Pokud jsou vaše ztučnělájátra následkem pití alkoholu, tak ho nesmíte pít vůbec. Další konzumace alkoholu může vést k závažnějšímu poškození jater. Pokud máte nealkoholicky ztučnělájátra, může být v pořádku dát si drink jednou za čas, ale ne častěji než každý druhý měsíc. Nejprve se zeptejte svého lékaře.
Ve svém příspěvku CHRONICKY ZTUČNĚLÁ JÁTRA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda se mohu oočkovat proti žloutence, když mám chronickz ztučnělájátra a vysoké hodnoty testů, letím totiž do Afriky, děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lucie.
Já mám super zkušenost co se týče podpory funkce jater s ostropestřcem, beru ho v pilulkách od http://www.naturevia.cz, mají mimo to i super probiotika. Měla jsem špatné jaterní testy a po další kontrole mě doktorka chválila, že mi to pomáhá.
Dobře očištěná játra nakrájejte na kostičky. Na oleji osmahněte cibulku, přidejte játra, kmín, podlijte vodou a duste doměkka. Poté přidejte sůl, drcený česnek, trošku chilli, kečup a prohřejte. Servírujte nejlépe s rýží nebo chlebem.
Játra patří mezi nepostradatelné orgány. Podílejí se na metabolismu sacharidů, což je látková přeměna cukrů, účastní se látkové přeměny tuků a odbourávají z těla škodliviny. V mnoha případech končí onemocnění jater smrtí. Může tomu zabránit jaterní dieta. Nejhorší vliv na funkci jater má kouření (ať už aktivní, nebo pasivní) a pití alkoholu.
V naší poradně s názvem PROBLÉM SE STUČNĚNÝMI JÁTRY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Radoslava Šebková.
Dobrý den,je mi 75let a ted se zjistilo,že mám mírně ztučněké játra.Dostala jsem prášky na cholesterol a ty mi to rozhodili.Po odběru krve a ultrazvuku se ty stučnělá játra potvrdili.Jsem při těle ,mám 77kg a nedaří se mi zhubnout,asi v tomto věku to jde těžko.Prosila bych radu,jak nato aby se mi vše zase zpravilo.Dostala jsem prášky na tříměsíční kůru Lagosa.Sama nevím jak na dietu,nevím kde bych se dopídila na nějaký jídelníček cojíst.Mám pocit ,že tučného jídla konzumuji málo,prosila bych nějakou radu.Moc děkuji za ochutu mi poradit.S pozdravem Šebková Radoslava. Fotku neumím připojit.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Játra jsou energetickou zásobárnou. Každý den v nich je připravena energie na jednu hodinu fyzické aktivity. Energie je v játrech uložena jako glykogen, který když v ten den nespostřebujete, tak se usadí a tím vznikají ztučnělájátra. Takže hlavním pomocníkem je pohyb a ne dieta. Měla byste každý den vykonat pohyb, při kterém se spotíte a zadýcháte. Můžete začít s chůzí po schodech, jízdou na kole, plaváním nebo procházkami do přírody. Tím rozpohybujete energetické úložiště a pomůžete játrům zbavit se tuku. Stravování je také důležité. Omezte jídlo a pití, kde je cukr a příliš tuků, a v žádném případě nepijte alkohol.
Sami posuďte, zda je detoxikace podle Mačingové vhodná i při onemocnění dnou. Určitě ani vy nepřijdete na jednoznačnou odpověď, zda ano či ne. Vždy je důležité přihlédnout k aktuálnímu stavu daného jedince.
Dobře očištěná, opláchnutá játra nakrájejte na plátky, oloupanou cibuli na kolečka. Cibulku orestujte na oleji dorůžova, vložte na ni játra, mírně je opepřete a opečte po obou stranách. Přidejte máslo, játra velmi krátce poduste, mírně osolte a ihned podávejte. Jako přílohu servírujte například vařené či opékané brambory nebo rýži a salát.
