroužky česneku, sůl, mletý černý pepř, špetka nastrouhaného muškátového oříšku
Postup: Kopřivová polévka je bohatá na vitamíny, železo a další minerální látky. Kromě toho voní muškátovým oříškem a je moc dobrá. Je to jedna z jarních bylinkových polévek, které často vaříme o Velikonocích. Nadrobno nakrájenou cibulku a utřený česnek osmahneme v hrnci na másle. Brambory oloupeme a nakrájíme na kostky, mladé kopřivy důkladně opláchneme a nasekáme nadrobno. Když cibulka začíná hnědnout, přidáme k ní nakrájené brambory a kopřivy a vše krátce a zprudka osmažíme. Pak do hrnce přilijeme zeleninový vývar, přivedeme polévku k varu a přikrytou pokličkou ji zvolna vaříme 20 minut. Po této době polévku necháme vychladnout a po vychladnutí tyčovým mixérem vše rozmixujeme na pyré. Přidáme smetanu, muškátový oříšek, mletý pepř a osolíme podle chuti. Po ohřátí můžeme polévku podávat.
Kopřivová vajíčka
Ingredience: 1/2 cibule, trochu oleje, velká hrst listů mladých kopřiv, 2 vajíčka, 2 polévkové lžíce mléka, sůl
Postup: Kopřivu umyjeme ve studené vodě, poté hodíme do vařící vody a necháme přejít varem. Scedíme a nadrobno nasekáme. Na oleji zpěníme pokrájenou cibulku, přidáme nasekanou kopřivu a jemně orestujeme. Vše zalijeme rozšlehanými vejci s mlékem a mícháme do zhoustnutí. Podáváme jako vydatnou snídani s pečivem.
Zapečený chléb
Ingredience: dobrý chléb z předešlého dne, 4 hrsti mladých kopřiv, 1 lžíce oleje, 2 lžíce posekaných čerstvých bylinek: pažitka, petrželka, dobromysl, medvědí česnek, 2 vejce, sůl, pepř, 100 g žervé nebo kysané smetany, 100–150 g čedaru
Postup: Mladé kopřivy zbavíme stonků a listy důkladně propláchneme. Na rozpáleném oleji je osmahneme, dokud nezavadnou. Do zchladlých přidáme vejce, žervé, bylinky, sůl a pepř a rozmícháme. Směs natíráme na plátky chleba, posypeme nastrouhaným čedarem a zapečeme v troubě vyhřáté na 220 °C dorůžova. Podáváme horké.
Kopřivové košíčky
Ingredience na těsto: 250 g špaldové mouky, 1–2 lžičky soli, 80 ml oleje, 3 lžíce lněného semínka, 100 ml teplé vody
Postup: Těsto připravíme smícháním všech surovin. Kopřivy pokapeme olejem a s troškou vody podusíme. Poté rozmixujeme a ochutíme česnekem, solí, pepřem a zjemníme 4 lžičkami smetany. Těstem naplníme formičky, do každé dáme 1–2 lžičky kopřiv, rozpůlené rajčátko, několik kousků hub namočených v teplé vodě a doplníme po okraj těsta vejci rozmíchanými s kořením, bylinkami, 3 lžičkami smetany a hrstí strouhaného eidamu. Nakonec ještě na každý košíček dáme lžičku rozdrobeného balkánského sýra a pečeme dozlatova.
Ingredience na náplň: 100 g nasekaných kopřiv, 1 malá cibule, 3 stroužky česneku, mouka, špetka pepře, 4 plátky anglické krkovice, 4 dkg anglické slaniny, 2 trojúhelníčky taveného sýra, 15 dkg nivy
Postup: Rozšleháme společně všechny přísady na palačinkové těsto a na pánvi upečeme 4 slabé palačinky. V kastrůlku necháme zesklovatět cibulku, na ni nasypeme důkladně omyté a nasekané kopřivy, prolisovaný česnek, špetku pepře, sůl a podlijeme malým množstvím vody. Dusíme pod pokličkou 15 minut, případně ještě podléváme. Na každou palačinku položíme plátek anglické krkovičky, rozetřeme lžíci špenátu, zarolujeme a naskládáme do zapékací misky. Povrch posypeme tučnější anglickou slaninou, polijeme v trošce mléka roztavenými trojúhelníčky a posypeme nivou.
Kopřivo-cibulajda
Ingredience: 5 velkých cibulí, 2 jarní cibulky, 1 mrkev, 1 hrst mladých kopřiv, 1 l hovězího vývaru, 1 polévková lžíce másla, sůl, pepř, olej
Postup: Na oleji restujeme na proužky nakrájenou cibuli do růžova, zjemníme máslem. Poté přidáme na kolečka nakrájenou mrkev, zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a vaříme 10 minut. Nakonec přidáme posekané jarní cibulky a kopřivy. Kdo má rád, může si do horké polévky přidat nastrouhaný sýr.