Králičí játra jsou přímo delikatesa, a navíc vnitřní orgány zvířat mají vysoký obsah minerálních látek, především železa, fosforu a vápníku. Dále obsahují některé vitamíny A, B, D, C a plnohodnotné bílkoviny jako svalovina. Játra jsou v podstatě biologicky nejhodnotnější potravinou, mají nejvyšší koncentraci stopových prvků a vitaminu A a D (zejména rybí a drůbeží játra). A ještě jedna důležitá poznámka na okraj: játra solte až po tepelné úpravě, jinak by ztvrdla.
V kastrolu na směsi oleje s máslem osmahněte na menší kousky nakrájená králičí játra, opepřete, přidejte na proužky nakrájený pórek a pod pokličkou duste doměkka. Nakonec pokrm osolte. Vhodnou přílohou budou brambory či chléb.
Při onemocnění jater je důležité dodržovat dietu minimálně několik měsíců (v některých případech i let), i potom se ale nedoporučuje játra zas tak přetěžovat. Stává se, že v některých případech musí být dieta celoživotní.
Při jaterní dietě je důležité se vyhýbat alkoholu, tučným jídlům (tučné jídlo, uzeniny, salámy, zvěřina, nakládané maso, tučné sýry, jogurty, plnotučné mléko), čokoládě, moučníkům z tučného těsta. Nedoporučuje se také konzumace potravin s přepálenými tuky, naopak by potraviny měly být připravované vařením, dušením, grilováním. V jídelníčku by nemělo chybět ovoce (jablko, kiwi, banány, jahody) a zeleninu. Nedoporučují se ani ostrá koření jako pepř, paprika, kari, chilli. Negativně na zdravotní stav jater působí i zpracované rostlinné oleje a margaríny. Naopak pomoci mohou čerstvé zeleninové šťávy a citrusové plody.
Také by se měl dodržovat pitný režim, vhodné jsou ovocné čaje, vody, nesycené minerálky, džusy. Do jídelníčku by se měly přidat i některé bylinky jako již zmíněný ostropestřec mariánský.
S regenerací jater mohou pomoci i suroviny, které se běžně vyskytují v řadě domácností.
Patří sem například jablečný ocet (doporučuje se lžíci jablečného octa rozmíchat ve sklenici vody a tento nápoj pít dvakrát denně, pomáhá totiž s metabolizací tuků a zároveň brání vzniku zánětů), citron a veškeré ovoce s vysokým obsahem vitaminu C (tento vitamín pomáhá s tvorbou glutationu, což je enzym nutný k metabolizování tuků), čaj z pampelišky (pampeliška má pozitivní vliv na trávení a je vhodná hlavně pro lidi, u nichž je steatóza způsobená obezitou), zelený čaj (katechiny obsažené v tomto nápoji podporují fungování jater a hlavně metabolizaci tuků), kurkuma (toto koření má silné protizánětlivé účinky a brání tak zhoršování steatózy a podporuje metabolismus tuků).
V naší poradně s názvem CIRHÓZA JATER se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Julie.
Manžel přijde domů z nemocnice, kde má dietu č.4 , a já neznám přesné a vhodné recepty, co mu a jak správně uvařit, prosím, sdělte mně, kde to nadu, resp, kdo mně poradí, jak vařit, děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Vyzkoušejte středomořskou dietu. Středomořská strava kombinuje druhy potravin, které pomáhají snižovat tuk v játrech. Jsou to: zdravé tuky, antioxidanty a složené sacharidy.
Mezi potraviny, po kterých byste měli sáhnout, patří:
Ve svém příspěvku ZTUČNĚLÁ JÁTRA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bohumila ŠVIHLÍKOVÁ.
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mohu při této dietě připravovat jidlo zabalené do alobalu a připravovat v troubě . Já si občas takto oběd připravuji a je to moc chutné a maso štavnaté. Dám brambory a na ně maso a zeleninu. Děkuji za odpověd. Švihlíková
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Jaterní dieta se dodržuje na lékařské doporučení, zpravidla po prodělání nemoci zatěžující játra. Střídmost v jídle a pití alkoholu či prevence proti žloutenkám a mononukleóze by měla pomoci játra udržet zdravá a vyhnout se přísné dietě. Onemocnění jater zapříčiňuje nadměrné užívání léků, pití alkoholu, ale také infekční nemoci, nejčastěji mononukleóza a žloutenky. Ty se obvykle šíří velmi rychle. Proti žloutenkám typu A a B se dá chránit očkováním, a to jednou kombinovanou vakcínou, která se aplikuje ve třech dávkách a poskytuje dlouhodobý účinek. Naproti tomu vůči mononukleóze zatím taková ochrana neexistuje, pouze se v rámci prevence doporučuje vyhýbat se kontaktu s nemocnými.
Buňky se poškozují, když se živiny správně nerozkládají. To může vést k hromadění tuku v játrech. Ale sloučeniny známé jako antioxidanty mohou pomoci chránit buňky před tímto poškozením. Patří sem:
Káva
Zelený čaj
Syrový česnek
Ovoce, zejména bobule
Zelenina
Vitamin E, který obsahují:
Slunečnicová semínka
Mandle
Tekuté rostlinné oleje s mononenasycenými tuky, jako je olivový nebo řepkový olej.
Vaše buňky využívají glukózu, druh cukru, pro výrobu energie. Hormon inzulín pomáhá dostat glukózu z natrávené potravy do vašich buněk.
Lidé se ztučněnými játry mají často stav nazývaný inzulínová rezistence. To znamená, že jejich tělo vyrábí inzulin, ale neumí ho dobře využít. Glukóza se hromadí v jejich krvi a játra ji přeměňují na tuk.
Některé tuky ve stravě mohou pomoci lidskému tělu lépe využívat inzulín. To znamená, že buňky mohou přijímat glukózu a játra nepotřebují vytvářet a ukládat tuk.
Používejte tyto tuky:
Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách, rybím tuku, rostlinných olejích, ořeších (zejména vlašských), lněných semínkách a oleji z lněných semínek a v listové zelenině.
Mononenasycené tuky z rostlinných zdrojů, jako jsou olivy, ořechy a avokádo
Lék na ztučnělájátra žádný neexistuje, důležitá je změna životosprávy, jen to je řešení toho, jak odtučnit játra.
Dokud nedojde k cirhóze, je možné ztučnělájátra léčit, aby se alespoň částečně zregenerovaly. V takovém případě se doporučuje nasazení diety, pravidelného pohybu. Užívat se mohou i různé bylinky, které by nijak játra nezatížily. Pomoci může například ostropestřec mariánský (ten pomáhá vylučovat toxiny z těla, a tak má vliv i na regeneraci jater, zároveň chrání jaterní buňky a obnovuje i již poškozené buňky, zlepšuje trávení i vylučování živin). Kromě této bylinky se doporučuje jídelníček doplňovat o vitamíny a minerály typu C, E, B1, B2, B3, B5, B6, kyselinu listovou, zinek, selen. Ve stravě by měl být také dostatek taurinu (v mase),
K regeneraci jater může pomoci snížení příjmu sacharidů ve stravě. Nadbytek sacharidů se totiž přeměňuje v tuk. Omezit je tak potřeba kromě sladkostí i těstoviny chléb, rýže, cereálie, sladké pečivo z bílé mouky, smažené hranolky, chipsy atd. Je potřeba také omezit alkohol (ideální je samozřejmě stoprocentní abstinence). Alkohol totiž může vést nejen k zánětu jater ale i k dalšímu poškození jaterních buněk. Do jídelníčku by se naopak mělo zařadit větší množství zeleniny (syrové, i vařené). Stejně tak je dobré přidat více čerstvého ovoce. Zelenina a ovoce totiž pomáhají s čištěním jater, odstraňují nadbytečný tuk a toxiny z krve. Konzumovat by se měly v dostatečné míře lehce stravitelné bílkoviny, ty totiž pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi, snižují pocit hladu a chuti k jídlu. Doporučuje se jíst vejce, drůbeží maso, mořské ryby, ořechy, semena, luštěniny, sýry a řecký jogurt. Ne každý tuk je zdraví škodlivý, existují i zdravé tuky, které játrům prospívají a vyskytují se v olivovém oleji, tučných rybách, v kokosovém oleji, lněných semínkách, konopných semínkách, ořechách.