Kopřivový čaj, užívaný jako lidový lék po tisíce let, nyní zaznamenává opětovnou popularitu díky vysokému obsahu živin a schopnosti bojovat proti zánětům.
Pití kopřivového čaje má několik výhod. Mezi jeho tradiční použití patří léčba senné rýmy a sezónních alergií, zvládání zánětů a bolestí kloubů a ochrana proti infekcím močových cest.
Čaj ze sušených kopřiv vs. Čaj z čerstvé kopřivy: Co potřebujete vědět?
Ať už si na výrobu čaje zvolíte sušenou nebo čerstvou kopřivu, obě formy nabízejí zdravotní výhody. Sušený kopřivový čaj je užitečný, protože ho můžete skladovat a používat po celý rok.
Čaj z čerstvé kopřivy na druhé straně nabízí trochu jinou chuť a může mít vyšší hladiny určitých živin. Vše záleží na osobních preferencích.
Pokud se ptáte, jaký je rozdíl mezi sušenou kopřivou a čerstvou kopřivou a kterou nejlépe použít na přípravu kopřivového čaje. Obě varianty mají své vlastní vlastnosti:
Sušená kopřiva : Sušené listy kopřivy mají hlubokou, výraznou chuť. Proces sušení koncentruje přírodní chutě kopřivy, výsledkem je bohatší a plnější čaj. Sušené listy lze přidat přímo do horké vody a jsou k dispozici po celý rok.
Čerstvá kopřiva : Čerstvé listy kopřivy poskytují jasnou, živou chuť, která je často vnímána jako jemnější a „zelenější“ než koncentrovanější, robustnější chuť sušených listů.
Kopřivu je nejlepší sklízet na jaře, kdy jsou listy ještě mladé a měkké. V pozdějším létě se vyplatí vzrostlé zdřevnatělé rostliny posekat a z sklidit nově rašící mladé výhonky v příštích týdnech.
Vaření kopřivového čaje je jednoduchý proces. Ať už použijete kopřivy čerstvé nebo sušené, nejdůležitější je dopřát čaji dostatek času na louhování, abyste do šálku dostali všechny výhody kopřivy. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a uvařte si dokonalý šálek kopřivového čaje a užívejte si zdravotních výhod, které kopřiva nabízí.
Přiveďte vodu k varu. Ujistěte se, že používáte kvalitní vodu, nejlépe filtrovanou.
Vezměte lžičku sušeného kopřivového čaje a přidejte ji do konvičky nebo hrnku. Můžete také použít sítko na čaj, pokud nechcete mít v čaji volné lístky.
Lístky v konvici nebo hrnku opatrně zalijte vroucí vodou. Celé to nechte asi 5 minut louhovat, aby se plně uvolnila chuť a léčivé vlastnosti kopřivy.
Pomocí čajového sítka odstraňte z čaje lístky kopřivy.
Nalijte kopřivový čaj do svého oblíbeného šálku a vychutnejte si uklidňující vůně a chutě.
Před dvaceti léty jsem si koupil brožuru p. Marie v. Treben. Asi za 5 let mi doktoři řekli, že mám vysoký cholesterol. Ptám se: Proč?Jíte tlusté, špatně žijete! Musíte držet dietu. V brožuře jsem našel, že to je špatná práce jater. Jsem silný pivař. Pět týdnů jsem pil rovnou čajavou lžičku plavůvně s kopřivou,2 x denně. Neměl jsem jíst vejce, zvěřinu(i králíka), mastné, pečené, prostě dieta. Jedl jsem cellkem normálně, i pečené maso, nepřejídám se, pivo jsem nevipil zacelou dobu. Pak mně doktor pochválil, jak jsem si jeho rady vzal k srdci. Asi za dva roky kluci od známých dostali hepatitidu(nebo něco takového). Nabídl jsem jim mou radu, ale plavůn jen půl. lžičky. Oba se z toho dostali. Jeden je dokonce jeden je ing. na spec. lékařskké stroje a přístroje. Až teď, po delší době jsem zabruslil na tyto stránky a všude se píše o nebezpečí otravy nervového systému, nebo jeho poškození. V čem přesně spočívá toto nebezpečí, jak se projevuje, jeho důsledky? Má zpověď je dlouhá, ale na odpověˇbudu netrpělivě čekat, protože si chci játra zase pročistit. Děkuji předem! Fr. Bocek