Vědci se ve svých studiích intenzivně zabývají účinky vybraných doplňků stravy s vlivem na ztučnělájátra. Zde je výčet těch nejvíce nadějných:
Goji je rostlina často používaná v čínské medicíně, může zeštíhlit váš pas. V současnosti je zapotřebí další výzkum, aby se zjistilo, zda opravdu pomáhá se ztučnělými játry.
Resveratrol pochází ze slupky červených hroznů, může pomoci léčit zánět. Vědecké studie naznačují, že účinky resveratrolu závisí na tom, kolik se ho užívá.
Selen je minerál, který se nachází v para ořechách, tuňáku a ústřicích. Většina lidí má dostatek selenu ve své stravě.
Ostropestřec mariánský, můžete ho slyšet pod názvem silymarin, který je hlavní složkou jeho semen. Výsledky o tom, zda opravdu funguje jsou zatím smíšené.
Berberine je rostlina používaná v čínské medicíně. V prvních studiích se zdá, že pomáhá s cholesterolem, s podporou funkce jater a s kontrolou cukru v krvi. Ale je zapotřebí další výzkum, aby se zjistilo, zda to funguje.
Než začnete užívat jakékoli doplňky, poraďte se se svým lékařem. Mohly by změnit způsob, jakým účinkují vaše léky, nebo mohou způsobit jiné zdravotní problémy. Doplňky stravy nemusí být prospěšné, pokud se neužívají ve správném množství a správným způsobem.
Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá i v tom, že zpočátku nejsou žádné příznaky steatózy. Játra totiž docela dlouho zvládají shromažďování tuku, přestože je to ničí (tuk je pro ně totiž toxický). V játrech ale mezitím dochází k zánětlivým změnám, buňky v nich se pak pomalu rozpadají, tkáň jater se zjizvuje. V nejhorším případě může ztučnění přerůst i v cirhózy jater, ta pak obvykle vede k nutné transplantaci. Člověk trpící steatózou má pocit pomalého trávení, stejně tak ho může trápit i slabý tlak pod pravým žebrem, často ho také postihuje únavový syndrom a někdy má i problémy s pokožkou.
Tuk postupně napadá játra a postupně infiltruje i zdravou tkáň, takže množství funkční tkáně je v játrech čím dál méně.
To že má pacient ztučnělájátra, zjišťuje v nejčastějších případech ve chvíli, kdy navštíví lékaře třeba při preventivním vyšetření, nebo při sonu. K lékaři je může kromě preventivní prohlídky vyhnat i to, že mají dlouhodobý pocit únavy, necítí se dobře a často i trpí nadváhou bez zjevných příčin. Lékař může zvětšení jater poznat i z krve, v takovém případě je totiž zvýšená hladina jaterních enzymů. Jistotu lékař ale získá pak hlavně z ultrazvuku.
Steatóza jde ruku v ruce s obezitou, vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem a cukrovkou. Steatóza může být ale v některých případech důsledkem podvýživy, vrozené poruchy metabolismu i nadměrné konzumace léků.
Vysoké množství tuku játra zabíjí stejně jako léky, alkohol a hepatitida. Pokud se tento problém neřeší, tak nakonec může dojít k již zmíněné cirhóze. Průběh je vždy stejný a nezáleží na tom, co problém jater způsobilo, začíná to zánětem, reparací, regenerací, jizvy a posledním stádiem je samotné ztvrdnutí jater známé jako cirhóza.
Samotná steatóza může vést k dalším onemocněním (lidský organismus je oslabený a náchylný k dalším onemocněním) jako například k infarktu, rakovině, mozkovo-cévním příhodám.
Dieta č. 4 je šetřící stravovací režim zaměřený na omezení škodlivých tuků a upřednostnění tuků zdravých. Dieta číslo 4 se používá právě pro nemocná játra. Jak a co vařit a čemu se vyhnout, se dočtete v těchto článcích:
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda se mohu oočkovat proti žloutence, když mám chronickz ztučnělájátra a vysoké hodnoty testů, letím totiž do Afriky, děkuji za odpověď
Játra jsou energetickou zásobárnou. Každý den v nich je připravena energie na jednu hodinu fyzické aktivity. Energie je v játrech uložena jako glykogen, který když v ten den nespostřebujete, tak se usadí a tím vznikají ztučnělájátra. Takže hlavním pomocníkem je pohyb a ne dieta. Měla byste každý den vykonat pohyb, při kterém se spotíte a zadýcháte. Můžete začít s chůzí po schodech, jízdou na kole, plaváním nebo procházkami do přírody. Tím rozpohybujete energetické úložiště a pomůžete játrům zbavit se tuku. Stravování je také důležité. Omezte jídlo a pití, kde je cukr a příliš tuků, a v žádném případě nepijte alkohol.
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mohu při této dietě připravovat jidlo zabalené do alobalu a připravovat v troubě . Já si občas takto oběd připravuji a je to moc chutné a maso štavnaté. Dám brambory a na ně maso a zeleninu. Děkuji za odpověd. Švihlíková
Dělá mi dobře rostlinná strava na slinivkar cz. Má tam i masové recepty, ale jím je jenom když na mě přijde masová chuť. Myslíte, že maso zatěžuje trávením slinivku hodně? Děkuji Sládková (po akutním zánětu, 2 měsíce)
Při ztukovatění jater (steatoza) jste určitě v péči nějakého hepatologa. S ním byste měl probrat svůj jídelníček. Obecně se v těchto případech používá žlučníková dieta, která je popsána tady: https://www.ceskenemoci.cz/…
Někdy ovšem bývá problém se zadržováním vody a je nutné výrazně omezit pití a solení. Pro správné stanovení diety je potřeba vyšetření. Jen správně stanovená dieta může v těchto případech prodloužit život. Proto doporučuji obrátit se na svého hepatologa.
Dieta na ztučnělájátra znamená jíst hodně ovoce a zeleniny, hodně rostlin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou luštěniny a celá zrna (ovesné vločky, ořechy), velmi málo přidaného cukru, soli, trans-tuků, rafinovaných sacharidů a nasycených tuků a hlavně žádný alkohol.
Prospěšné potraviny jsou:
Káva - kofein snižuje množství abnormálních jaterních enzymů.
Brokolice pomáhá předcházet hromadění tuku v játrech.
Sójový protein, který je obsažen v potravinách, jako je tofu, může snížit tvorbu tuků v játrech.
Omega-3 mastné kyseliny z tučných ryb mohou pomoci zlepšit hladinu jaterních tuků a potlačit zánět.
Avokádo a vlašské ořechy mají vysoký obsah zdravých tuků a výzkum naznačuje, že obsahují chemikálie, které mohou zpomalit poškození jater.
Mléčné výrobky mají vysoký obsah syrovátkových bílkovin, které mohou chránit játra před dalším poškozením.
Olivový olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Je to zdravější pro vaření než margarín, máslo nebo tuky.
Dobrý den jsem onkologická pacientka a je to tak týden co jsem z pozorovala žluté válečky ve stolici. V dětství jsem transfuzi dostala žloutenku typu C a od té doby nám zvětšená a ztučněla játra. Jsem po operaci žlučníku a mám odoperované 60 cm tenké střevo od té doby mám spíše ridkou stolici i několikrát za den většinou když něco sním nebo se napiji musím na stolici do 5 až 10 minut. Stolice většinou vypadá světle hnědá až žlutá
Prosím o radu co by to mohlo být. Děkuji Danča